Jak będzie wyglądała edukacja w Ontario w nadchodzących miesiącach
Jak będzie wyglądała edukacja w Ontario w nadchodzących miesiącach
W czwartek 23 lipca w biurze poselskim Natalii Kusendovej minister edukacji Ontario Stephen Lecce (odpowiedzialny za edukację w zakresie od przedszkola do klasy 12) przedstawił założenia programowe polityki edukacyjnej na nadchodzące miesiące. Poniżej niektóre z wymienionych założeń.

Natalia Kusendova MPP z Mississauga Centre i Stephen Lecce, minister edukacji Ontario (odpowiedzialny za edukację od przedszkola do klasy 12). Fot Maksymilian Buś
„W zakresie jak sobie radzić w szkołach będziemy postępować zgodnie z najlepszymi zaleceniami medycznymi jakie mamy w tym kraju – pochodzącymi od Chief Medical Officer of Ontario” powiedzial minister.
Dla ogromnej większości rodziców największą niewiadomą jest, co stanie się we wrześniu. Jak będa funkcjonować szkoły i przedszkola. Takie pytania w różnych formach padały najczęściej.
”Każde dziecko w Ontario będzie sprawdzane przy wejściu do szkoły. Zastosowany zostanie podwyższony standard higieny i dezynfekcji: maski, stacje z płynem odkażającym itp. Personel, który uznany będzie za niekonieczny nie bedzie wpuszczany do szkoły. O wiele więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na utrzymanie czystości. Mamy około 100 milionów dolarów odłożone na zatrudnienie ponad 2 tysięcy nowych osób personelu utrzymania czystości. W sytuacji gdy większość szkół ma tylko jedną osobę sprzątającą, to wielka poprawa.”
Minister odniósł się także do tematu rasizmu:
„Będą wprowadzone działania poprawiające sytuację dzieci jeśli chodzi o sytuację rasową. Mieszkamy w najlepszym kraju świata, nie ma co do tego wątpliwości, ale jeszcze wiele trzeba zrobić aby przełamać bariery, które przeszkadzają młodym ludziom w osiąganiu sukcesu w życiu. To jest nasza odpowiedzialność.
Tu w regionie Peel mamy pewne problemy. Dlatego w zeszłą jesień zainicjowałem przegląd sytuacji, gdyż nie możemy tolerować rasizmu i dyskryminacji przeciwko różnorodnym społecznościom, jak południowo-zachodnim azjatom, czarnej społeczności, LGBTQ i innym. To prawdziwe zagrożenie, przed którym staje wielu młodych ludzi.
Zrobiliśmy przegląd sytuacji oraz dochodzenie i wydaliśmy ponad 20 dyrektyw. Powołaliśmy inspektora do spraw rasizmu, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii Ontario, gdyż do tej pory funkcja inspektora była czysto finansowa.
Pokazaliśmy, że będzie zero tolerancji dla rasizmu, co również stwarza przykład dla innych kuratoriów oświaty. Zmieniliśmy sposób, w jaki szkolimy nauczycieli. Zmieniliśmy system tak zwanego ‚streamingu’ czyli ukierunkowywania dzieci. Do tej pory nowi kanadyjczycy czy dzieci „rasistowane” (racialized) były w większości kierowane na kierunki zwane „applied”, a nie na kierunki akademickie. Kierunki „applied” (czyli praktyczne, przyp. red.), związane są z mniejszym prestiżem niż kierunki akademickie, na których kształcą się przyszli doktorzy, prawnicy, dziennikarze itp.
Wracając do tematu pandemii minister stwierdził, że z powodu wirusa dzieci i młodzież zmuszona była pozostać w domach, co mogło negatywnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym.
„W reakcji na to ministerstwo przeznaczy nowe fundusze na program zdrowia psychicznego dla dzieci.”
Minister odniósł się do sprawy żłobków. „Będzie rozwijany program żłobków Child Care Centers. Pod rządami liberałów przedszkola były często niedostępne i jedne z najdroższych w Kanadzie. My wzięliśmy się za to i zbudujemy 3 tysiące nowych miejsc w przedszkolach w ciągu najbliższych 5 lat. Budujemy również nowe szkoły. Zajęliśmy się problemem wentylacji w klasach, co ważne w czasie pandemii.
Na pytania czy ministerstwo ma plan na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej minister Lecce odpowiedział:
„Spodziewamy się drugiej fali pandemii we wrześniu, więc przygotowujemy się do każdego możliwego scenariusza. Najefektywniejsze plany to takie, które mogą szybko się zmienić. Mamy przygotowany plan B i plan C, i dzięki temu dziecko nie będzie musiało siedzieć w domu przez 2 tygodnie ucząc się ze strony internetowej. Działamy, żeby w sytuacji gdy to się stanie, uczniowie będą mieli zapewnionego żywego nauczyciela po drugiej stronie. Będzie możliwość szkolenia dzieci w domu dla tych, którzy się na to zdecydują.”
Spotkanie z mediami etnicznymi prowadziła posłanka do parlamentu Ontario Natalia Kusendova.
Maksymilian Buś