Sprzedaż nieruchomości w Polsce w czasie Covid-19
Sprzedaż nieruchomości w Polsce w czasie Covid-19
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii.
Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Mimo wprowadzenia zarówno przez władze kanadyjskie, jak też i władze polskie, kolejnych obostrzeń w podróżach zagranicznych, sprzedaż nieruchomości w kraju może być dokonana planowo, bez konieczności przyjazdu do Polski. Przez proces sprzedaży nieruchomości można przejść przy wsparciu profesjonalnego agenta nieruchomości lub prawnika.
Kluczową kwestią przy wyborze pośrednika nieruchomnosci jest sprawdzenie, czy figuruje on w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Umowa pośrednictwa powinna być zawarta w formie pisemnej, a prowizja pobrana dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Mimo pandemii ceny nieruchomości pozostają stabilne, a ceny mieszkań wykazują nawet tendencję wzrostową, za co odpowiadają głównie rekordowo niskie stopy procentowe i rosnące pensje.
Na pewne wydłużenie w okresie COVID-19 czasu sprzedaży nieruchomości istotny wpływ ma natomiast znaczne spowolnienie procedury rozpatrywania przez banki wniosków kredytowych. Zakup nieruchomości z kredytu wymaga zawarcia umowy przedwstępnej, a po uzyskaniu przez kupującego kredytu – umowy ostatecznej.
Dla sfinalizowania transakcji efektywnym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnictwo to wymaga szczególnej formy- podpisania przed notariuszem w obecności dwóch świadków, a następnie uzyskania potwierdzenia uprawnień notariusza przez Official Documents Services, 222 Jarvis St, Toronto oraz legalizacji przez Konsula RP.
W treści pełnomocnictwa należy wskazać minimalną kwotę i walutę sprzedaży, numer Państwa rachunku bankowego do wpłaty ceny sprzedaży i termin zapłaty. Dla zwiększenia bezpieczeństwa transakcji warto rozważyć zlecenie zawarcia umowy sprzedaży poleconemu adwokatowi lub radcy prawnemu. Korzystając z usług prawnika w Polsce możecie Państwo dodatkowo ustalić sposób zabezpieczenia płatności i optymalne warunki prawno – podatkowe planowanych transakcji.
W szczególności warto wziąć pod uwagę, że sprzedaż nieruchomości spadkowych po upływie 5 pełnych lat od daty jej nabycia przez spadkodawcę nie podlega opodatkowaniu. Tym samym w roku 2021 można sprzedać bez obowiązku zapłaty podatku dochodowego nieruchomości spadkowe, nabyte przez spadkodawcę w roku 2015 i latach wcześniejszych.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 407 61 02, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 10 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.
Komentarze (0)