Granica z USA zamknięta co najmniej do 21 czerwca
Granica z USA zamknięta co najmniej do 21 czerwca
Granica kanadyjsko-amerykańska pozostanie zamknięta dla mniej ważnych podróży przez kolejny miesiąc. Oficjalne ogłoszenie decyzji nastąpiło na kilka dni przed wygaśnięciem obecnej umowy.
Restrykcyjne ograniczenia w podróżowaniu między dwoma krajami obowiązują od 21 marca 2020 roku. Restrykcje te nie dotyczą przepływu handlowego, a także podróży ważnych pracowników służby zdrowia takich jak pielęgniarki, które mieszkają i pracują po przeciwnych stronach granicy.
We wtorek premier Justin Trudeau wskazał, że zniesienie ograniczeń społecznych będzie zależało od wskaźników szczepień i konsekwentnie niskiego poziomu przenoszenia wirusa COVID-19 w społeczności.
– Wszyscy chcemy wrócić do normalności, ale wiemy, że zanim to się stanie musimy zaszczepić ponad 75 procent ludzi. Wtedy będziemy w stanie zacząć rozluźniać sprawy w Kanadzie – powiedział premier – Zobaczymy, jakie kroki podejmiemy, aby zapewnić bezpieczeństwo Kanadyjczykom.
Według Vaccine Tracker Kanada zaszczepiła do tej pory 46,05 procent swojej populacji pierwszą dawką, a tylko 3,77 procent otrzymało dwie dawki. W międzyczasie Stany Zjednoczone zaszczepiły 47,19 procent swojej populacji pierwszą dawką, a 37,03 procent otrzymało oba szczepienia.
James Cudmore, dyrektor ds. komunikacji ministra bezpieczeństwa publicznego powiedział, że trwają rozmowy z ich amerykańskimi odpowiednikami w kwestiach związanych ze wspólną granicą, ale złagodził oczekiwania co do terminu oficjalnego ponownego otwarcia.
„Minister Blair jest w stałym kontakcie ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami w sprawach związanych z naszą wspólną granicą. Dopóki warunki po obu stronach granicy nie zmienią się bardzo istotnie, środki na naszych granicach pozostaną nienaruszone” – napisał w poniedziałek w e-mailu.
Rząd Ontario głośno domagał się, aby rząd federalny zaostrzył ograniczenia na granicy lądowej Kanady i USA, argumentując zwiększonym rozprzestrzenianiem się COVID-19.
Minister ds. międzyrządowych Dominic LeBlanc utrzymywał, że Ottawa chętnie wspiera prowincje w ich indywidualnych potrzebach w zakresie zdrowia publicznego.
„Zawsze cieszymy się, że możemy rozmawiać o tym, jak możemy współpracować. Zapewniliśmy Ontario dodatkowe możliwości testowania reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) w ramach umowy bezpiecznego ponownego odblokowania. Ontario podlega również swojemu prawu do ustanowienia kwarantanny również dla podróży krajowych. Jak widzieliśmy w innych prowincjach jest to skuteczny środek zdrowia publicznego. Nadal jesteśmy gotowi wspierać rząd Ontario, gdyby wprowadził dodatkowe środki w ramach swoich uprawnień”- napisał LeBlanc w oświadczeniu wydanym we wtorek.