Odmrażanie sądów i urzędów w Polsce w czasie COVID-19
Odmrażanie sądów i urzędów w Polsce w czasie COVID-19
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii. Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Zgodnie z nową ustawą, tzw. “Tarczą 3.0”, obowiązującą od 16 maja (Dz.U. nr 875), wznowione zostało przeprowadzanie rozpraw i posiedzeń z udziałem stron i świadków w postępowaniach sądowych, w tym sprawach spadkowych. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, w wielu sprawach sądy będą mogły orzekać na posiedzeniach niejawnych, po przesłaniu przez strony pisemnych stanowisk lub po przesłaniu przez świadków zeznań na piśmie – o ile strony w terminie 7 dni od daty zawiadomienia nie wniosą sprzeciwu.
Nowe regulacje przewidują także stopniowe wprowadzenie zdalnych rozpraw “na odległość”, co pozwoliłoby na udział w rozprawach stron i świadków w trybie wideokonferencji. Tymczasem, w związku z dalszym wstrzymaniem pasażerskiego ruchu lotniczego do Polski, którego otwarcie planowane jest najwcześniej w połowie czerwca, w przypadku terminów rozpraw wyznaczonych w sądach polskich na maj i czerwiec, najkorzystniejszą opcją dla uczestników postępowań sądowych, przebywających poza krajem, jest zlecenie reprezentowania ich przed sądem przez pełnomocnika, którego mogą ustanowić w osobie adwokata, radcy prawnego, ale także pełnoletniego członka rodziny. Pełnomocnictwo do reprezentowania strony w postępowaniu sądowym wymaga co do zasady zwykłej formy pisemnej, bez potrzeby udawania się do notariusza bądź Konsulatu RP. Warto pamiętać, że zmiany wprowadzone “Tarczą 3.0” dotyczą także odwieszenia z dniem 23 maja, zawieszonego w dniu 31 marca biegu terminów procesowych i sądowych. Ponieważ przywrócenie biegu terminów procesowych i sądowych wiąże się z koniecznością przygotowania i wniesienia stosownych pism procesowych, warto na na taką okoliczność przygotować się już teraz, aby nie dopuścić do złożenia pisma procesowego po terminie.
- W przypadku wystąpienia problemu z ustaleniem daty, w której upływa bieg terminu do dokonania danej czynności procesowej bądź też w przypadku upływu takiego terminu, dobrze jest zasięgnąć porady prawnika.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 407 61 02, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 10 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.
Komentarze (0)