Kenney bezpardonowo krytykuje decyzję nowego prezydenta USA
Kenney bezpardonowo krytykuje decyzję nowego prezydenta USA

Jedną z pierwszych decyzji podpisanych przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena było anulowanie międzynarodowej umowy o budowie rurociągu KeystoneXL wartości 8 miliardów dolarów.
Premier Alberty Jason Kenney nie przebierał w słowach w swojej reakcji na decyzję nowego prezydenta USA, Joe Bidena o anulowaniu zezwolenia na budowę rurociągu Keystone XL. Nazwał ją „ciosem w podbrzusze i zniewagą dla mieszkańców Alberty”.
Działania Bidena już w pierwszych godzinach urzędowania obejmowały cofnięcie zezwolenia prezydenckiego na rurociąg o wartości 8 miliardów dolarów.
– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że jednym z pierwszych działań prezydenta Bidena na urzędzie było cofnięcie prezydenckiego zezwolenia na przekroczenie granicy rurociągu Keystone XL – powiedział Kenney – To cios dla gospodarek Kanady i Alberty. Jest to zniewaga wymierzona w najważniejszego sojusznika i partnera handlowego Stanów Zjednoczonych w pierwszym dniu pracy nowej administracji. (…) Dzisiaj, jak mówię, ponad 2000 kobiet i mężczyzn straciło pracę i w wyniku tej decyzji wrócą do domu z tracąc dobrze płatną pracę.
– Wyjaśnijmy sobie, co się dzisiaj stało – kontynuował Kenney – Przywódca naszego najbliższego sojusznika zawetował z mocą wsteczną zgodę na rurociąg, który już istnieje, którego współwłaścicielem jest rząd kanadyjski. W ten sposób bezpośrednio zaatakował zdecydowanie największą część relacji Kanada-USA… nasze stosunki handlowe, nasz przemysł energetyczny i eksport. (…) Nie tak traktuje się przyjaciela i sojusznika – powiedział.
Politolog Greg Anderson z University of Alberta mówi, że bez względu na to, jakim tonem prowincja lub Ottawa będzie mówiła do Joe Bidena, jest mało prawdopodobne, że zmieni on kurs swojej polityki.
– Trudno sobie wyobrazić Bidena w najbliższym czasie, nawet w perspektywie średnioterminowej, mówiącego: „ojej źle zrobiłem” – stwierdził Anderson wskazując, że to powinien być sygnał ostrzegawczy i wskazówka dla Alberty, że nadszedł czas na dywersyfikację gospodarki.
– Keystone XL nigdy nie rozwiązał ani nie rozwiąże wszystkich problemów Alberty. To naprawdę kropla w morzu wszystkich problemów i potrzeb prowincji – powiedział Anderson – Ta prowincja ma mnóstwo zasobów i przedsiębiorczości.
Rurociąg o długości 2735 km (1700 mil) miał transportować około 800 tysięcy baryłek ropy dziennie z Alberty do wybrzeża Zatoki Teksas przechodząc przez Montanę, Dakotę Południową, Nebraskę i Oklahomę.
Kirsten Hillman, ambasador Kanady w Waszyngtonie, powiedziała, że Ottawa jest „bardzo rozczarowana” decyzją Bidena. Minister spraw zagranicznych Marc Garneau, przemawiając kilka minut wcześniej, przyjął bardziej łagodny ton mówiąc, że „Kanada szanuje i rozumie tę decyzję”.
Lider NDP w Albercie, Rachel Notley stwierdziła, że był to „trudny dzień dla sektora energetycznego Alberty”.
– Nie ma wątpliwości, że decyzja o anulowaniu rurociągu Keystone XL zaszkodzi tysiącom pracowników Alberty i ich rodzinom – powiedziała – Jednak ta decyzja jest znacznie gorsza z powodu lekkomyślnej, hazardowej polityki premiera, który zaryzykował co najmniej 1,5 miliarda dolarów na projekt, który był narażony na wielkie ryzyko i nad którym nie miał całkowitej kontroli.

Premier Alberty Jason Kenney.
W poniedziałek Kenney wezwał Bidena do ponownego rozważenia ogłoszonej decyzji, wielokrotnie przypominając mu, że Kanada jest głównym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, a także, że rurociągi są najbezpieczniejszym sposobem odpowiedzialnego i bezpiecznego transportu energii.
Izba Handlowa Calgary chcąc nie chcąc zaakceptowała porażkę w bitwie o rurociąg i chce, aby politycy zajęli się sektorami rolnictwa i technologii.
– Czas pójść dalej – powiedział tymczasowy dyrektor generalny Murray Sigler – Jest wiele innych wspólnych priorytetów, którymi powinni zająć się politycy zarówno na szczeblu prowincji, jak i kraju.
Poseł z Calgary Michelle Rempel Garner w swoim oświadczeniu krytycznie odniosła się do podejścia Liberałów do tej sytuacji.
– Dzisiejsze odwołanie rurociągu Keystone XL jest szkodliwe dla miejsc pracy, gospodarki i środowiska – powiedziała Rempel Garner – Jest to projekt, który każdy przywódca Kanady powinien z dumą wspierać, szczególnie w imieniu setek tysięcy Kanadyjczyków, których utrzymanie zależy od sektora energetycznego. Zamiast tego, kiedy pojawiły się doniesienia, że ten krok jest planowany i nieuchronny media podały, że Trudeau zlekceważył tę wiadomość.

Rurociąg Keystone XL kosztował już Kanadę ponad półtora miliarda dolarów. Niedokończenie jego budowy oznacza, że pieniądze te zostały wyrzucone w błoto.
Kenney uważa, że odpowiedź rządu federalnego była zbyt łagodna. Chce natychmiastowego wprowadzenia sankcji gospodarczych w handlu.
Jednocześnie Kenney stwierdził, że bez względu na to, co się stanie po decyzji Bidena, Alberta chce kontynuować korzystne stosunki z USA.
– Pozostajemy przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych. Musimy znaleźć wyjście. Mam nadzieję, że uda nam się to zrobić – powiedział premier Alberty.