Kanadyjscy olimpijczycy nie chcą, by szczepiono ich w pierwszej kolejności
Kanadyjscy olimpijczycy nie chcą, by szczepiono ich w pierwszej kolejności

Złota medalistka olimpijska w zapasach Erica Wiebe
Sugestia długoletniego członka MKOl Dicka Pounda, że sportowcy powinni mieć pierwszeństwo w dostępie do szczepionek COVID-19 wywołała żywą reakcję zainteresowanych.
Erica Wiebe, złota medalistka olimpijska w zapasach mówi, że gdy dowiedziała się o wypowiedzi Pounda, natychmiast pomyślała o swoich rodzicach.
– Planują pojechać ze mną do Tokio (na Olimpiadę) i mają nadzieję, że zostaną zaszczepieni wcześniej, bo są w grupie ryzyka – mówi mieszkanka Stittsville w Ontario – Więc gdybym miała wybór nie chciałabym mieć przed nimi pierwszeństwa.
„Chcę reprezentować Kanadę w Tokio. Chcę nadal inspirować następne pokolenie młodych chłopców i dziewcząt. Ale przede wszystkim potrzebuję bezpieczeństwa mojej społeczności, a to oznacza wyważony, oparty na ryzyku plan szczepień” – napisała w mediach społecznościowych.
Wiebe była dumna, gdy inna złota medalistka z Rio w skokach do wody Rosie MacLennan polubiła jej stanowisko. Ponieważ – jak to ujęła – „to po prostu coś więcej niż tylko sport czy igrzyska olimpijskie”.
Wraz z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19 w całej Japonii – grożącym kolejnym odwołaniem już przecież odroczonych letnich igrzysk – Pound wywołał debatę swoim środowym wywiadem dla Sky News.
W wywiadzie spekulował, że ludzie przyjęliby ze zrozumieniem i nie byłoby publicznego oburzenia, gdyby sportowcy byli pierwsi w kolejce do szczepień. Pound stwierdzil, że „najbardziej realistycznym sposobem” zapewnienia, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą zostać bezpiecznie rozegrrane jest priorytetowe traktowanie sportowców.
Debata nad priorytetowym potraktowaniem szczepień sportowców przyspieszyła w czwartek po tym, jak japoński premier Yoshihide Suga ogłosił stan wyjątkowy w Tokio i okolicznych prefekturach.
Mówiąc o perspektywach Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć Pound stwierdził: „Nie mogę być pewien, że się odbędą, ponieważ słoń w pokoju byłby wzrostu wirusa”.
– Myślę, że ruch olimpijski jest czymś o wiele większym i bardziej wartościowym niż tylko wystawianie sportowców na arenę, aby zabawić świat. Najważniejszymi ludźmi, którzy potrzebują szczepionki, są pracownicy pierwszej linii; ci najbardziej narażeni i ludzie przebywający od dawna w domach opieki długoterminowej. To oni potrzebują być zaszczepieni w pierwszej kolejności, powinni być potraktowani priorytetowo – stwierdziła Wiebe.
Podobne stanowisko zajął trzykrotny mistrz olimpijski w gimnastyce Kyle Shewfelt, który uważa, że kanadyjscy sportowcy nie są zainteresowani być przesuwani na czoło żadnej kolejki.
– Są zdrowi, są w przedziale wiekowym, w którym nie wykazano by byli bardzo podatni na śmiertelne skutki tej choroby – powiedział mieszkający w Calgary Shewfelt – Z moralnego punktu widzenia to nie wypada.
W rzeczywistości zarówno Shewfelt jak i Wiebe czerpią inspirację z marca ubiegłego roku, kiedy cały świat sportu zadrżał w posadach po rozprzestrzenieniu się pandemii koronawirusa, a Kanadyjski Komitet Olimpijski ogłosił, że nie wyśle swoich sportowców na Igrzyska w Tokio w 2020 roku zanim MKOl oficjalnie przełożył Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie na rok 2021.

Trzykrotny mistrz olimpijski w gimnastyce Kyle Shewfelt
– Sportowcy byli wtedy po właściwej stronie historii – powiedział Shewfelt i pragnie, aby pozostali takimi po wprowadzeniu szczepionek – Szczepionka jest płynnym złotem. Najpierw musi chronić bezbronnych pracowników pierwszej linii.
I chociaż rozumie ekonomiczne zachęty MKOl, Shewfelt dodał:
– Całe nasze społeczeństwo zostało rozdarte do szpiku kości, biznesy są zamknięte, ludzie umierają. Tak bardzo, jak pragnę, aby igrzyska olimpijskie się odbyły, to nie mam wątpliwości, że Igrzyska mogą nadal zostać bezpiecznie rozegrane niezależnie od tego, czy sportowcy zostaną zaszczepieni, czy nie.
Shewfelt mówi, że kluczem dla sportowców jest „znalezienie sposobów bezpiecznego powrotu do siłowni, basenów i torów.
– Właśnie tam muszą być sportowcy. Skupieni na treningu i utrzymaniu zdrowej kondycji ciała – stwierdził – Przepraszam, trenowałem gimnastykę przez 20 lat. Byłem na trzech igrzyskach olimpijskich i były to najważniejsze momenty w moim życiu. Ale szczepionka to większy problem, który ma wymiar społeczny. A rozwiązaniem jest chronić osoby najbardziej bezbronne i narażone, a nie zdrowych i sprawnych sportowców.
Komentarze (3)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.