Internetowa orkiestra – na pocieszenie
Internetowa orkiestra – na pocieszenie
Sześciu młodych muzyków z rejonu Greater Toronto Area wzięło udział w muzycznej inicjatywie, która – w intencji pomysłodawców może zjednoczyć Kanadyjczyków podczas kwarantanny poprzez muzykę.
Trzydziestu ośmiu skrzypków i jeden wiolonczelista połączyło się wirtualnie by wspólnie wykonać drugą część Koncertu Skrzypcowego Johanna Sebastiana Bacha.
Muzycy mają od 11 do 22 lat i pochodzą ze wszystkich stron Kanady, z wszystkich dziesięciu prowincji i trzech terytoriów.
– Byłam bardzo szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym koncercie – powiedziała 15-letnia Grace Lau z Toronto.
Bez obowiązku chodzenia do szkoły Lau odkryła, że miała dużo więcej czasu na ćwiczenie tego, co nazywa „poważnym hobby”. Lau przyznaje, że występ w Internecie jest czymś zupełnie innym niż w prawdziwej orkiestrze, ponieważ nie jest w stanie do końca wyczuć innych muzyków, którzy zwykle są w tym samym miejscu, co ona. Ale przekonana jest, że wykonanie tego utworu pokazuje, że można pokonać sprzeczność, gdy ludzie pozostając w odosobnieniu mogą się ze sobą spotkać.
– Myślę, że (ten występ) jest naprawdę fajny, ponieważ pokazuje, że nadal możemy być zjednoczeni, mimo że jesteśmy odizolowani w naszych domach. Muzyka może naprawdę pomóc nam się ze sobą połączyć – powiedziała młoda skrzypaczka.
Na pomysł wspólnego wykonania koncertu w Internecie wpadli 16-letnia Sébastien Tsai z Montrealu i jej kuzyn Kai Chow z Abbotsford. Cały projekt wymyślili, by – jak podkreślają – „pocieszyć ludzi”.

Sébastien Tsai
– Zdecydowaliśmy, że fajnie byłoby mieć cel, nad którym wszyscy moglibyśmy się skupić i powiedzieć sobie „nie poddajemy się, wszyscy jesteśmy razem” – powiedziała Tsai.
Sébastien i Kai spędzili kilka dni wysyłając e-maile do muzyków, aby zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Kiedy wszyscy nagrali swoje partie, edytowanie filmu zajęło kolejne 50 godzin.
Tsai powiedziała, że jest dumna z młodych talentów, jakich jest wiele w Kanadzie. Dodała, że niektórzy członkowie internetowego zespołu już wygrywali duże międzynarodowe konkursy i grali z zawodowymi orkiestrami.
17-letni Duncan Mcdougall z Uxbridge został przyjęty na studia muzyczne w Los Angeles jesienią. Powiedział, że internetowy koncert dał mu motywację do pracy po tym, jak zostały odwołane wszystkie przedtem zaplanowane występy.
– Myślę, że to niesamowite, myślę, że to tak niezwykle, że choć z nikim nie mogę być teraz razem, to poznaję ludzi, których prawdopodobnie nie spotkałbym, gdybym nie siedział teraz poddany kwarantannie w domu – powiedział McDougall.