Opóźnienia w dostawie szczepionek do Kanady
Opóźnienia w dostawie szczepionek do Kanady
Co najmniej trzy prowincje zdecydowały się na tymczasowe opóźnienie lub wstrzymanie szczepień na COVID-19 w związku z decyzją firmy Pfizer o zmniejszeniu dostaw szczepionek do Kanady w ciągu następnego miesiąca.
Do tej pory ponad pół miliona Kanadyjczyków zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19, a ponad 822 tysiące dawek dwóch zatwierdzonych szczepionek zostało dostarczonych przez firmy Pfizer-BioNTech i Moderna.
Niestety w związku z decyzją Pfizera wszystkie prowincje są zmuszone do ponownego przeanalizowania swoich programów szczepień. Pfizer w piątek rano nagle zapowiedział władzom Kanady, że zmniejszy dawki dostarczane o połowę w ciągu najbliższych czterech tygodni, ponieważ modernizuje swoją fabrykę w Belgii. Pfizer miał wysłać 735150 dawek do Kanady między 18 stycznia a 14 lutego.
Dostawy szczepionek do Kanady po przerwie mają być większe niż wcześniej zakładano. Pfizer może więc zrealizować swój kontrakt na dostawę czterech milionów dawek do końca marca.
Do tej pory firma Pfizer dostarczyła około 600 tysięcy dawek.
Nowy harmonogram dostaw nie został jeszcze opublikowany, ale prowincje już przygotowują się na tymczasowe spowolnienie.
Manitoba przestała w piątek aplikować pierwsze dawki, ale będzie honorować już umówione szczepienia.
Główny lekarz Ontario, dr David Williams, powiedział w sobotę, że jego prowincja opóźni podanie drugiej dawki szczepionki Pfizer do 42 dni, zamiast zalecanych 21 dni. 28-dniowy harmonogram szczepień Moderna pozostanie nienaruszony.
Premier Alberty Jason Kenney stwierdził w poniedziałek, że w jego prowincji „po prostu zabrakło” szczepionek i wszelkie nowe dawkowanie zostało wstrzymane.
– Jestem głęboko rozczarowany obecną sytuacją – powiedział Kenney – Z powodu nieoczekiwanego zakłócenia w dostawach, ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez rząd federalny, Alberta nie będzie miała więcej dostępnych dawek szczepionek do podania.
Minister zdrowia Kolumbii Brytyjskiej Adrian Dix poinformował, że jego prowincja rozważa dostosowanie harmonogramu dawkowania. W prowincji już zmieniono 21-dniowy schemat podawania drugiej dawki na 35 dni, ale Dix zaznaczył, że może się to ponownie zmienić z powodu niedoborów dostaw.
Na pocieszenie można zaznaczyć, że w niedzielę Alberta dostarczyła pierwsze dawki szczepionki wszystkim mieszkańcom placówek opieki długoterminowej. Ontario nadal przewiduje, że do czwartku osiągnie swój pierwszy cel, jakim jest zaszczepienie 61500 rezydentów opieki długoterminowej, personelu i głównych opiekunów.
Pfizer chce w tym roku podwoić produkcję szczepionek do dwóch miliardów dawek i planuje tymczasowo ograniczyć produkcję w swoim belgijskim zakładzie, gdzie ma dokonać modernizacji, która pozwoli na ten wzrost.
Rzeczniczka Pfizer Canada Christina Antoniou powiedziała, że opóźnienia w dostawach będą miały wpływ na inne kraje poza Kanadą i Unią Europejską.
– Pfizer ściśle współpracuje z wszystkimi rządami w zakresie przydzielania dawek. Chociaż dokładny przydział procentowy może się zmieniać, spodziewamy się, że wyrówna się on do końca (pierwszego kwartału) 2021 roku – poinformowała Antoniou.
W Europie już skrócił się okres opóźnienia dostaw z czterech tygodni do zaledwie jednego. W piątek Pfizer ponformował UE, że opóźnienia w dostawach dawek zakończą się 25 stycznia, podczas gdy Kanada spodziewa się, że dotknie ją to opóźnienie do połowy lutego.
Europejscy przywódcy byli wściekli, gdy na początku zapowiedziano, że ich dostawy będą mniejsze przez kilka tygodni. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadzwoniła bezpośrednio do dyrektora generalnego Pfizera, aby omówić tę kwestię pod koniec zeszłego tygodnia.
Pfizer ogłosił później, że dostawy w Europie będą miały wpływ tylko rzez jeden tydzień.
Konserwatywna krytyczka zdrowia Michelle Rempel mówi, że premier Justin Trudeau musi wyjaśnić, dlaczego harmonogram dostaw do Kanady uległ tak dużemu opóźnieniu.
– Do premiera należy wyjaśnienie Kanadyjczykom, dlaczego nie będą mogli się zaszczepić przez wiele miesięcy, podczas gdy kraje europejskie mają minimalne opóźnienia w otrzymywaniu szczepionek – powiedział Rempel – To on musi wyjaśnić, dlaczego, na podstawie piątkowych wiadomości o opóźnieniach w dostawach szczepionek, możemy spodziewać się jeszcze wielu miesięcy blokady – z utratą pracy, czasem spędzonym z rodzinami i towarzyszącymi im wyzwaniami.
Trudeau powiedział w piątek, że decyzja jest „poza naszymi możliwościami”, ale nie wpłynie to na długoterminowy cel Kanady, aby każdy Kanadyjczyk zaszczepił się do końca września.
Do jesieni Kanada ma otrzymać łącznie 40 milionów dawek szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna. Oba wykorzystują podobną technologię, aby ludzki układ odpornościowy potrafił rozpoznawać koronawirusa, który powoduje COVID-19 i bronić go przed nim.
Obie szczepionki wykazały, że po dwóch dawkach były skuteczne w zapobieganiu poważnym chorobom w ponad 94%.
Organizacja Health Canada zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer 9 grudnia, a Moderna 23 grudnia. Trwa przegląd dwóch kolejnych szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, ale żadna z nich nie zostanie zaakceptowana przez co najmniej kilka kolejnych tygodni.