Sprzedaż nieruchomości w Polsce przez pełnomocnika
Sprzedaż nieruchomości w Polsce przez pełnomocnika
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w kraju na czas epidemii.
Na ten czas uruchomiliśmy także infolinię pod nr + 48 22 518 77 78, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00 czasu polskiego możecie Państwo bezpłatnie uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości. Zapytania można kierować także na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Po artykule, dotyczącym sprzedaży nieruchomości w Polsce, otrzymaliśmy szereg zapytań, dotyczących treści i formy pełnomocnictw, które zapewniałyby mocodawcy optymalne bezpieczeństwo przy obrocie nieruchomościami. Absulutnie kluczowy jest tutaj przemyślany wybór pełnomocnika i precyzyjna treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwa zbyt ogólne, które nie precyzują zleconych czynności, często skutkują stratami dla właścicieli nieruchomości, a nawet sprawami sądowymi przeciwko ich pełnomocnikom.
Dlatego treść pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości powinna szczegółowo wskazywać zakres umocowania i warunki transakcji takie jak minimalna cena, waluta, termin płatności, rachunek mocodawcy w banku w Polsce albo w Kanadzie do przelewu ceny przez kupującego, uzależnienie terminu wydania od zapłaty pełnej ceny sprzedaży czy zastrzeżenie sprzedaży od ustanowienia zabezpieczenia płatności. Wymagane jest tu sporządzenie przez notariusza (notary public) pełnomocnictwa tak, aby poza treścią upoważnienia zawierało informację o potwierdzeniu go przez dwóch świadków, zgodnie z wymogami prawa prowincji Ontario. Do dokumentu pełnomocnictwa notariusz załącza w sposób trwały pisemną klauzulę notarialną.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie urzędowego potwierdzenia uprawnień notariusza przez Official Documents Services, adres: 222 Jarvis St, Toronto, ON M7A 0B6, tel. 416 3258416. Jako, że Kanada nie jest sygnatariuszem Konwencji haskiej z dnia 5.10.1961 roku, znoszącej konieczność legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, dokument ten należy przesłać do legalizacji w Konsulacie RP w Toronto. Ostatnim krokiem jest przetłumaczenie pełnomocnictwa bądź w Konsulacie RP w Toronto, bądź przez tłumacza przysięgłego, licencjonowanego w Polsce. Warto pamiętać, że każde pełnomocnictwo może być odwołane w dowolnym czasie.
Udzielenie pełnomocnictwa do działania w kraju w czasie COVID – 19 jest optymalnym rozwiązaniem, jednakże wymaga zachowania daleko idącej ostrożności, albowiem praktyka wskazuje, że przemyślany wybór pełnomocnika oraz jednoznaczne sformułowanie treści udzielanego pełnomocnictwa pozwala uniknąć szeregu nieporozumień i służy ochronie Państwa interesów. W razie watpliwości należy skonsultować się z prawnkiem w Polsce.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com. Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.
Komentarze (0)