Parlament Kanady potępił ludobójstwo w Chinach
Parlament Kanady potępił ludobójstwo w Chinach
Posłowie do parlamentu federalnego głosowali w poniedziałek za uchwałą, która uznaje chińską politykę wobec muzułmanów ujgurskich za ludobójstwo i wezwali rząd federalny do formalnego przyjęcia tego stanowiska. Uchwała nie uzyskała poparcia liberalnego rządu Kanady.
Premier Justin Trudeau nie wziął udziału w głosowaniu. Minister spraw zagranicznych Marc Garneau wstrzymał się od głosu podczas gdy pozostali jego koledzy ministrowie byli nieobecni.
– Wstrzymuję się od głosu w imieniu rządu Kanady – powiedział Garneau, przedstawiając swoje stanowisko.
Za wnioskiem głosowali wszyscy posłowie opozycji, którzy wzięli udział w głosowaniu, a także większość liberalnych posłów, w tym sekretarz parlamentu Rob Oliphant.
Federalni konserwatyści przedstawili wniosek uchwały w zeszły czwartek. W uchwale stwierdzono, że w opinii Izby Gmin „Chińska Republika Ludowa zaangażowała się w działania niezgodne z rezolucją 260 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powszechnie znaną jako »Konwencja o ludobójstwie«. Dlatego Parlament uznaje, że ludobójstwo jest obecnie dokonywane przez Chińską Republikę Ludową na Ujgurach i innych tureckich muzułmanach. Dlatego wzywamy rząd do oficjalnego przyjęcia tego stanowiska”.
Posłowie przyjęli również poprawkę wprowadzoną przez Bloc Quebecois wnioskującą o włączenie apelu wzywającego Międzynarodowy Komitet Olimpijski do przesunięcia Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku „jeśli chiński rząd będzie kontynuował ludobójstwo”.
Dziennikarze i międzynarodowi obrońcy praw człowieka od dawna donoszą o przypadkach inwigilacji państwa, masowych gwałtach, pracy przymusowej, sterylizacji i tortur w chińskich obozach „reedukacyjnych” wobec Ujgurów.
Chociaż uchwała nie jest wiążąca dla rządu, ma ona charakter symboliczny.
W swoich ustaleniach opublikowanych w październiku 2020 r. Komisja parlamentarna jednogłośnie zgodziła się, że działania rządu chińskiego stanowią ludobójstwo mniejszości muzułmańskiej w Xinjiangu.
– To jest kwestia ponadpartyjna, to kwestia humanitarna, to kwestia ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości – powiedział wówczas liberalny poseł Sameer Zuberi.
Posłowie ostrzegli w raporcie, że „jeśli społeczność międzynarodowa nie potępi łamania praw człowieka w prowincji Xinjiang przez rząd Chin, zostanie ustanowiony precedens, a metody te zostaną przyjęte przez inne reżimy”.
Konwencja ONZ 1948 w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa definiuje ludobójstwo jako którekolwiek z poniższych działań przeciwko grupom narodowym, etnicznym, rasowym lub religijnym: zabójstwo członków grupy; powodowanie poważnych obrażeń cielesnych lub psychicznych członków grupy; rozmyślne narzucanie grupie warunków życia obliczonych na spowodowanie jej całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego; nakładanie środków mających na celu zapobieganie urodzeniom w grupie; lub przymusowe przenoszenie dzieci z grupy do innej grupy.
Lider Konserwatystów Erin O’Toole powiedział, że nieobecność premiera w głosowaniu była „zawstydzającą oznaką przywództwa”.
– Konserwatyści wzywają rząd Trudeau do „stanięcia po stronie praw człowieka i zaprzestania naiwnego podejścia do Chin. Liberalny rząd musi stanąć w obronie tego, co słuszne – powiedział, zwracając się do reporterów w Ottawie po głosowaniu.
Zapytany o potencjalne reperkusje handlowe uchwały i nazwania chińskiego traktowania Ujgurów ludobójstwem, O’Toole stwierdził, że nie powinno to być głównym tematem.
– W Chinach dzieje się prawdziwe cierpienie, dzieje się ludobójstwo i my Kanadyjczycy, chociaż jesteśmy za wolnym handlem z Chinami, to nasze wartości nie są na sprzedaż – powiedział.
Krytyczka NDP ds. zagranicznych Heather McPherson, która głosowała za wnioskiem powiedziała, że nieobecność rządu odzwierciedla ogólne podejście rządu do Chin.
– Rząd się ukrył. Wydaje mi się, że jest to wyraz ich dotychczasowej polityki wobec Chin, gdzie widzimy brak działań – powiedziała.
Były ambasador w Chinach Guy Saint-Jacques powiedział, że wstrzymanie się od głosu nie uchroni rządu liberałów przed możliwym gniewem Chin.
– Rząd desperacko szukał jakiegokolwiek liścia figowego, aby spróbować się zamaskować, ale myślę, że w oczach Chińczyków to nie zrobi różnicy, ponieważ dla nich parlament i rząd znaczy to samo, więc prawdopodobnie zareagują zdecydowanie – powiedział.
Saint-Jacques dodał, że Liberałowie znaleźli się teraz w niezwykle trudnej sytuacji.
– Istnieje ryzyko, że znajdą się w trybie reaktywnym. Myślę, że rząd musi najpierw skorzystać z jutrzejszych rozmów z prezydentem Bidenem i jego zespołem, aby zobaczyć, co można zrobić, aby pomóc nam w rozwiązaniu losu dwóch Michaelsów – powiedział.
Biden i Trudeau mają odbyć dzisiaj, we wtorek swoje pierwsze wirtualne spotkanie twarzą w twarz po wstępnej rozmowie telefonicznej, podczas której zajęto się sprawą uwolnienia obu mężczyzn.

Aresztowanie Meng Wanzhou.
Dla przypomnienia – Kanadyjczycy Michael Spavor i Michael Kovrig są przetrzymywani w chińskim więzieniu od 10 grudnia 2018 roku. Ich uwięzienie jest odwetem za aresztowanie kilka dni wcześniej w Vancouver, Meng Wanzhou, dyrektor wykonawczej firmy Huawei, które nastąpiło na wniosek USA.
Na wieść o planowanej uchwale kanadyjskiego parlamentu Cong Peiwu, ambasador Chin w Kanadzie, ostrzegł rząd federalny przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Chińskiej Republiki Ludowej.
Komentarze (16)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.