Nowe buty na 40-lecie biegu Terry’ego Foxa
Nowe buty na 40-lecie biegu Terry’ego Foxa
Firma Adidas wypuściła kolejną parę butów limitowanej edycji z okazji 40-lecia „Maratonu Nadziei” Terry’ego Foxa.
Nowa edycja butów do biegania Ultraboost DNA to nowość w kolekcji butów Adidasa, których patronem jest słynny Kanadyjczyk.
Granatowe trampki Ultraboost mają złoty liść klonu na języku buta i wyściółkę skarpety ozdobioną insygniami 40-lecia. Buty mają również nadrukowane na piętach napisy „1980” i „2020” na cześć startu Maratonu Terry’ego Foxa przed 40 laty.
Według Adidas Canada wyprodukowanych zostanie tylko 2020 par Terry Fox Ultraboost. Buty będzie można kupić za 250 dolarów za parę. Firma twierdzi, że 100% dochodu zostanie przekazane Fundacji Terry’ego Foxa, która patronuje i wspomaga badania nad rakiem.
Adidas i Fundacja Foxa ogłosiły współpracę w maju przy ponownym wydaniu Adidas Orion, klasycznego trójpaskowych butów do biegania, z których korzystał Terry Fox podczas jego słynnej maratońskiej odysei.
Niebieskie biegówki Orion były sprzedawane po 130 dolarów za parę i zostały sprzedane wszystkie w ciągu kilku minut. Adidas Canada stworzył również koszulki z okazji jubileuszu.
Adidas był zaangażowany w akcję Foxa od samego początku.
Przed maratonem Fox zwrócił się do tej właśnie firmy z prośbą o sponsorowanie jego biegu i udostępnienie mu obuwia. Adidas dostarczył ciężko choremu młodemu Kanadyjczykowi buty do biegania typu Orion.
Od czasu wprowadzenia na rynek limitowanych kolekcji firmowanych nazwiskiem Terry’ego Foxa, Adidas zebrał ponad 1 milion dolarów dla Fundacji jego imienia.
Terry Fox Był studentem i sportowcem amatorem, który zamierzał zostać nauczycielem wychowania fizycznego. W wieku 22 lat w wyniku choroby nowotworowej stracił nogę powyżej kolana. Po tym fakcie Fox zdecydował się przebiec w poprzek Kanady, od jej Wschodniego do Zachodniego wybrzeża. W czasie biegu, nazwanego Marathon of Hope – Maraton Nadziei, zbierane były składki na fundusz walki z nowotworami. Fox rozpoczął swój bieg 12 kwietnia 1980 w St. John’s na Nowej Fundlandii od symbolicznego zanurzenia swej sztucznej nogi w falach Oceanu Atlantyckiego i napełnienia baniaka wodą, którą zamierzał wylać pod koniec biegu do Oceanu Spokojnego. W wyniku postępu choroby nowotworowej (przerzuty do płuc) Fox zmuszony był 1 września 1980 do przerwania swego biegu w okolicach Thunder Bay w zachodnim Ontario, po przebiegnięciu w ciągu 143 kolejnych dni ogółem 5300 km przez Nową Fundlandię, Nową Szkocję, Wyspę Księcia Edwarda, Nowy Brunszwik, Quebec i Ontario. Fox przebiegał więc każdego dnia około 42 kilometrów – długość maratonu. Wkrótce po przerwaniu Maratonu Nadziei, Fox zmarł.
Oprawa medialna wydarzenia przyczyniła się do olbrzymiej popularności osoby Terry’ego Foxa, a w konsekwencji powstania jego legendy. Do czasów współczesnych w Kanadzie i USA, organizowane są tzw. Terry Fox Run – zespoły imprez składających się z maratonów, różnego rodzaju biegów i marszów, w wielu przypadkach na symbolicznych dystansach, w których czasie zbierane są datki na cele związane z badaniami nad nowotworami. Coroczny Terry Fox Run odbywa się także w innych krajach świata, w tym Polsce.