Wzrost napięcia między Ottawą a Pekinem
Wzrost napięcia między Ottawą a Pekinem

Kanadyjska ambasada w Pekinie.
Chiny w czwartek ostro potępiły Kanadę za poparcie Stanów Zjednoczonych i 56 innych krajów i podpisanie deklaracji potępiającej arbitralne zatrzymania cudzoziemców z powodów politycznych, jakie mają miejsce w Państwie Środka.
Spór rozpoczął się dwa lata temu, gdy rząd Chin zdecydował o aresztowaniu dwóch kanadyjskich obywateli Michaela Kovriga i Michaela Spavora w odwecie za zatrzymanie na terenie Kanady szefa chińskiej firmy telekomunikacyjnej Meng Wanzhou, poszukiwanej przez USA w związku z oskarżeniami o dokonanie szeregu oszustw.
Rzecznik chińskiego MSZ Hua Chunying powtórzył w czwartek żądanie dotyczące natychmiastowego uwolnienia Meng i powiedział dziennikarzom, że Pekin uważa podpisanie deklaracji przez rząd w Ottawie za „nikczemny i obłudny akt”.
– Kanada zmawiała się z niektórymi krajami, aby wydać tak zwane oświadczenie przeciwko arbitralnym zatrzymaniom i celowo pozwolić odpowiednim osobom oczerniać arbitralne zatrzymanie obywateli Kanady Michaela Kovriga i Michaela Spavora przez Chiny – powiedział Hua na codziennej konferencji prasowej.

Chińska ambasada w Ottawie.
– Tak zwana deklaracja Kanady wygląda bardziej jak wyznanie, w którym strona kanadyjska przyznaje się do błędu w sprawie Meng Wanzhou – dodał Hua – Z jednej strony strona kanadyjska opowiada się za przestrzeganiem praworządności, ale z drugiej strony działa jako wspólnik Stanów Zjednoczonych i arbitralnie przetrzymuje chińskich obywateli.
Meng jest naczelnym dyrektorem firmy Huawei i córką założyciela firmy.
Chiny twierdzą, że Kanadyjczycy Kovrig i Spavor stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale niewiele wiadomo o istocie tych oskarżeń. W areszcie pozwolono im tylko na okazjonalne wizyty kanadyjskich dyplomatów, podczas gdy Meng przebywa w jednej ze swoich rezydencji w Vancouver w ramach łagodnego aresztu domowego.
Podpisując deklarację sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał „wszystkie podobnie myślące kraje do współpracy w celu wywarcia nacisku na narody, które angażują się w takie zatrzymania, aby położyły kres takim praktykom, aby zwolniły osoby zatrzymane, aby szanowały praworządność i prawa człowieka”.
Deklaracja ma być również szerokim potępieniem stosowania środków przymusu w innych krajach, takich jak Rosja, Iran i Korea Północna.
Kanadyjski minister spraw zagranicznych Marc Garneau powiedział, że deklaracja jest „niezależna od państwa” i że chce namówić do jej podpisania więcej krajów, do których obecnie należą Wielka Brytania, Francja, Australia, Niemcy i Szwecja.
Komentarze (16)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.