Stanowisko Watykanu nie po myśli kanadyjskich działaczy LBGTQ2S+
Stanowisko Watykanu nie po myśli kanadyjskich działaczy LBGTQ2S+
Katoliccy działacze ruchu LBGTQ2S+ w Kanadzie wyrażają swoje rozczarowanie po tym, jak ich Kościół formalnie wskazał, że nie będzie błogosławił związków osób tej samej płci.
W poniedziałek watykańskie biuro ds. wiary oświadczyło w dwustronicowym dokumencie, że duchowieństwo katolickie nie będzie w stanie błogosławić związków osób tej samej płci, wskazując dalej, że te relacje „nie są zgodne z planem Stwórcy”.
„Niedopuszczalne jest udzielanie błogosławieństwa związkom partnerskim, nawet stałym, które obejmują aktywność seksualną poza małżeństwem (tj. poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, otwartymi na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci” – stwierdza dokument.
Jak informuje kanadyjska agencja informacyjna Canadian Press, dla katolików gejów, takich jak Kevin Simpson, który pragnie, aby jego 44-letni związek z partnerem został uznany przez Kościół, watykański dekret był wielkim rozczarowaniem.
– To naprawdę pod wieloma względami nienawistne stwierdzenie – powiedział Simpson – Geje i lesbijki zasługują na miłość do kościoła.
Simpson jest członkiem Dignity Canada, grupy rzymskich katolików, którzy „są zaniepokojeni teologią seksualną naszego Kościoła, jak podaje strona internetowa organizacji.
Grupa pracuje w Kościele zachęcając kapłanów do rozważenia nowoczesnych podejść do tożsamości seksualnej i równości płci.
Frank Testin, prezes Dignity Canada, był rozczarowany tą wiadomością, ale nie był zaskoczony.
– Instytucja opiera swoje nauczanie na starej greckiej filozofii i prawie naturalnym, a większość katolików, jak sądzę, nie tak postrzega ludzką seksualność – powiedział w wywiadzie dla CTV News Channel.
Testin argumentował, że używając logiki niedawnego dekretu Watykanu, związki osób tej samej płci i osoby heteroseksualne stosujące antykoncepcję również nie byłyby błogosławione.
– W pewnym sensie myślę, że jesteśmy w dobrym towarzystwie – powiedział Testin.
Testin dodał, że badania opinii publicznej w Ameryce Północnej wykazały, że większość katolików popiera związki osób tej samej płci. Według sondażu przeprowadzonego przez Statista z 2015 roku 60 procent katolików w Kanadzie akceptuje małżeństwa osób tej samej płci.
– Istnieje ogromna przepaść między tym, co mówi instytucja, a tym, co katolicy w ławkach mają w swoich sercach – powiedział Testin – Nie wiem, jak można tę lukę zmniejszyć inaczej niż poprzez hierarchię, która nas słucha.
Simpson powiedział, że dekret jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wcześniejsze komentarze papieża Franciszka na ten temat. W zeszłym roku w filmie dokumentalnym papież Franciszek wskazał, że pary tej samej płci mają prawo do bycia rodziną.
– Nie rozumiem, jak papież może podpisać ten dokument – powiedział Simpson – Jest to po prostu niezgodne z tym, co powiedział.
Dla Michaela Swana, zastępcy redaktora Catholic Register, tygodnika wydawanego przez Archidiecezję Toronto, poniedziałkowy dekret reprezentuje trudną równowagę, jaką musi podjąć Kościół.
– Kościół próbuje utrzymać tę cienką linię i powiedzieć: „Nikogo nie wykluczamy, ale nie możemy błogosławić małżeństw osób tej samej płci” – powiedział.