Trudeau rozmawiał z szefem Pfizera
Trudeau rozmawiał z szefem Pfizera
Premier Justin Trudeau rozmawiał w czwartek z dyrektorem generalnym firmy Pfizer Global i uzyskał obietnicę, że pomimo ciągłych opóźnień w dostawach szczepionek firma zrealizuje dostawy milionów szczepionek, które mają być dostarczone w marcu.
Wiadomość o rozmowie Trudeau z dyrektorem generalnym Pfizera, dr Albertem Bourlą, pojawiła się, gdy urzędnicy nadzorujący wdrażanie szczepionek publikują nowe prognozy, starając się zapewnić Kanadyjczyków, że obecne spowolnienie dostaw nie przeszkodzi w długoterminowym harmonogramie szczepień w kraju.
„Dzisiaj rozmawiałem z dyrektorem generalnym Pfizer Global, dr Bourlą na temat terminowej dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do Kanady” – napisał Trudeau na Twitterze – „Zapewnił mnie, że do końca marca otrzymamy 4 miliony dawek. Będziemy dalej współpracować, aby Kanadyjczycy mogli zostać jak najszybciej zaszczepieni”.
Urzędnicy nadzorujący wprowadzanie szczepionek twierdzą, że Kanada dotrzyma harmonogramu, chociaż w najbliższych tygodniach nastąpi krótkotrwały spadek podaży.
Prognozy opublikowane w czwartek sugerują, że Kanada będzie w stanie zaszczepić 3 miliony ludzi do końca marca, co stanowi 8 procent całej populacji. Nawet jeśli Kanada nie zatwierdzi więcej szczepionek do jesieni, szacunki sugerują, że dawki od firm Pfizer i Moderna pokryją 13 milionów Kanadyjczyków, czyli 34 procent, do czerwca i 36 milionów, czyli 95 procent, do 30 września.
Chociaż w długoterminowej perspektywie realizacja planu szczepień pozostaje na dobrej drodze, to generał dywizji Dany Fortin, który kieruje wdrożeniem tego planu w Kanadzie powiedział, że Kanada otrzyma tylko około jednej trzeciej oczekiwanych dostaw między tym tygodniem a 7 lutego. Kanada nie otrzyma żadnych nowych dostaw w przyszłym tygodniu, zaś w pierwszym tygodniu lutego 79000 dawek Pfizera.
Opóźnienie to wpłynie na krótkoterminowe dostawy szczepionek w Kanadzie, ale Fortin powiedział, że przyszłe dostawy mają nadrobić niedobór.
Jak już pisaliśmy, Pfizer poinformował Kanadę w zeszłym tygodniu, że modernizacja zakładu w Belgii tymczasowo spowolni produkcję i zmniejszy dawki dostarczane do każdego kraju z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, które mają własny zakład produkcyjny. Kanada może spodziewać się, że dostawy spadną o połowę w ciągu czterech tygodni, jak początkowo poinformowała firma. Belgijski zakład produkcyjny ma powrócić do pełnej produkcji 15 lutego.
Następna dostawa szczepionek Moderna ma się odbyć w pierwszym tygodniu lutego i będzie zawierać około 230400 dawek. Ogólnie Kanada spodziewa się otrzymać 6 milionów dawek obu szczepionek do końca marca.
Wprowadzenie szczepionek w Kanadzie mogłoby nastąpić szybciej, gdyby zatwierdzono więcej szczepionek. Prognozy sugerują, że w oparciu o wszystkie szczepionki zakupione przez Kanadę, ale jeszcze nie zatwierdzone, w okresie od kwietnia do czerwca można zaszczepić aż 23 miliony Kanadyjczyków, co stanowi 61 procent populacji. Gdyby wszystkie umowy zostały zrealizowane Kanada może mieć dawki wystarczające do zaszczepienia 73 milionów ludzi od lipca do września. W takim scenariuszu szczepionek byłoby więcej niż potrzeba do zaszczepienia każdego, kto będzie sobie tego życzył.
Fortin określił te szacunki jako „dane planowania”, które mają dać prowincjom i terytoriom wyobrażenie o tym, czego się spodziewać, jeśli wszystko pójdzie lepiej niż oczekiwano.
Dr Howard Njoo, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedział, że chociaż ogólny harmonogram rządowy dotyczący szczepionek nie zmienił się, zawsze istnieje możliwość nieoczekiwanych problemów z dostawami lub nowych zezwoleń na szczepionki.
– Na razie najlepszą rzeczą, jaką Kanadyjczycy mogą zrobić w oczekiwaniu na szczepionkę jest przestrzeganie wytycznych zdrowia publicznego – powiedział dr Njoo.