Podatek od sprzedaży nieruchomości w Polsce
Podatek od sprzedaży nieruchomości w Polsce
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii.
Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% dochodu. W niektórych przypadkach można jednak uzyskać zwolnienie z tego podatku. Nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., wprowadziła korzystne zasady dla osób dziedziczących nieruchomości, albowiem przewiduje, iż pięcioletni okres, po upływie którego sprzedaż odziedziczonej nieruchomość zwolniona jest od podatku dochodowego, jest liczony nie od daty nabycia spadku, jak było to dotychczas, a od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.
Do tej pory pięcioletni okres trzeba było liczyć od daty śmierci spadkodawcy. Obecnie, pięcioletni termin jest liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. Nowelizacja wprowadza też korzystniejsze dla podatników zasady obejmujące zbycie nieruchomości przez wdowców i rozwodników.
Osoby te będą mogły sprzedać nieruchomość bez podatku dochodowego w ciągu pięciu lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego. Ponadto, do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości spadkowych zaliczają się udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę, a także przypadające na podatnika ciężary spadkowe, takie jak spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia.
W przypadku wcześniejszej sprzedaży nieruchomości, uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego możliwe jest w razie przeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży środków na realizację własnych celów mieszkaniowych w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży.
Możliwe też jest zaliczanie do wydatków na własne cele mieszkaniowe kosztów przebudowy i wydatków na remont lokalu. Powyższe zmiany obejmują wszystkich, którzy zbyli nieruchomości po dniu 31 grudnia 2018 roku. Należy pamiętać, że przy odpłatnym zbyciu nieruchomości, jeżeli nie podlega ono zwolnieniu od podatku dochodowego, termin złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego (formularz PIT-39) o wysokości uzyskanego ze sprzedaży dochodu upływa z dniem 30 kwietnia kolejnego roku.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 407 61 02, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 10 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.
Komentarze (0)