Miasto Vaughan zmieni nazwę?
Miasto Vaughan zmieni nazwę?

Benjamin Vaughan
Na fali antyrasizmu rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją domagającą się zmiany nazwy ontaryjskiego miasta Vaughan, odkryto bowiem, że kanadyjski dyplomata, dla którego upamiętnienia nadano nazwę miastu położonemu na północ od Toronto miał plantacje w Indiach, na których pracowali czarnoskórzy niewolnicy.
Benjamin Vaughan urodził się na Jamajce w 1751 roku. Jego ojcem był Samuel Vaughan, brytyjski bankier i kupiec z Zachodnich Indii o irlandzkim pochodzeniu. Matką była anglo-amerykanka Sarah Hallowell, córka stoczniowca Benjamina Hallowella.
Benjamin Vaughan kształcił się w Newcome’s School i Warrington Academy, uczęszczał też do Trinity Hall w Cambridge, ale szkoły tej nie ukończył. Następnie studiował medycynę na uniwersytecie w Edynburgu. W 1785 roku podczas pobytu w Edynburgu został wybrany członkiem Royal Society of Edinburgh. W tamtym czasie zainteresował się polityką, co w późniejszym okresie doprowadziło do jego przyjaźni z jednym z założycieli Stanów Zjednoczonych, Benjaminem Franklinem.
Vaughan zajmował się ekonomią polityczną, był też kupcem i lekarzem. Za pośrednictwem Benjamina Horne’a poznał brytyjskiego polityka Lorda Shelburne’a. Shelburne wykorzystał Vaughana do misji dyplomatycznej, która miała na celu doprowadzenie do pokoju między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi pod koniec amerykańskiej wojny o niepodległość. Był także pośrednikiem w kontaktach między Franklinem i Shelburnem.
W 1792 roku został wybrany na posła do brytyjskiego parlamentu. W swoim pierwszym wystąpieniu w Izbie Gmin opowiedział się za utrzymaniem niwolnictwa na Jamajce (która była w tym okresie kolonią brytyjską) choć jednocześnie opowiedział się za zniesieniem handlu niewolnikami. Jego poselska kariera została przerwana dwa lata później, kiedy to w 1794 został aresztowany pod zarzutem zdrady, w związku z rzekomą inwazją Anglii przez Francuzów.
Szybko został oczyszczony z zarzutów, ale już nie powrócił na fotel poselski, ale poprzez Francję i Szwajcarię wyjechał do Ameryki. Był zafascynowany republikanizmem. Na początku mieszkał w Bostonie by w 1797 roku osiąść na farmie Hallowell w stanie Maine.
Po śmierci ojca, w 1802 roku odziedziczył plantacje cukru i kawy w Indiach Zachodnich, na których pracowało kilkuset niewolników. Nie spełnił zawartej w testamencie woli ojca, który polecił sprzedaż majątku i zainwestowanie pozyskanych środków w akcje rządowe. Zostawił zarządzanie jego częścią odziedziczonego majątkuw Indiach rodzeństwu.
W jamajskim powstaniu niewolników w 1831 rku spłonęła ogromna rodzinna posiadłość cukrowa Flamstead. Z majątku Vaughanów uciekło 407 niewolników. Zniszczono także mniejszą posiadłość kawową Pola Vaughana z 64 niewolnikami. Po zniszczeniu majątku rodzina Vaughanów sprzedała majątek. Warto też wspomnieć, że to właśnie na posiadłości Vaughana, Flamstead wyhodowano znaną na całym świecie jamajską kawę Blue Mountain. Obecnie dawna posiadłość Samuela Vaughana jest częścią jamajskiego parku narodowego Holywell.
Benjamin Vaughan zmarł na farmie w Hallowell w 1835 roku.
Nazwę obecnemu miastu Vaughan nadał były kanadyjski Gumernator John Graves Simcoe, który chciał w ten sposób oddać cześć Benjaminowi Vaughanowi za jego rolę w zawarciu traktatu pokojowego kończącego wojnę amerykańsko – brytyjską. Vaugnan był bardzo twardym rzecznikiem interesów Kanady w obliczu forsowanego przez Amerykanów wchłonięcia Kanady przez Stany Zjednoczone. Między innymi dzięki jego postawie i umiejętnościom negocjacyjnym Kanada w ogóle powstała by z czasem stać się w pełni suwerennym państwem.
Ale nie o jego rolę w powstaniu Kanady chodzi osobom, które chcą pozbawić miasto Vaughan nazwy. Chodzi o niewolników w Indiach, których pracę wykorzystywał.
W uruchomionej w Internecie petycji jej inicjatorzy domagaja się, aby „uhonorować ludzi, którzy wywarli pozytywny i znaczący wpływ na naszą społeczność”, a nie ludzi, którzy eksploatowali niewolniczą pracę.
„Naszą pierwszą prośbą jest uznanie nowego bohatera historycznego na nasze święto obywatelskie w sierpniu 2020 roku. Zamiast Benjamina Vaughana – polityka, który wyzyskiwał niewolników – chcielibyśmy zobaczyć otwarty dialog i zaangażowanie z obywatelami Vaughan – szczególnie czarnymi i rdzennymi mieszkańcami, którzy powinni mieć bezpośredni wpływ na tę kwestię – kim może być nowa postać historyczna (patronująca miastu.” – napisała Lindsay Kemble, jeden z inicjatorów petycji.
Prośba o zmianę nazwy przychodzi w czasie, gdy ruch Black Lives Matter powiększa się zmuszając wiele miast na całym świecie do skonfrontowania swojej burzliwej historii z rasizmem. W rezultacie wiele posągów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zostało zdewastowanych, obalonych i usuniętych zarówno legalnie jak i nielegalnie.
Niedawno do rady miasta Toronto wpłynęła petycja nawołująca do zmiany nazwy ulicy Dundas ze względu na to, że ten szkocki polityk sprzeciwiał się zniesieniu niewolnictwa w Imperium Brytyjskim w XVIII wieku.
W chwili pisania tego tekstu nie złożono żadnego formalnego wniosku o zmianę nazwy miasta. Na razie zbierane są podpisy.