Pierwszy w Kanadzie przypadek zakrzepicy krwi po szczepionce AstraZeneca
Pierwszy w Kanadzie przypadek zakrzepicy krwi po szczepionce AstraZeneca
We wtorek odnotowano w Kanadzie pierwszy przypadek rzadkiego zakrzepu krwi u osoby, która otrzymała szczepionkę AstraZeneca COVID-19 .
Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada – PHAC) i ministerstwo zdrowia Quebecu stwierdziły, że pacjentka, której wieku nie podano, dochodzi do siebie w domu.
„Doniesienia o zakrzepach krwi z niską liczbą płytek krwi u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca COVID-19 są bardzo rzadkie, a raport dotyczący tego przypadku pokazuje, że kanadyjski system monitorowania bezpieczeństwa szczepionek działa” – czytamy w oświadczeniu PHAC – „Opierając się na wszystkich dostępnych do tej pory danych międzynarodowych, Health Canada nadal uważa, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionek AstraZeneca i Covishield w ochronie przed COVID-19 przewyższają potencjalne ryzyko”.
Szczepionka została wyprodukowana w Serum Institute of India i jest znana jako CoviShield. Instytut produkuje własną wersję szczepionki na licencji wraz z kanadyjskim partnerem Verity Pharmaceuticals.
Według danych federalnych od 3 kwietnia 1,26% mieszkańców Kanady otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki Covishield. Żaden Kanadyjczyk nie otrzymał drugiej dawki. Z kolei 0,02 procent ludzi w Kanadzie otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki AstraZeneca. Żaden Kanadyjczyk nie otrzymał drugiej dawki.
Pod koniec marca kanadyjskie organy regulacyjne stwierdziły, że szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca nie można podawać osobom poniżej 55 roku życia ze względu na obawy dotyczące doniesień o rzadkich zakrzepach krwi.
W tym czasie Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (Canada’s National Advisory Committee on Immunization – NACI) stwierdził, że większość przypadków działania niepożądanej – wywołanej przez szczepionkę – prozakrzepowej małopłytkowości immunologicznej (vaccine-induced prothrombotic immune thrombocytopenia – VIPIT) – stwierdzono u kobiet w wieku poniżej 55 lat.
Ministerstwo zdrowia Quebecu potwierdziło, że pacjentka z prowincji doświadczyła VIPIT. Nie jest jasne, w którym momencie po szczepieniu wystąpiło to niepożądane zdarzenie.
– Szybka reakcja osoby dowodzi, że istniejące systemy i protokoły działają – powiedział Horacio Arruda, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Quebecu – Wszystkie szczepionki oferowane w Quebecu są bezpieczne i jednoznacznie dowiodły swojej skuteczności.
7 kwietnia organ regulacyjny Unii Europejskiej stwierdził, że znalazł „możliwy związek” między szczepionką AstraZeneca na koronawirusa, a rzadkim zaburzeniem krzepnięcia krwi, ale zalecił kontynuowanie szczepień u dorosłych, twierdząc, że korzyści wynikające z zastrzyku nadal przeważają nad ryzykiem.
Europejska Agencja Leków opisała zakrzepy jako „bardzo rzadkie” skutki uboczne. Stwierdzono, że większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 roku życia w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu – ale na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie była w stanie zidentyfikować konkretnych czynników ryzyka.
NACI, Światowa Organizacja Zdrowia i wiele innych organów ds. zdrowia wielokrotnie powtarzało, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a ochrona, jaką zapewnia przed COVID-19, przewyższa małe ryzyko rzadkich zakrzepów krwi – powtórzyła we wtorek wiadomość Health Canada.
„Opierając się na wszystkich dotychczasowych dowodach międzynarodowych, Health Canada nadal uważa, że korzyści ze szczepionek AstraZeneca i Covishield w ochronie przed COVID-19 przewyższają potencjalne ryzyko” – czytamy w oświadczeniu.
Czołowi lekarze w Kanadzie zauważyli, że kraj przyjął „ostrożne” podejście do szczepionki i jej potencjalnego ryzyka, ponieważ dostępne są alternatywne preparaty. Jak dotąd większość dostaw w Kanadzie pochodzi z firm Pfizer-BioNTech i Moderna.
W zeszłym miesiącu Health Canada wydało zmianę etykiety na fiolkach AstraZeneca, która zawiera informacje na temat bardzo rzadkich zakrzepów krwi związanych z niskim poziomem płytek krwi.