Plastik jest toksyczny – twierdzi rząd. Przemysł chemiczny protestuje
Plastik jest toksyczny – twierdzi rząd. Przemysł chemiczny protestuje
Rząd federalny umieścił plastik na liście produktów uznawanych za toksyczne. Decyzja, która pozwoli ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, spotkała się ze sprzeciwem organizacji branżowej Chemistry Industry Association of Canada.
Plastik został zakwalifikowany jako wyrób toksyczny. Zapis w tej kwestii pojawił się w Aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska (CEPA). To oznacza, że plastikowe wyroby zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska.
Decyzja kanadyjskiego rządu otwiera drogę w kierunku wprowadzenia całkowitego zakazu niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych i przyczyni się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów, które stanowią zagrożenie dla naturalnego środowiska.
– To klucz otwierający wiele możliwości, które pomogą nam rozwiązać kryzys zanieczyszczenia plastikiem – powiedziała Ashley Wallis, działaczka kampanii na rzecz ograniczenia tworzyw sztucznych organizacji „Oceana Canada”.
Badania z 2019 roku, zlecone przez kanadyjską organizację Environment and Climate Change Canada (ECCC) wykazały, że każdego roku w Kanadzie wyrzuca się około 3,3 mln ton plastiku. Około 305 tys. ton tych odpadów, czyli mniej niż 10 proc., poddawane jest recyklingowi, a reszta trafia na wysypiska śmieci lub jest spalana. Część plastiku przedostaje się do rzek, jezior i oceanów.
Decyzję rządu skrytykowała branżowa organizacja przemysłu chemicznego Chemistry Industry Association of Canada, która od miesięcy przekonywała rząd, aby skupić się na recyklingu. Decyzja wysyła „niewłaściwe przesłanie do globalnych inwestorów w branży chemicznej, w kwestii tego, że Kanada ma niejednoznaczne podejście do olbrzymich możliwości inwestycyjnych dla gospodarki wtórnego obiegu” – napisano w oświadczeniu – „Kanadyjski przemysł tworzyw sztucznych jest zaangażowany w rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych i postawił sobie za cel, aby do 2030 r. 100 proc. plastikowych opakowań można było poddać recyklingowi lub odzyskać.
Chemistry Industry Association of Canada proponuje rozwiązania, które skupią się na kwestii odzyskiwania surowców wtórnych czyli recyklingu. Chodzi między innymi o usprawnienie sortowania odpadów, upowszechnienie recyklingu i ułatwienie do niego dostępu oraz na edukowanie konsumentów na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia plastikiem.