Nadzieja na zwalczenie Alzheimera
Nadzieja na zwalczenie Alzheimera
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Brytyjskisj Kolumbii pozwalają na zupełnie nowe spojrzenie na wyniszczającą chorobę, która dotyka setki tysięcy Kanadyjczyków. Wyhodowane komórki mózgowe maja pomóc lepiej zrozumieć postęp choroby Alzheimera i – miejmy nadzieję – utorować drogę dla nowych metod leczenia.
Medycy przewidują, że liczba osób żyjących z chorobą neurodegeneracyjną, która niszczy komórki mózgowe i powoduje pogorszenie funkcji poznawczych i pamięci będzie wzrastać wraz ze starzeniem się populacji.
Dr Haakon Nygaard, adiunkt neurologii, który kieruje również kliniką szpitala UBC zajmującą się chorobą Alzheimera i pokrewnymi zaburzeniami, powiedział, że naukowcy pobierają krew od pacjentów z tą chorobą i wykorzystują komórki macierzyste do tworzenia komórek mózgowych w laboratorium.
– Jesteśmy teraz w stanie wyhodować te tkanki w trójwymiarowej przestrzeni. Stają się małymi mózgami – powiedział – Możemy badać chorobę Alzheimera w laboratoryjnym naczyniu. Rezultatem jest nowy, wyjątkowy obraz mechanizmów prowadzących do rozwoju choroby.
Badania te stwarzają szansę na poznanie mechanizmów powstawania choroby degeneracyjnej mózgu i znalezienie środków zaradczych.
– Mamy nadzieję, że zobaczymy wczesne oznaki zmian, które obserwuje się w chorobie Alzheimera – powiedział dr Nygaard i dodał, że obejmują one stan zapalny i płytki, które rozwijają się w mózgu, znane jako amyloid.
– Można w przenośni powiedzieć, że nasze badania cofają się trochę do deski kreślarskiej i pomagają zrozumieć podstawowe mechanizmy chorobotwórcze, które, mamy nadzieję, ostatecznie doprowadzą do terapii.
Badania są obecnie wspierane przez darowiznę w wysokości 3 milionów dolarów od trzech wieloletnich przyjaciół i byłych partnerów biznesowych: Briana Aune, Kena McArthura i Kena Coplanda, którzy poznali się podczas pracy dla tej samej firmy inwestycyjnej w 1968 roku.
Jonathan Aune, syn Briana, powiedział, że 81-latek od wielu lat żyje z chorobą Alzheimera.
– Patrzenie, jak to przechodzi, nie jest łatwe – powiedział Aune – Nie jest w pełni świadomy tego, jak wiele stracił, ale wszyscy wokół niego widzimy.
Aune dodał, że jego ojciec zawsze wierzył, że należy pieniądze – jeśli się nimi dysponuje – dawać na ważne cele. Jego rodzina utworzyła Fundację Aune, aby wspomagać ważne cele. Żona drugiego fundatora Coplanda również ma chorobę Alzheimera. Jej syn wierzy, że ich darowizna sprawi, że jego ojciec byłby z niego dumny.
– Myślę, że byłby bardzo szczęśliwy – powiedział – Może dzięki ich badaniom uda nam się znaleźć sposób, by choć spowolnić chorobę, a może sprawić, że będzie ona w jakiś sposób łatwiejsza do wyleczenia.
To nadzieja podzielana przez dr Nygaarda i jego zespół badawczy.
– Ostatecznym celem jest znalezienie czegoś, co skutecznie spowalnia postęp choroby lub zapobiega wystąpieniu objawów – powiedział – Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to podstawa nowego podejścia terapeutycznego.
Uczelnia organizuje 29 maja forum internetowe prezentujące badania nad chorobą Alzheimera.