Jak stracić na produkcji marihuany
Jak stracić na produkcji marihuany
Przez lata różnym mafiom opłacało się nielegalnie uprawiać marihuanę i nielegalnie ją sprzedawać. Po legalizacji narkotyku oficjalnie działający producenci konopi indyjskich nagle popadają w tarapaty finansowe i nie potrafią poradzić sobie w legalnym biznesie. Tę niezwykłą zagadkę będą rozwiązywać ekonomiści i prawdopodobnie powstanie niejedna praca doktorska odpowiadająca na pytanie – dlaczego tak się stało?
Miguel Martin już po kilku tygodniach rozpoczął pracę jako dyrektor generalny Aurora Cannabis Inc.
Firma produkująca marihuanę z siedzibą w Edmonton poinformowała we wtorek, że w roku podatkowym 2020 poniosła 3,3 miliarda dolarów strat, w tym 1,86 miliarda dolarów w ostatnim kwartale z powodu dużych odpisów z tytułu utraty wartości.
Martin, który 8 września został mianowany CEO przyznał, że firma spadła ze swojej czołowej pozycji na kanadyjskim rynku konopi konsumenckich. Jesień zmusza go do przeprowadzenia natychmiastowej restrukturyzacji nawet po tym, jak Aurora zwolniła w tym roku tysiące pracowników.
– Firma była na wiele sposobów rozproszona resetem zarówno po stronie ludzi, jak i po stronie produkcji – powiedzieli Martinowi analitycy.
Szef Aurora Cannabis planuje odnowić firmę stojącą za takimi produktami jak San Rafael ’71, Daily Special, CanniMed i Reliva, rozszerzając ofertę przystępnych cenowo konopi koncentrując się na nowych formatach, takich jak pre-roll, opary, koncentraty i produkty spożywcze.
– To właśnie zadziałało w przypadku innych producentów – powiedział – Jeśli spojrzymy na to, co zrobili nasi konkurenci, nie ma nic w ich ofercie czego my nie oferowalibyśmy w naszym portfolio ani w naszym zestawie możliwości.
Komentarze Martina pojawiły się po tym, gdy Aurora zgłosiła 1,6 miliarda dolarów odpisów aktualizujących wartość firmy, 86,5 miliona dolarów odpisów związanych z jej zakładami produkcyjnymi i 135,1 miliona dolarów odpisów na zapasy.
Aurora nie ujawniła swoich zysków za akcje w ostatnim kwartale, ale analitycy spodziewali się, że spółka odnotuje stratę w wysokości 42 centów na akcję.
Jej skorygowana EBITDA za czwarty kwartał (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) wyniosła 34,6 mln dolarów w porównaniu ze stratą w wysokości 50,4 mln dolarów rok wcześniej.
Przychody netto osiągnęły 72,1 miliona dolarów w okresie trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca, co stanowi prawie 30-procentowy spadek z 98,9 miliona dolarów, które odnotowano w zeszłym roku.
Dyrektor finansowy, Glen Ibbott, za większość problemów firmy obwiniał przychody netto z konopi indyjskich, które spadły o 9% do 35,5 mln dolarów w pierwszym kwartale.
„Daily Special”, dyskontowa marka Aurory, odpowiadała za 62 procent przychodów w tym kwartale, w porównaniu z 35 procentami w poprzednim kwartale.
W międzyczasie przychody netto z ekstraktu konopi indyjskich spadły o 1,5 miliona dolarów z powodu spadku sprzedaży produktów vape.
– Wszystko, co mogę powiedzieć, to spojrzeć na dane z nadchodzących miesięcy, aby zobaczyć trajektorię naszego sukcesu na kanadyjskim rynku konsumenckim – powiedział Martin – Jeśli widzisz postęp w naszych markach premium i powiązanych z nimi kluczowych kategoriach, takich jak vape i pre-roll, wiesz, że plan jest na dobrej drodze.
Restrukturyzacja firmy trwa.