Cztery prowincje chcą budować małe elektrownie jądrowe
Cztery prowincje chcą budować małe elektrownie jądrowe

Moduł zasilania NuScale na ciężarówce. NuScale to mała firma zajmująca się reaktorami modułowymi.
W środę Jason Kenney z Alberty jako czwarty premier kanadyjskiej prowincji podpisał porozumienie wspierające rozwój małych modułowych reaktorów jądrowych (small modular nuclear reactors – w skrócie SMR).
Kenney dołączył do premierów Ontario, Nowego Brunszwiku i Saskatchewan, którzy również chcą rozwijać sieć małych elektrowni jądrowych w swoich prowincjach.
Władze prowincji przyjęły również raport wykonalności przygotowany przez Ontario Power Generation, Bruce Power, NB Power i SaskPower, który zawiera potencjalny harmonogram rozwoju i wdrożenia SMR oraz ocenia ich konkurencyjność w stosunku do innych nieemitujących gazy cieplarniane źródeł energii.
W 2019 roku Ford, Moe i Higgs zobowiązali się do współpracy przy opracowywaniu technologii małych reaktorów modułowych. Obecnie do istniejącej umowy przystąpił rząd Alberty.
Kenney stwierdził, że podpisanie umowy może pomóc zdywersyfikować sektor energetyczny Alberty i utrzymać tę prowincję w czołówce technologicznego postępu. Powiedział, iż ma nadzieję, że technologia jądrowa pozwoli rządowi na tanie dostarczanie energii odległym społecznościom, dywersyfikację gospodarki, tworzenie nowych miejsc pracy i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Rząd prowincji jest przekonany, że małe reaktory modułowe mogą dostarczać nieemitującą, tanią energię dla odległych obszarów prowincji, a także dla branż potrzebujących dużo energii.
– Alberta zawsze była zaangażowana w czystą energię po przystępnych cenach – powiedział Kenney – Małe reaktory modułowe to ekscytująca nowa technologia, którą można by wykorzystać w przyszłości do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, na przykład poprzez wytwarzanie energii dla kanadyjskich producentów piasków roponośnych.
– Energia jądrowa jest najczystszą formą produkcji energii elektrycznej, a dzięki SMR jest teraz bardziej przystępna cenowo i użyteczna do użytku przemysłowego – uzupełnił premier Alberty – Cieszymy się, że możemy być częścią tej grupy, która pomoże rozwinąć kanadyjską technologię SMR.
Małe elektrownie jądrowe są mniejsze niż tradycyjne reaktory jądrowe i są znacznie tańsze.
Małe elektrownie jądrowe są na tyle małe, że ich moduły można transportować ciężarówką, statkiem lub pociągiem. Są przy tym bardziej bezpieczne niż tradycyjne reaktory jądrowe.
Co warto wiedzieć o SMR
SMR to reaktory jądrowe, które wytwarzają mniej niż 300 megawatów energii elektrycznej. Ponieważ są mniejsze niż tradycyjne elektrownie jądrowe, które generalnie wytwarzają 800 megawatów (MW) i więcej są tańsze w budowie, mogą być dostosowane do zaspokojenia określonych potrzeb przemysłowych i odległych społeczności oraz mają potencjał konkurowania z innymi „zielonymi” formami energii takimi jak energetyka słoneczna czy wiatrowa. Są przy tym niezależne od warunków zewnętrznych.
Pierwszy kanadyjski projekt SMR o mocy około 300 MW w skali sieciowej ma zostać wdrożony w elektrowni jądrowej Darlington w Ontario do 2028 roku, a następnie do czterech podobnych bloków w Saskatchewan. Wybór technologii i dewelopera ma nastąpić do końca tego roku.
Zaawansowany projekt SMR ma również zostać opracowany w Nowym Brunszwiku, czego wynikiem będą jednostki demonstracyjne w Point Lepreau do 2030 roku. W międzyczasie projektowana jest nowa klasa „mikro SMR”, która ma zastąpić stosowanie oleju napędowego w odległych społecznościach i kopalniach. Zaproponowano projekt reaktora chłodzonego gazem o mocy 5 MW w elektrowni jądrowej Chalk River w Ontario, który ma zostać oddany do użytku do 2026 roku.
Studium wykonalności zakłada „podział kosztów i ryzyka z rządem federalnym” i jest ważną częścią rozwoju SMR. Wskazuje też, że program małych elektrowni jądrowych wspiera cele Kanady polegające na stopniowym wycofywaniu węgla do 2030 roku i osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.
Federalny Minister Zasobów Naturalnych Seamus O’Regan powiedział, że energia jądrowa jest niezbędna do osiągnięcia celów Kanady w zakresie ochrony klimatu.
Zwolennicy nowej technologii SMR twierdzą, że nowe zastosowania, uproszczone projekty i zaawansowana technologia zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.
Są też zagorzali przeciwnicy wdrażania SMR. Ponad 100 grup antynuklearnych, społecznościowych i innych kanadyjskich organizacji podpisało w listopadzie oświadczenie, w którym ogłosiło SMR „brudną, niebezpieczną przeszkodą” w walce ze zmianami klimatycznymi. Ostrzegają, że SMR będą kosztować więcej niż inne niskoemisyjne alternatywy energetyczne, nie stworzą tylu miejsc pracy i spowodują produkcję niebezpiecznych odpadów jądrowych .