Kto zawinił? – dochodzenie w sprawie dużej liczby zgonów w domach opieki długoterminowej
Kto zawinił? – dochodzenie w sprawie dużej liczby zgonów w domach opieki długoterminowej
Rzecznik Praw Pacjenta w Ontario wszczął dochodzenie w sprawie poziomu dbałości o pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej w prowincji. Prowincyjny ombudsman otrzymał ponad 150 skarg od mieszkańców tych domów i ich rodzin podczas trwania epidemii koronawirusa.
Biuro rzecznika oświadczyło, że śledztwo przyjrzy się poziomowi personelu w domach opieki długoterminowej, ograniczeniom nakładanym na odwiedzających podczas pandemii, wysiłkom na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i kontroli nad nim oraz przekazywania informacji mieszkańcom i ich opiekunom.
Ogłoszenie to pojawia się dzień po tym jak Paul Dube, Rzecznik Praw Obywatelskich w Ontario, rozpoczął własne dochodzenie w sprawie postępowania rządu z kryzysem COVID-19 w domach opieki długoterminowej. Rzecznik chce się przyjrzeć czynnikom, które przyczyniły się do ponad 1600 zgonów pacjentów tych placówek.
Craig Thompson, dyrektor wykonawczy biura pacjenta Rzecznika Praw Obywatelskich, powiedział, że ich śledztwo będzie dotyczyło w szczególności doświadczeń mieszkańców i ich opiekunów i będzie odrębne od pracy rzecznika.
– Uważamy, że dochodzenie to pomoże domom opieki długoterminowej przygotować się na (ewentualne) przyszłe wybuchy (epidemii) chorób zakaźnych, w tym COVID-19 – powiedział Thompson.
Minister zdrowia w prowincji, Christine Elliott, przyznała w maju, że w czasie swojej pracy biuro otrzymywało skargi dotyczące „opieki, koordynacji i personelu” w 626 domach opieki długoterminowej w prowincji, ale żadna z tych kwestii nie osiągnęła poziomu obecnego kryzysu.
Niezależna komisja, powołana przez premiera Ontario Douga Forda, w lipcu będzie kolejnym ciałem prowadzącym dochodzenie dotyczące poziomu obsługi mieszkańców domów opieki długoterminowej.
Ford obiecał pojawić się jako świadek, jeśli zostanie wezwany przez komisję.