Kanadyjska radiostacja zerwała współpracę z Radiem Maryja
Kanadyjska radiostacja zerwała współpracę z Radiem Maryja
Stacja radiowa z Oakville, która przez dwadzieścia lat nadawała w Kanadzie program Radia Maryja w piątek zerwała współpracę. Według kierownictwa stacji 1320 CJMR na tej decyzji zaważyły programy „promujące treści szerzące nienawiść, antysemityzm i ksenofobię”. Rozgłośnia ojca Tadeusza Rydzyka skarży się na kneblowanie głosu katolickiego w Kanadzie.
– Przesyłamy pismo anulujące naszą obecną umowę ze skutkiem natychmiastowym – przekazał w piśmie do Radia Maryja Matt Caine z CJMR.
Do zerwania współpracy z rozgłośnią Tadeusza Rydzyka doszło bez żadnej zapowiedzi. Zarzuty, jakie kanadyjski nadawca stawia polskiemu radiu, to szerzenie treści antysemickich, podszytych nienawiścią.
Decyzja zachwyciła Kanadyjczyka z polskimi korzeniami, Thomasa Lukashuka z Edmonton w Albercie. Aktywista od dłuższego czasu walczy z o. Tadeuszem Rydzykiem. Jego petycję o ukrócenie politycznej działalności redemptorysty podpisało ponad 200 tysięcy ludzi, jej adresatem jest sam papież Franciszek.

Thomas Lukashuk
– Ksenofobiczny program radiowy, Radia Maryja, już więcej nie będzie nadawany na Kanadyjskich falach radiowych! – ogłosił z satysfakcją Lukashuk.
Stacja nie przyjmuje zarzutów o szerzenie treści antysemickich i ksenofobicznych.
– Jest to głęboko niesprawiedliwe i nieprawdziwe – powiedział o. Jacek Cydzik CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Kanadzie – Nikt nie zgłosił wcześniej żadnych zarzutów. Nikt nie szukał wyjaśnień. Pojawiło się żądanie zamknięcia ust katolickiej rozgłośni.
Rozgłośnia wyjaśnia, że „wszystko odbyło się za plecami centrali Radia Maryja”.
Odmowa emisji programu Radia Maryja w Kanadzie nie jest pierwszą szykaną w stosunku do RM i jej szefa.
We wrześniu ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz odwiedzania parafii w zachodniej Kanadzie i na Terytoriach Północno-Zachodnich. Decyzja miejscowej Archidiecezji była skutkiem skarg żydowskiej organizacji B’nai B’rith oraz walczącego z Rydzykiem Thomasa Lukashuka.
Po dyskusjach z Abe Silvermanem, dyrektorem ds. publicznych w Albercie w B’nai Brith Canada, Archidiecezja zrozumiała, że rażąco nienawistna retoryka Radia Maryja nie ustaje. Efektem tych rozmów była decyzja Archidiecezji o odmowie ojcu Rydzykowi „pozwolenia na przyjazd do tej Archidiecezji, gdyby nadarzyła się taka możliwość”. Na przyjazd nie zgodzą się również biskupi Alberty i Terytoriów Północno-Zachodnich w Kanadzie.