Złodziejska samochodowa lista przebojów
Złodziejska samochodowa lista przebojów

Złodzieje nigdy wcześniej nie mieli łatwiejszego życia. Wyposażeni w odpowiednie urządzenia podchodzą do drzwi wejściowych naszego domu, przechwytują sygnał z elektronicznego klucza pojazdu, klonują go i mogą bez problemu odjechać samochodem zaparkowanym przed domem.
Nowsze SUV-y i pickupy są najbardziej poszukiwanym łupem złodziei samochodowych w Kanadzie – poinformowało w środę Kanadyjskie Biuro Ubezpieczycieli (Insurance Bureau of Canada – IBC).
Grupa reprezentująca firmy ubezpieczeniowe twierdzi, że w całym kraju rośnie liczba kradzieży podjazdów przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi elektronicznych. W ten sposób złodzieje reagują na zapotrzebowanie zagranicznych nabywców, którzy poszukują pojazdów z najwyższej półki.
Największą popularnością wśród złodziei w tym roku cieszy się w Kanadzie czterodrzwiowa Honda CRV rocznik 2018 z napędem na cztery koła. Skradziono ich w ostatnim roku aż 350 – prawie jeden samochód dziennie. Kiedy w zestawieniu uwzględniono modele z lat 2017 i 2019, skradziono ich w sumie 758 – to więcej niż dwa samochody dziennie.
Oto pierwsza dziesiątka najpopularniejszych aut na złodziejskiej liście przebojów:
Poza Hondą CRV upodobania złodziei i ich klientów cechuje w całym kraju różnorodność. W Albercie na przykład najczęściej kradzione pojazdy to wersje pickupów: F150 i F350 firmy Ford oraz Dodge Ram.
„Te furgonetki są atrakcyjne dla złodziei, a koncerny naftowe i gazowe używają ich prawie wyłącznie, co sprawia, że jest ich w Albercie nieproporcjonalnie dużo” – zakomunikowało IBC.
W Ontario lista kradzionych aut zawiera głównie wysokiej klasy SUV-y Toyoty, Hondy i Lexusa. Niektóre z nich są sprzedawane za granicą, ale wiele z nich jest rozbieranych na części – twierdzą firmy ubezpieczeniowe.
Z kolei w prowincjach atlantyckich lista najczęściej kradzionych pojazdów to mieszanka obu już wymienionych typów z Alberty i Ontario z domieszką popularnych sedanów, takich jak Honda Accord i Chevrolet Cruz. Najczęściej kradzionym pojazdem w tej części Kanady był Chevrolet Silverado, który jest zazwyczaj celem eksportu przez grupy przestępcze.
Kierowcy często obawiają się rozbicia szyby i kradzieży samochodu w ten brutalny sposób. Jednak tanie i wyrafinowane narzędzia techniczne znacznie ułatwiają dziś kradzież samochodu w bardziej wysublimowany sposób.
Bryan Gast, krajowy dyrektor służb śledczych w IBC mówi, że największym trendem, jaki widzi w tym roku, jest tak zwany „atak sztafetowy”.
– Oznacza to, że złodzieje odbierają sygnał z twojego pilota (elektronicznego klucza), klonują ten pilot i po tej operacji mają możliwość uruchomienia twojego pojazdu bez posiadania oryginalnego elektronicznego klucza – powiedział – To tak proste, jak podejść do drzwi wejściowych domu, przed którym stoi samochód i sprawdzić, czy są w stanie przechwycić sygnał pilota, który znajduje się w środku. Nie muszą włamywać się do domu. Sygnał przechwytują z zewnątrz. Mają możliwość technologicznego sklonowania urządzenia, po czym bez problemu mogą odpalić samochód i odjechać.
Okazuje się, że nowa technologia kluczy elektronicznych upowszechniona wśród producentów samochodów ułatwia działalność przestępcom.
Jak mówi Gast, najlepszym narzędziem do walki z kradzieżami elektronicznymi jest nie robienie tego, co robi większość ludzi – wchodzenie do domu i pozostawianie kluczy w misce lub innym odsłoniętym miejscu tuż za drzwiami wejściowymi. Zamiast tego zaleca zakup metalowego pudełka na kluczyki do samochodu, takiego, które blokuje częstotliwości radiowe.
– Jeśli umieścisz taki klucz w pudełku, nie emituje on na zewnątrz częstotliwości radiowej. Przestępcy nie mają możliwości przechwycenia sygnału z tak zabezpieczonego pilota – mówi Gast.
Samochody produkowane od 2008 roku mają wbudowaną technologię unieruchamiającą samochód, jeśli nie ma się odpowiedniego klucza wyposażonego w odpowiedni sygnał. Na tę technologię złodzieje znaleźli sposób, co zmieniło trend w kradzieży samochodów – twierdzi Gast.
– Bardzo dużo kierowców zostawia breloki do kluczy w swoim pojeździe, tam je trzymają. Nie muszą nic robić. Wskakują do samochodu, naciskają przycisk i ruszają. Ale to również ułatwia życie przestępcom – mówi dyrektor służb śledczych IBC.
Jest jeszcze jedna luka w zabezpieczeniach. Wielu kierowców zapobiegawczo na parkingu dwukrotnie sprawdzają, czy ich samochód jest zamknięty naciskając przycisk pilota. Złodziej w okolicy z odpowiednią technologią może w tym momencie sklonować sygnał.
– W ten sposób emitujesz częstotliwość, którą można przechwycić – mówi Gast.
Wiele z najczęściej kradzionych pojazdów to samochody z wyższej półki – drogie i duże, które mogą być trudne do zdobycia poza Ameryką Północną. Dlatego złodzieje to nie są ludzie, którzy kradną samochód by się przejechać dla rozrywki, ale mają konkretne zamówienie na konkretny pojazd.
COVID-19 doprowadził do tego, że większa liczba samochodów jest zaparkowana przed domami, ponieważ więcej osób pracuje w domu. Ten stan doprowadził również do wzrostu liczby kradzieży innego rodzaju samochodów. Są bowiem osoby poszukujące określonych części i pojazdów do wykorzystania podczas wyścigów ulicznych i innych lekkomyślnych zachowań podczas jazdy.
– Problem polega na kradzieży części do niektórych „zmodyfikowanych” sportowo pojazdów w samych pojazdach – mówi Gast – Organy ścigania mają pełne ręce roboty.
Komentarze (14)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.