Whole Foods Market zakazał pracownikom przypinania maków w Remembrance Day
Whole Foods Market zakazał pracownikom przypinania maków w Remembrance Day
Wielkie oburzenie wśród Kanadyjczyków wywołała decyzja kierownictwa sieci sklepów Whole Foods, które zakazało używać przypinek w kształcie czerwonego kwiatu maka w Remembrance Day.
Whole Foods Market, to luksusowa sieć sklepów spożywczych należąca do Amazon.com Inc. Zakaz noszenia maków przez pracowników firmy spotkał się z powszechną krytyką w mediach społecznościowych. Małe czerwone kwiatki są w Dniu Pamięci wszechobecne na lewych klapach polityków, dziennikarzy, celebrytów i milionów Kanadyjczyków od ostatniego piątku października do 11 listopada. Są symbolem poświęcenia kanadyjskich żołnierzy w I wojnie światowej. Jako element ubioru w tych dniach jest wyrazem wdzięczności za ich waleczność, ofiarę i bohaterstwo.
W odpowiedzi na krytykę kierownictwo firmy wydało oświadczenie:
„Whole Foods Market honoruje mężczyzn i kobiety, którzy odważnie służą swojemu krajowi” – czytamy w piśmie Rachel Malish, rzeczniczki sieci – Wspieramy Dzień Pamięci we wszystkich naszych kanadyjskich sklepach, czcząc pamięć żołnierzy chwilą ciszy 11 listopada i przekazując darowizny na rzecz The Royal Canadian Legion. Z wyjątkiem elementów wymaganych przez prawo, nasze zasady dotyczące ubioru zabraniają jakichkolwiek dodatków do naszego standardowego służbowego ubioru”.
Premier Ontario Doug Ford nazwał tę decyzję „obrzydliwą”, dodając później, że prowincja wprowadzi przepisy, które powstrzymają pracodawcę przed zakazem noszenia maków przez pracowników podczas Tygodnia Pamięci.
Lider federalnej opozycji Erin O’Toole opublikował na Twitterze wideo pod tytułem „Woke Food”.
– Wow! Wolność bycia tak głupimi zapewniło poświęcenie tysięcy Kanadyjczyków. Dlatego przypinając do ubrania maki okazujemy im szacunek – powiedział na nagraniu lider Konserwatystów.
Lawrence MacAulay, kanadyjski minister ds. weteranów, napisał na Twitterze w obu językach urzędowych Kanady o swoim oburzeniu z powodu decyzji, nazywając tę politykę „absolutnie nie do przyjęcia”. Premier Justin Trudeau graniczył się do podania daleju komentarza MacAulaya.
Mak stał się symbolem pamięci w innych krajach Wspólnoty Narodów, ale jego pochodzenie jest kanadyjskie. Podpułkownik John McCrae z Guelphuwiecznił szkarłatny kwiat w maju 1915 roku, kiedy napisał wiersz „In Flanders Fields” na skrawku papieru po śmierci jednego z kanadyjskich żołnierzy w Belgii.
Co roku dziesiątki kanadyjskich dzieci recytuje wiersz, który zaczyna się od słów: „In Flanders fields the poppies blow/Between the crosses, row on row/That mark our place…”