Stan wyjątkowy w Ontario przedłużony do 30 czerwca
Stan wyjątkowy w Ontario przedłużony do 30 czerwca

Protest przed gmachem ontaryjskiego przeciwko ograniczeniom wynikającym z regulacji stanu wyjątkowego w prowincji.
Rząd Ontario zdecydował się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne cztery tygodnie. W prowincji znowu odnotowano gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń COVID-19.
Po kilkugodzinnej debacie posłowie konserwatywnej większości w prowincyjnym parlamencie przegłosowali wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 czerwca.
Stan wyjątkowy obejmuje szereg nadzwyczajnych ragulacji. Obecnie obowiazujące zabraniają na przykład spotkań towarzyskich, w których uczestniczy więcej niż pięć osób, które nie są członkami tego samego gospodarstwa domowego. Zabraniają również otwierania restauracji i barów, chyba że ich działalność ogranicza się do wydawania posiłków na wynos lub ich dostawę do domów.
– Walka (z epidemią) jeszcze się nie skończyła – powiedziała we wtorek Solicitor-General Sylvia Jones w Queen’s Park – Z niecierpliwością czekam na dzień, w którym wszystkie nadzwyczajne regulacje będą mogły zostać zniesione… Ten dzień nadchodzi, ale jeszcze nie teraz.Uznajemy konieczność przedłuiżenia obowiązywania tych regulacji I że należy poświęcić jeszcze trochę czasu. Nie możemy stracić z oczu tego, o co walczymy.
Niezależny poseł Randy Hillier powiedział, że zagłosuje przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego, bowiem daje on rządowi zbyt dużą władzę.
Wcześniej Hillier spotkał się z niewielką grupą protestujących przed gmachem parlamentu na Queen’s Park, którzy manifestowali przeciwko przedłużeniu środków nadzwyczajnych w prowincji. Grupa nie przestrzegała konieczności utrzymywania fizycznego dystansu. Większość nie miała założonych masek.
– Nie ma nowego kryzysu – powiedział Hillier do protestujących – Nie ma zagrożenia. Zajmujemy się tym już od 13 tygodni, dziś nie pojawia się nic, czego jeszcze nie wiemy.
Premier Doug Ford wyraził swoje „rozczarowanie” faktem, że Hillier dołączył do grupy protestujących. Stwierdził, że poseł „powinien był wiedzieć lepiej”.
– Jestem zszokowany, że on tam poszedł – powiedział Ford – To niefortunne.
Prowincja po raz pierwszy ogłosiła stan wyjątkowy 17 marca gdy liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w Ontario gwałtownie rosła. Było on wielokrotnie przedłużany podczas pandemii.
Ford twierdzi, że przedłużenie stanu wyjątkowego nie spowolni ponownego otwarcia gospodarki.
19 maja rząd Ontario rozpoczął pierwszy etap przywracania funkcjonowania gospodarki w prowincji. Pozwolił na ponowne otwarcie wielu firm, jeśli będą przestrzegane ścisłe wytyczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientów i pracowników.
– Zamierzamy iść naprzód z ponownym otwarciem – powiedział Ford – Pracujemy nad tym codziennie. Musimy zrobić to bezpiecznie. Rozumiem problemy, z jakimi borykają się firmy, ale idziemy do przodu tak szybko, jak to możliwe. Nikt nie chce rozpędzić gospodarki bardziej niż ja.
Minister zdrowia Christine Elliott powiedziała w poniedziałek, że prowincja „wciąż musi przejść pewien dystans”, zanim przejdzie do drugiego etapu planu odmrażania gospodarki, który obejmowałby ponowne otwarcie większej liczby przedsiębiorstw w całej prowincji.
Minister stwierdziła, że rząd miał nadzieję ogłosić decyzję o zezwoleniu na większe spotkania towarzyskie już w zeszłym miesiącu, ale zostało to opóźnione z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków zakażeń koronawirusem.
17 marca, kiedy zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, w prowincji odnotowano 190 przypadków COVID-19. We wtorek prowincja odnotowała kolejny skok zachorowań na COVID-19. Służby epidemioloticzne odnotowały 446 nowych zakażeń, co daje łączną liczbę zarażonych koronawirusem prowincji równą 28709.