❌
Login with Clascal
Signup
Improvements
Thank you for your feedback!
Error! Please contact site administrator!
Send
Sending...
Wiadomosci & Bejsment.com
Dashboard
Classifieds
Directory
Events
Login with Clascal
Signup
×
  • Toronto (GTA)
  • Hamilton (ON)
Słuchaj Radia 7
Słuchaj Radia 7
Imprezy
Imprezy
Firmy
Firmy
Ogłoszenia
Ogłoszenia
    Słuchaj Radia 7
    Słuchaj Radia 7
    Imprezy
    Imprezy
    Firmy
    Firmy
    Ogłoszenia
    Ogłoszenia
  • Kanada
  • April 10, 2021 , 04:57am

Książę Filip często odwiedzał Kanadę

Książę Filip często odwiedzał Kanadę

Zmarły wczoraj w wieku 99 lat Książę Filip nie schodzi z czołówek kanadyjskich mediów. Jak podkreślają kanadyjscy dziennikarze – Książę lubił Kanadę, dołączając do swojej żony królowej podczas większości jej podróży i odbywając wiele samodzielnych. Odwiedzał Kraj Klonowego Liścia częściej niż jakikolwiek inny członek rodziny królewskiej.

– Prawdopodobnie żaden członek rodziny królewskiej nie odwiedzał Kanady częściej i bardziej konsekwentnie. Był bardzo oddany Kanadzie – powiedział Richard Berthelsen, komentator ds. królewskiego dworu w CTV, który pracował jako doradca królewskich wizyt w latach 1978–2013.

– Filip odwiedził Kanadę ponad 20 razy ze swoją żoną królową Elżbietą II i podróżował tu sam 46 razy, zwykle jako patron różnych akcji filantropijnych, co świadczyło o jego oddaniu monarchii i królowej – powiedział Berthelsen.

Książę towarzyszył królowej podczas wielu z jej 22 oficjalnych wizyt od czasu objęcia tronu – a nawet wcześniej. Podczas swojej pierwszej wizyty w 1951 roku z ówczesną księżniczką Elżbietą, Książę i jego żona tańczyli w rezydencji Gubernatora Generalnego w Ottawie. W 1959 roku przez sześć tygodni podróżowali po całym kraju, odwiedzając każdą prowincję i terytorium. Podróż została oficjalnie nazwana „królewską wycieczką” zamiast wizyty, aby pokazać, że Królowa nie tylko się zatrzymywała, ale i czuła się „ równie dobrze we wszystkich swoich królestwach”.

Rok 1951. Książę tańczy z ówczesną księżniczką Elżbietą na przyjęciu w Ottawie.

Swoje zamiłowanie do naszego kraju Filip przejawiał się w bliskich stosunkach z Kanadyjskimi Siłami Zbrojnymi. Otrzymał 11 honorowych nominacji we wszystkich formacjach kanadyjskiej armii. Pełnił też funkcję honorowego szefa pułku dla sześciu jednostek kanadyjskich. Filip, który wstąpił do brytyjskiej Royal Navy w wieku 18 lat, utrzymywał te przyjaźnie za zamkniętymi drzwiami, nawet gdy jego oficjalne podróże zakończyły się w 2013 roku.

Jego ostatnia podróż do Toronto, była poświęcona uroczystemu wręczeniu flagi 3. Batalionowi Królewskiego Pułku Kanadyjskiego. Nastąpiła po wielu kłopotach zdrowotnych, została zapowiedziana jako prywatna wizyta robocza i trwała tylko kilka dni. Ale uwagi Filipa zdawały się świadczyć o jego sympatii do kanadyjskiej armii. Książę „żałował” że nastąpiły okoliczności, które uniemożliwiły mu zobaczenie większej liczby batalionów w ostatnich latach, ale „uważnie śledził” losy wszystkich trzech batalionów z „wielkim zainteresowaniem i podziwem ”.

– Spodziewałem się po wielu latach jako naczelny pułkownik, że wasza służba jest nienaganna zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedział podczas uroczystości w 2013 roku, która odbyła się w 200. rocznicę bitwy o York.

Żołnierze z pułku twierdzą, że Filip był dla nich czymś więcej niż tylko ceremonialną figurą.

– Spotkał ogromną liczbę członków pułku. Dla każdego, z którym rozmawiał stawał się ważną częścią jego życia – powiedział pułkownik Joe Aitchison, były pułkownik Królewskiego Regimentu Kanadyjskiego.

To służba wojskowa księcia Filipa przywiodła Go po raz pierwszy do Kanady, kiedy służył na pokładzie HMS Valiant. Spędzil wtedy krótki urlop na lądzie w Halifaksie. Filip wygłosił również swoje pierwsze przemówienia na ziemi kanadyjskiej podczas królewskiej podróży z królową w 1951 roku.

Przemawiając do Toronto Board of Trade, powiedział:

– Na Wyspach Brytyjskich armia kanadyjska zawsze będzie pamiętana ze względu na bezpieczeństwo, jakie dawała, gdy groziła inwazja, oraz waleczność w walkach we Włoszech i Europie Północnej. Mogę mówić z własnego doświadczenia, kiedy służyłem na niszczycielu u wybrzeży Sycylii, kiedy kanadyjska dywizja wylądowała tam w 1943 roku.

Ale wizyty Filipa w Kanadzie nie były pozbawione kontrowersji i wpadek.

Podczas podróży w 1959 roku, na przyjęciu, które książę rozumiał jako prywatne, wygłosił „spontaniczną” uwagę, że Pałac rozważa zastąpienie dużych królewskich wizyt niewielkimi wycieczkami regionalnymi, rozmyślając, że wielkie królewskie wizyty przestały być przydatne. Uwaga została zacytowana w kilku gazetach i przez resztę trasy nie organizowano już takich przyjęć.

Wizyta w 1969 r. znalazła się na pierwszych stronach gazet w związku z kolejną publiczną wypowiedzią Księcia Filipa. Na konferencji prasowej w Ottawie wyraził bardzo szczerą opinię o stosunku monarchii do Kanady mówiąc, że „istnieje ona dla ludzi, a nie dla członków rodziny królewskiej”.

Żałoba w Kanadzie

Wybitne osobistości federalne, w tym premier Justin Trudeau, złożyły w piątek rodzinie królewskiej kondolencje z powodu śmierci Księcia Filipa.

– Książę Filip był człowiekiem służby, motywowanym poczuciem obowiązku wobec innych – powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej w Parliament Hill – Zostanie zapamiętany jako mistrz dla młodych ludzi, odznaczony oficer marynarki, oddany filantrop i stała w życiu królowej Elżbiety II.

Trudeau powiedział, że przyjął wiadomość o śmierci Księcia „z głębokim smutkiem” i opowiedział o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy jego ojciec był premierem.

– W ciągu ostatnich kilku lat miałem okazję przeprowadzić z nim jeszcze kilka rozmów. I jest to ogromny żal zarówno osobisty, jak i publiczny, który wszyscy dzielimy z powodu Jego śmierci – powiedział Trudeau – Myśli Kanadyjczyków są z królową Elżbietą II i członkami rodziny królewskiej, którzy opłakują tak znaczącą stratę.

Ottawa rozpoczęła w piątek ośmiodniowy okres żałoby opuszczając flagę na szczycie Wieży Pokoju na Wzgórzu Parlamentarnym i we wszystkich budynkach federalnych w Kanadzie i za granicą.

Kanadyjskie flagi będą opuszczane  do zachodu słońca w dniu pogrzebu lub uroczystości żałobnej, aby uczcić śmierć księcia Edynburga.

O 9 rano Dominion Carilloneur, dr Andrea McCrady uderzył 99 razy, po jednym na każdy rok życia księcia Filipa, w dzwon Bourdon, który jest największym dzwonem na Wieży Pokoju.

Prezes Sądu Najwyższego Richard Wagner – który pełni funkcję administratora rządu Kanady, podczas gdy w kraju nie ma gubernatora generalnego – wydał oświadczenie składające kondolencje członkom rodziny królewskiej, w którym Wagner napisał:

„Przez całe swoje długie życie Jego Królewska Wysokość Książę Edynburga poświęcił się mieszkańcom Wspólnoty Narodów i Kanady. Stał przy Jej Królewskiej Mości przez ponad sześć dekad, stałą i uspokajającą obecnością. Cenił wspólnotę, obowiązek i służbę… Jako niestrudzony podróżnik po świecie pokazał, że Kanada ma szczególne miejsce w jego sercu, odwiedzając ten kraj bardziej niż jakikolwiek inny. Niezależnie od tego, czy rozmawiał z młodymi Kanadyjczykami o ich nadziejach i marzeniach, spotykał się z żołnierzami w bazach wojskowych i na imprezach, czy też reprezentował Koronę przy okazji państwowych uroczystości, książę Filip nieustannie wykazywał swoje oddanie Kanadzie. Był wielkim przyjacielem tego kraju i będziemy za nim bardzo tęsknić”.

Były premier Jean Chretien z sentymentem wspominał spotkania z księciem Filipem, w to, kiedy przebywał w Kanadzie na stulecie Kanady w 1967 roku.

Chrétien nazwał go „wielkim dżentelmenem i człowiekiem z poczuciem humoru” wspominając, że książę ćwiczył z nim rozmowę po francusku i bardzo interesował się polityką.

– Oczywiście był czasami kontrowersyjny. Był bardzo szczery. A czasami mówił rzeczy mało politycznie poprawne – powiedział Chretien.

W swoim oświadczeniu przywódca Konserwatystów Erin O’Toole powiedział, że ​​ będzie „głęboko tęsknić” za Księciem Filipem.

– Pro Patria – For Country. To motto Królewskiego Pułku Kanadyjskiego… uosabia Jego życie w służbie Wielkiej Brytanii, Kanady i Wspólnoty Narodów. Podczas tego niezwykłego życia Jego Królewska Wysokość rozwinął silną więź z Kanadą i nawiązał kontakty z Kanadyjczykami w każdym zakątku naszego kraju”- powiedział O’Toole – Nie ma wielkiego człowieka. Pozostaje przykład niezłomnej służby księcia Filipa w obowiązkowym życiu i dziedzictwo dyskretnie wykonanych dobrych uczynków, dzięki którym nasz kraj będzie błogosławiony przez wiele lat.

Lider NDP Jagmeet Singh, który w przeszłości kwestionował korzyści płynące z monarchii w Kanadzie, napisał na Twitterze: „tak wiele rodzin doświadczyło utraty ukochanej osoby w zeszłym roku” i złożył kondolencje rodzinie królewskiej „w tym trudnym okresie.”

Przewodnicząca Partii Zielonych Annamie Paul również złożyła kondolencje, mówiąc, że książę zostanie zapamiętany jako „lojalny partner królowej, jako najdłużej pełniący obowiązki małżonka w historii Wielkiej Brytanii, a także za jego dzielną służbę podczas II wojny światowej”.

Z kolei przewodniczący Senatu, George Furey powiedział, że izba wyższa opłakuje śmierć księcia Filipa i będzie czcić jego „niezwykłe życie”.

– Wiek jego życia upłynął pod znakiem znaczących zmian, zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie. Śmierć księcia Edynburga oznacza koniec pewnej epoki – powiedział Furey – Senat składa w tej chwili najgłębsze wyrazy współczucia Jej Królewskiej Mości i rodzinie królewskiej. Łączymy się w smutku z naszymi rodakami w całym kraju, którzy, podobnie jak my, będą bardzo tęsknić za Jego późną Królewską Wysokością i wszystkim, czym jego niezwykły charakter przyczynił się do naszego wspólnego dziedzictwa.

Heritage Canada utworzyło internetową książkę kondolencyjną dla Kanadyjczyków.

Władze zakomunikowały, że „biorąc pod uwagę okoliczności COVID-19 żadne fizyczne księgi kondolencyjne nie będą udostępniane” w miejscach takich jak Rideau Hall czy Parliament Hill.

 

Najczęściej czytane
  • Ciężarówka pełna kurczaków przewróciła się na QEW
  • Znany agent nieruchomości zaatakowany przed własnym domem
  • Ogromna awaria prądu w centrum miasta
  • Dwie ofiary śmiertelne budowlanego osuwiska w Ajax
  • Nowe uprawnienia dla burmistrza Toronto
  • Mowa tronowa rządu Douga Forda
  • Rodzinne życie z inflacją w tle
  • Pielęgniarz oskarżony o napaść na dwulatka
  • Groził premierowi – zostanie ukarany
  • Toronto (GTA)
  • Hamilton (ON)

Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie

  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • Historia Kanady
  • Kanada
  • Lokalnie
  • Polacy w Kanadzie
  • Rynek
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
  • About
  • Reklama
  • Advertise
  • Terms
  • Kontakt
  • Ogłoszenia Toronto
  • Ogłoszenia Chicago
  • Simple Promotion
Bejsment.com is a news website of Polish newspaper Wiadomości published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Wiadomo.com is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
Wiadomo.com - Wiadomości gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.
This website uses the Software4publishers.com system. Are you a publisher? Get news website from Software4publishers.com
Please write the reason why you are reporting this page:
Send
Sending...
Please register on Clascal system to message this user
Register
Polub Bejsment na Facebooku