Revenue Canada blokuje 800 000 kont
Revenue Canada blokuje 800 000 kont
Kanadyjska Agencja Skarbowa (Canada Revenue Agency -CRA) zablokowała w sobotę internetowe konta 800 tysięcy użytkowników w obawie, że ich dane i hasła zostały zhakowane.
Powołując się na ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem i przejęcie informacji o klientach przez „potencjalnie złe podmioty” uzyskanych w wyniku phishingu e-mailowego lub naruszeń danych osób trzecich, agencja stwierdziła, że posunięcie to ma charakter zapobiegawczy.
„Podobnie jak w przypadku kont, które zostały zablokowane w lutym, identyfikatory użytkowników i hasła nie zostały pozyskane w wyniku naruszenia systemów online CRA, a raczej mogły zostać wykradzione przez nieupoważnione osoby trzecie i na różne sposoby ze źródeł zewnętrznych CRA” – napisano w oświadczeniu CRA – „Łączna liczba kont, na które ma to wpływ to około 800 tysięcy”.
Agencja stwierdziła, że w przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w lutym, chciała z wyprzedzeniem ostrzec ludzi, że dostęp do ich kont może być ograniczony, biorąc pod uwagę czas podatkowy.
Jeśli zostaną podjęte próby zalogowania się na zablokowane konto, użytkownik otrzyma komunikat o błędzie informujący go, że jego identyfikator jako użytkownika CRA został unieważniony.
Agencja twierdzi, że podatnicy mogą odzyskać dostęp do swojego konta CRA przechodząc do strony logowania agencji i tworząc nowy identyfikator użytkownika i hasło lub używając innej metody logowania powiązanej z ich kontem CRA.
Rozwiązanie problemów może zająć czas do 22 marca. Po tej dacie, jeśli użytkownicy nie będą mogli zalogować się, powinni zatelefonować do agencji.
W ramach ciągłego monitorowania agencja śledzi wszelkie używane przez rząd nazwy użytkownika i hasła, które trafiają do sprzedaży w „ciemnej” sieci, a następnie CRA podejmuje decyzję o zablokowaniu tych kont. Może się tak zdarzyć, gdy ludzie używają tych samych danych logowania w wielu witrynach internetowych.
„Wszyscy Kanadyjczycy powinni monitorować swoje konta CRA pod kątem wszelkich podejrzanych działań, w tym niezamawianych zmian w bankowości, adresach pocztowych lub wnioskach o korzyści składanych w ich imieniu. Ponadto hasła powinny być regularnie aktualizowane”- radzi agencja podatkowa.