Paliwo przyszłości, pozyskiwane wprost z powietrza
Paliwo przyszłości, pozyskiwane wprost z powietrza
Kanadyjska firma Carbon Engineering prowadzi próby instalacji, łączących dwutlenek węgla pozyskiwanego wprost z powietrza z wodorem uzyskanym w procesie hydrolizy wody. W efekcie powstaje “paliwo przyszłości” uzyskiwane wprost z powietrza!
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, rozpoczęto nawet próby pozyskiwania składników do produkcji paliw wprost ze składników dostępnych w najbliższym otoczeniu – dwutlenku węgla z powietrza i wody. Carbon Engineering prowadzi testy instalacji typu A2F – Air To Fuels. Najbardziej zaawansowany projekt nazwano Direct Air Capture. Jest to duży zespół komórek z wentylatorami ułożony w strukturę plastra miodu. Każda z nich zasysa powietrze i wyłapuje z niego cząsteczki dwutlenku węgla. Inna część systemu dokonuje hydrolizy wody, uzyskując czysty wodór, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla jest bazą dla paliw. W przeciwieństwie do paliwa z ropy naftowej, to uzyskane z powietrza i wody nie zawiera cząsteczek siarki. Jest nie tylko czystsze, ale również dużo lepiej się spala, a napędzane nim silniki uzyskują większą moc, niż na dzisiejszych paliwach.
Wyzwaniem dla inżynierów pozostaje optymalizacja ilości energii elektrycznej potrzebnej do prowadzenia procesu hydrolizy wody, a tym samym uczynienie tego sposobu produkcji paliw opłacalnym. Systemy A2F mają za to jedną ogromną i bardzo ciekawą zaletę – spaliny można teoretycznie odzyskiwać i z powrotem przerabiać na paliwo.
Więcej – TUTAJ.