Jak odzyskać spadek w Polsce w czasie Covid-19 – cz.2
Jak odzyskać spadek w Polsce w czasie Covid-19 – cz.2
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii.
Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Jeżeli relacje z rodzeństwem pozostałym w Polsce są dobre, najprostszym sposobem dokonania działu spadku jest zawarcie przez spadkobierców umowy o dział spadku. Umowa o dział spadku, do którego wchodzi nieruchomość, wymaga zachowania formy aktu notarialnego i może być zawarta przez pełnomocnika.
Natomiast w sytuacji, gdy spadkobiercy nie są zgodni, dział spadku musi zostać przeprowadzony w postępowaniu sądowym. Pierwszym etapem jest uzyskanie, w sądzie rejonowym w Polsce, właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy, prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli z postanowienia Sądu wynika, że dziedziczycie Państwo spadek w całości lub w części, kolejnym krokiem jest złożenie w sądzie wniosku o dział spadku.
Należy pamiętać, że przy dziedziczeniu ustawowym, jeżeli dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, z zasady są oni wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn (z wyjątkiem drobnych darowizn, zwyczajowo przyjętych) i zapisów windykacyjnych.
Możliwe są następujące sposoby działu nieruchomości spadkowej: podział fizyczny między spadkobierców, przyznanie nieruchomości jednemu ze spadkobierców za spłatą na rzecz pozostałych albo sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych środków zgodnie z wysokością udziałów spadkowych. Ze względu na trudności z administrowaniem z Kanady nieruchomościami spadkowymi, pozostawionymi w kraju, z reguły najkorzystniejsze jest uzyskanie od pozostałych spadkobierców pieniężnej spłaty udziału w spadku.
Warto dodać, że w przypadku bezumownego użytkowania przez pozostałych spadkobierców nieruchomości spadkowej, są oni zobowiązani do zapłaty za korzystanie, do 6 lat wstecz, z przypadającego pozostałym spadkobiercom, udziału w tej nieruchomości. Przeprowadzenie działu spadku nie jest ograniczone żadnym terminem jednakże, jeżeli spadkodawca zmarł ponad trzydzieści lat temu, odzyskanie udziału w nieruchomości spadkowej może okazać się niemożliwe ze względu na upływ terminu zasiedzenia. Ponieważ złożenie do sądu wniosku o dział spadku przerywa bieg zasiedzenia nieruchomości, warto sprawdzić zawczasu, czy termin ten wkrótce nie upływa i podjąć kroki zapobiegawcze.
Komentarze (0)