Pielęgniarka buntowniczka w opałach
Pielęgniarka buntowniczka w opałach
Jessica Faraone, pielęgniarka z Toronto, pojawiła się na lotnisku Pearson w Toronto po powrocie z podróży międzynarodowej bez maski. Odmówiła poddania się testowi na COVID-19 oraz obowiązkowej kwarantannie w hotelu. Według kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego takie zachowania mogą doprowadzić do grzywny w wysokości do 750,000 CAD lub kary sześciu miesięcy więzienia.
Za otwartą odmowę przestrzegania zasad kwarantanny i innych nakazanych wymogów bezpieczeństwa COVID-19 Jessica może także podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu ze strony organu nadzorującego pracę pielęgniarek w Ontario.
W serii filmów opublikowanych w czwartek na jej koncie w mediach społecznościowych z międzynarodowego lotniska Pearson, zarejestrowana w Toronto pielęgniarka Jessica Faraone jest bez maski i informuje, że odmówiła poddania się testowi COVID-19, a także kwarantannie w hotelu.
Oba te przepisy są obowiązkowe dla podróżnych wracających do Kanady spoza kraju odpowiednio od 1 i 21 lutego.
W jednym z filmów można usłyszeć urzędnika lotniska, który mówi Faraone, że chociaż ma prawo do wyrażenia swojej opinii, musi szanować innych, przestrzegając wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, na które Faraone odpowiada, że jest zarejestrowaną pielęgniarką.
„Jestem pracownikiem pierwszej linii” – słychać jej słowa. “Właściwie jestem uważana za bohatera.”
W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do mediów, Faraone powiedziała, że wyjechała do Arusha w Tanzanii, aby przez pięć tygodni pracować jako pielęgniarka w tamtejszym szpitalu.
Kiedy wróciła w czwartek, powiedziała, że odmówiła przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, ponieważ są one „w 100% sprzeczne z naszą Charter of Rights and Freedoms”.
Powiedziała również, że kiedy wybuchła pandemia, zdecydowała się pracować w domach opieki długoterminowej, które zostały mocno dotknięte wirusem. Nie jest jasne, czy wróci do domów opieki długoterminowej z własnej woli, i czy w ogóle będzie miała na to pozwolenie.
Prowincjonalny organ nadzoru pielęgniarskiego, College of Nurses of Ontario, twierdzi, że jest świadomy istnienia filmów zamieszczonych w Internecie i, zgodnie z warunkami przedstawionymi na ich stronie internetowej, Faraone może zostać pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Gdy pielęgniarki komunikują się ze społeczeństwem i identyfikują się jako pielęgniarki, odpowiadają przed CNO i społeczeństwem, które podlega ochronie – mówi organ regulacyjny. Dotyczy to również środków zdrowia publicznego, których celem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19.
„Pielęgniarki mają zawodowy obowiązek nie przekazywać publicznie oświadczeń przeciwko szczepieniom, maskowaniu i dystansowaniu się, które są sprzeczne z dostępnymi dowodami naukowymi. Może to skutkować wszczęciem śledztwa przez CNO i wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, jeśli będzie to uzasadnione”.
W wielu swoich filmach Faraone oznaczyła konto na Instagramie Chrisa Saccoccii, znanego również jako „Chris Sky”, antymaskera, który konsekwentnie sprzeciwia się środkom zdrowotnym mającym na celu zapewnienie ludziom bezpieczeństwa podczas pandemii. Jego posty w mediach społecznościowych są pełne teorii spiskowych i dezinformacji.
„Odważyłam się stanąć we własnej obronie, obserwując Chrisa Sky’a walczącego o swoje prawa na lotnisku. To sprawiło, że zanurzyłam się głębiej w studiowanie Charter of Rights and Freedoms” – powiedział Faraone.
Doris Grinspun, dyrektor generalny Stowarzyszenia Zarejestrowanych Pielęgniarek w Ontario, twierdzi, że Faraone przejawiała „obraźliwe zachowania, które są nieprofesjonalne i naruszają środki zdrowia publicznego”.
„Jej film pojawiał się w mediach społecznościowych, a w tym samym czasie tysiące pracowników służby zdrowia pracuje 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, chroniąc mieszkańców Ontario i próbując ratować życie. Brak słów.” – powiedziała Grinspun.
Grinspun dodała, że jeśli Faraone jest praktykującą pielęgniarką w Ontario, CNO powinno zająć się tą sprawą „tak, jak jest do tego zobowiązane”.
Dodała, że sytuacja, w której jakikolwiek pracownik służby zdrowia działa w ten sposób, zagraża zbiorowym wysiłkom mającym na celu złagodzenie szkód spowodowanych przez COVID-19, i wzywa społeczeństwo do kontynuowania działań w zakresie zdrowia publicznego zaleconych przez prowincję.
Osoby naruszające ustawę o kwarantannie mogą zostać obciążone grzywną w wysokości 750,000 CAD. W oświadczeniu Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada – PHAC) powiedziała mediom, że jest świadoma postępowania Faraone i bada incydent.
Chociaż PHAC nie może podać dodatkowych szczegółów sprawy, powołując się na obawy związane z prywatnością, powiedziała, że podróżni są prawnie zobowiązani do przestrzegania instrukcji inspektora kontroli lub kwarantanny w sprawie testów i obowiązkowej kwarantanny hotelowej.