Wypożycz sobie kubek na kawę
Wypożycz sobie kubek na kawę
Toronto jest pierwszym miastem poza kontynentem azjatyckim, które uruchomiło program wypożyczania kubków na kawę.
Ponowne wykorzystanie kubków dla klienta nie różni się wiele od sposobu, w jaki do tej pory używa się kubków jednorazowych, ale sklep spożywczy Zero Waste i niektóre bary kawowe zaznaczają, że program już rozwiązuje problemy, które mieli z własnym systemem kubków wielokrotnego użytku.
Według menadżera operacyjnego Ryana O’Shaughnessy’ego ludzie pożyczali kubki i nie zwracali ich, albo zwracali je gdzie indziej, co oznaczało, że kawiarnie musiałyby zamawić więcej kubków, co jest sprzeczne z ich misją związaną z niskim poziomem marnotrawstwa.
„Biorąc pod uwagę problem braku kubków, kiedy produkty jednorazowego użytku nie są opcją dla wielu kawiarni, Muuse wstrzelił się w niszę” – twierdzi O’Shaughnessy.
Muuse to aplikacja, która współpracuje z kawiarniami w celu dostarczania klientom kubków wielokrotnego użytku. Kubki (które również wyglądają stosunkowo stylowo) są wyposażone w kody QR, które należy zeskanować, aby je wypożyczyć, a następnie zwrócić do partnerów kawiarni lub wyznaczonych pojemników zwrotnych.
Program rozpoczął się na Bali i Singapurze, a teraz rozszerzył się na Dżakartę i Hongkong oraz wystartował w Toronto 9 lutego 2021 r. Nazwa „Muuse” jest skrótem od określenia „wielokrotnego użytku”.
Obecnie w programie Muuse w Toronto bierze udział dziewięć lokalizacji: Pomarosa, Poured, Bare Market, Lazy Daisy’s, Extra Butter, Full of Beans, Golden Gecko, Unboxed Market oraz Birds and Beans. Więcej dołączy wkrótce.
Kubki są myte i obsługiwane zgodnie z przepisami Food Premise i wytycznymi Toronto Public Health, a Muuse współpracuje z Toronto Public Health, aby zrozumieć, jakie dodatkowe środki ostrożności należy zastosować podczas pandemii.
Scott Morrison, wraz z działem rozwoju Muuse, mówi, że Toronto zostało wybrane jako miasto do wprowadzenia aplikacji, ponieważ „Kanadyjczycy są zmotywowani do podjęcia działań w zakresie zmian klimatycznych i zanieczyszczenia”.
85 procent Kanadyjczyków jest zmotywowanych do unikania plastiku jednorazowego użytku, 87 procent obawia się wpływu plastiku jednorazowego użytku na środowisko, a Kanada uważa, że plastik jest toksyczny.
Większość kubków do kawy używanych na świecie składa się z papieru oraz warstwy polietylenu (najpopularniejszy rodzaj plastiku) i plastikowej pokrywki.
„Rozpoczęliśmy od strategii centrum członkowskiego, która polega na utworzeniu w mieście dwóch obszarów, które chcieliśmy zapełnić kawiarniami” – mówi Morrison.
„Dałoby to naszym członkom większą wygodę, ponieważ więcej lokalizacji byłoby w ich bezpośrednim sąsiedztwie”.
Każdy chętny może skorzystać z 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej programu Muuse, a potem może wykupić pakiet członkowski za 5 CAD miesięcznie lub 45 CAD rocznie (w rocznym pakiecie cena spada do 3,75 CAD miesięcznie). Wszystko, co musisz zrobić, aby dostać swój kubek Muuse w kawiarni, to zapytać swojego baristę.
To niewielka cena, jaką trzeba zapłacić, gdy pomyślisz o pozytywnym wpływie, jaki może mieć na środowisko naturalne system kubków wielokrotnego użytku. Może wkrótce nikt nie połakomi się już na biały, jednorazowy kubek pokryty woskiem, skoro można mieć jeden z tych fajnych, wysokiej jakości kubków podróżnych?