Jak odrzucić spadek w Polsce cz. 2
Jak odrzucić spadek w Polsce cz. 2
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii.
Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Odrzucenie spadku w przypadku, gdy posiada się dzieci, nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z niechcianym spadkobraniem. W wyniku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, przypadający mu spadek przechodzi bowiem na jego zstepnych – dzieci, wnuki czy prawnuki. Dla uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe, zstępni także powinni odrzucić spadek.
Najwięcej formalności wiąże się z odrzuceniem spadku w imieniu małoletnich dzieci. Pierwszy krok to wystąpienie do sądu opiekuńczego w Polsce o uzyskanie zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. W przypadku gdy wniosek składają oboje rodzice, celowe jest zawnioskowanie o wydanie zezwolenia tylko na jednego z nich, co pozwoli temu rodzicowi na samodzielne dokonanie drugiego kroku, tj. odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu, oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka można złożyć bądź przed konsulem RP, bądź przez polskim sądem lub notariuszem w Polsce.
Uwaga! Termin na złożenie oświadczenia w imieniu małoletniego dziecka wynosi 6 miesięcy i beginie od dnia, w którym rodzic złożył we własnym imieniu oświadczenie o odrzuceniu spadku. W przypadku niedotrzymania terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku na skutek istotnego błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu.
W tym celu należy wystąpić do sądu rodzinnego i opiekuńczego z wnioskiem o zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed upływem roku od wykrycia błędu, a w razie groźby od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Przykładem działania pod wpływem błędu istotnego można uznać brak wiedzy o stanie majątku spadkowego, mimo przedsięwziętych odpowiednich, możliwych działań zmierzających do ustalenia rzeczywistego stanu rzeczy.
W przypadku zatwierdzenia przez sąd wniosku o uchylenie się od ujemnych skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie, otwiera się ponownie możliwość skutecznego odrzuceniu spadku. Na każdym etapie możliwe jest działanie przez pełnomocnika, przy czym wymagane jest tu pełnomocnictwo szczególne, z podpisem poświadczonym przez konsula RP bądź przez notary public.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 407 61 02, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 10 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.
Komentarze (0)