Druga fala COVID-19 w Quebecu
Druga fala COVID-19 w Quebecu

Nauczycielka w stroju ochronnym wita swoich uczniów na dziedzińcu szkolnym w szkole podstawowej Philippe-Labarre w Montrealu.
Po tym, jak w Quebecu odnotowano w poniedziałek 586 nowych przypadków zarażeń koronawirusem i dziesięciu kolejnych hospitalizacjach, minister zdrowia publicznego Quebecu wydał surowe ostrzeżenie.
– Prowincja jest na początku drugiej fali COVID-19 – powiedział dr Horacio Arruda na konferencji prasowej w poniedziałek po południu. Podkreślił, że „bardzo ważna jest obecnie współpraca i przestrzeganie wytycznych” dotyczących zdrowia publicznego.
– Nie chcemy wracać do blokady – powiedział Arruda, dodając, że „pociągnęła ona za sobą duże straty psychologiczne i ekonomiczne oraz w wielu innych aspektach”.
Arruda wezwał mieszkańców Quebecu do zachowania ostrożności, przestrzegania wytycznych epidemiologicznych i ograniczenia zgromadzeń do sześciu osób. Poinformował, że niektóre regiony prowincji sklasyfikowane są obecnie jako „strefy pomarańczowe” w ramach regionalnego systemu ostrzegania i mogą zmienić kolor na „czerwony”, jeśli ludzie nie będą wykazywać czujności.
Liczba nowych przypadków COVID-19 wzrosła w poniedziałek o ponad 100 w porównaniu z poprzednim dniem, kiedy zgłoszono 462 nowe przypadki.
Całkowita liczba przypadków COVID-19 w prowincji od początku pandemii wynosi obecnie 68128.
W Montrealu zgłoszono 219 nowych zarażeń, łącznie od początku pandemii 31528, podczas gdy region Quebec City zgłosił 92 przypadki na łączną liczbę 3061, a Monteregie osiągnęło łącznie 10014 po zgłoszeniu 76 nowych przypadków.
– Jest bardzo prawdopodobne, że regiony takie jak Montreal, Quebec, Mauricie i Beauce-Appalaches, w końcu wejdą w „czerwoną strefę”, jeśli obecne zachowanie obywateli nie zmieni się – powiedział Arruda.
Prowincyjny dyrektor ds. zdrowia publicznego stwierdził, że liczba przypadków będzie nadal rosła, jeśli liczebność zgromadzeń będzie się utrzymywać bez poszanowania bezpiecznej odległości pomiędzy ludźmi.
Arruda wezwał również tych, którzy mają objawy COVID-19, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną lub kimkolwiek, komu szkoła lub organ zdrowia publicznego nakaże wykonanie testu, aby się tym testom poddali . Jednocześnie zaapelował do wszystkich pozostałych, aby bez potrzeby nie wykonywali testów, jeśli nie są zagrożeni, bowiem powodują „zatkanie” możliwości przerobowych laboratoriów medycznych.