Majątek spadkowy w Kanadzie i w Polsce
Majątek spadkowy w Kanadzie i w Polsce
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii. Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
W przypadku dziedziczenia spadku po osobie zamieszkałej na stałe w Kanadzie, do którego wchodzi zarówno majątek pozostawiony za granicą, jak i w kraju, pojawia się pytanie, gdzie i według jakiego prawa przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby móc dysponować także tą częścią spadku, która znajduje się w Polsce? W przypadku, gdy majątek spadkowy znajduje się zarówno w Kanadzie, jak i w Polsce, wymagane jest przeprowadzenie postępowania spadkowego w obydwu krajach. Prawa dotyczące nieruchomości, położonych w Polsce, podlegają bowiem wyłącznej właściwości sądów polskich, a zatem tylko sąd w Polsce może wydać postanowienie, dotyczące dziedziczenia nieruchomości położonych w kraju. W kraju, odmiennie niż w Kanadzie, do dysponowania spadkiem wymagane jest uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Jednak w sytuacji, gdy majątek spadkowy znajduje się i w Polsce i za granicą, skorzystanie z poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego nie jest możliwe i spadkobiercom pozostaje droga sądowa. Sądem właściwym do stwierdzenia nabycia spadku w części położonej na terenie Polski po osobie, która nie zamieszkiwała przed śmiercią w Polsce, będzie sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Warto podkreślić, że kanadyjskie prawo spadkowe znacznie różni się od prawa polskiego, np. nie przewiduje procedury sądowego stwierdzenia nabycia spadku czy sądowego działu spadku, nie przewiduje też prawa do zachowku, ustanawia także odmienny krąg osób powołanych do dziedziczenia z mocy prawa. Wobec tych rozbieżności optymalnym sposobem dokonania rozporządzenia na wypadek śmierci jest sporządzenie testamentu ze wskazaniem wyboru prawa, mającego zastosowanie do rozporządzeń testamentowych. W przypadku, gdy część spadku pozostaje w Polsce, a Państwo nie zamierzacie przyjeżdżać do kraju w celu uczestniczenia w sprawie spadkowej, możliwe jest udzielenie radcy prawnemu lub adwokatowi pełnomocnictwa procesowego, przy czym pełnomocnictwo to nie wymaga potwierdzenia ani przez konsula RP, ani przez notariusza. W razie konieczności złożenia przez spadkobiercę tzw. zapewnienia spadkowego, obywatele polscy zamieszkali w Kanadzie mają możliwość złożenia tego zapewnienia przed Konsulem RP w Toronto, bez potrzeby ponoszenia kosztów podróży do Polski.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 407 61 02, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 10 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.