Rządowi doradcy zalecają zakończenie obowiązkowej kwarantanny w hotelach
Rządowi doradcy zalecają zakończenie obowiązkowej kwarantanny w hotelach
Jak donosi agencja Canadian Press, federalny panel doradczy, który udziela rządowi rekomendacji w zakresie testów i kontroli COVID-19, zalecił zakończenie obowiązkowej kwarantanny hotelowej wymaganej od podróżnych wjeżdżających z zagranicy do Kanady.
Grupa doradców stwierdziła, że zamiast poddania się obowiązkowej kwarantannie w hotelu, podróżni powinni przedstawić odpowiedni plan kwarantanny, a dopiero w przypadku braku jego zatwierdzenia muszą pozostać w wyznaczonym przez rząd obiekcie.
Wśród wielu aspektów obecnej praktyki, które doradcy wymieniają jako problematyczne jest fakt, że niektórzy podróżni decydują się zapłacić grzywnę w wysokości do 3000 dolarów, a także obciążenia administracyjne związane z zarządzaniem programem kwarantanny hotelowej, bez przedstawiania uzasadnionej alternatywy kwarantanny. Doradcy podkreślają również niespójności między środkami podjętymi na granicach lądowych i powietrznych, co skłoniło niektórych podróżnych do lądowania na lotniskach w USA i wjeżdżania do Kanady samochodem, aby uniknąć pobytu w hotelu.
Zasady dotyczące kwarantanny w hotelu weszły w życie w lutym jako środek zniechęcający Kanadyjczyków do międzynarodowych niekoniecznych podróży. Decyzja o obowiązkowej kwarantannie w hotelu spotkała się z gwałtowną krytyką, gdy okazało się, że podróżni będą musieli zapłacić wysoki rachunek za swój 72-godzinny pobyt w czasie oczekiwania na wyniki testu PCR.
Również tę praktykę panel uważa za problematyczną.
„Podróżni mają do czynienia z dodatkowymi kosztami (do 2000 dolarów na osobę), poświęceniem czasu i ciężarem związanym z rezerwacją zakwaterowania w autoryzowanym przez rząd miejscu” – czytamy w raporcie –
„Wymagany 72-godzinny pobyt jest niezgodny z okresem inkubacji SARS-CoV-2”.
W obecnie obowiązującej praktyce, aby wjechać do Kanady, pasażerowie muszą również wykazać negatywny wynik testu PCR wykonany w ciągu 72 godzin przed odlotem do Kanady. Po pobycie w hotelu są zobowiązani do poddania się pozostałej kwarantannie w domu i wykonania kolejnego, dodatkowego testu osiem dni później.
Wśród innych zaleceń panel sugeruje kontynuację badań przesiewowych COVID-19 i jego wariantów po przybyciu, a wszystkie ewentualne pozytywne wyniki należy przekazać lokalnym organom zdrowia publicznego. Doradcy wskazali również, że rząd nie narzuca obecnie testów lub kwarantanny dla danego kraju, „z wyjątkiem wyjątkowych okoliczności”.
„Globalny charakter podróży i mobilności ludzi oznacza, że ograniczenia w podróżowaniu do poszczególnych krajów mogą mieć ograniczoną wartość. Dzieje się tak częściowo dlatego, że podróżni są w stanie obejść takie ograniczenia. Ponadto, zanim takie ograniczenia zostaną wdrożone, odpowiedni wariant wirusa prawdopodobnie rozprzestrzeni się już na inne kraje” – czytamy w raporcie.
Doradcy zwracają również uwagę na kwestie związane z wprowadzeniem jakiegoś rodzaju świadectwa szczepień lub „szczepionkowego paszportu”, stwierdzając, że system walidacji dowodu szczepienia powinien zostać udostępniony tak szybko, jak to możliwe.
Federalni ministrowie zdrowia i transportu stwierdzili, że obecnie współpracują ze swoimi międzynarodowymi odpowiednikami nad „wspólnym zestawem zasad” w odniesieniu do dokumentacji szczepionek i wkrótce mają przedstawić w tej sprawie plan.
Panel przedstawił również wytyczne działań w stosunku do osób niezaszczepionych lub tych, którym podano tylko jedną dawkę szczepionki dwudawkowej.
Dla niezaszczepionych podróżnych zaleca zwykły 72-godzinny test przed odlotem, test przylotu, zatwierdzony plan kwarantanny i siedmiodniowy test uzupełniający.
W przypadku podróżnych częściowo zaszczepionych zaleca się, aby przedstawili „akceptowalny” dowód szczepienia z zastrzeżeniem, że osoby „spoza maksymalnego zalecanego okresu między dwiema dawkami są uważane za niezaszczepione”. Wszystkie pozostałe kroki pozostają takie same, jak te stosowane w przypadku podróżnych niezaszczepionych, z wyjątkiem kwarantanny, która jest wymagana tylko do momentu potwierdzenia ujemnego wyniku testu PCR, bez dalszych działań po upływie siedmiu dni.
W przypadku osób w pełni zaszczepionych zaleca się podróżnym przedstawienie „akceptowalnego” dowodu szczepienia, zgodnie z definicją rządu, oraz zniesienie wymogu przeprowadzenia testu przed wyjazdem. Proponuje test PCR po przybyciu tylko do celów nadzoru. Kwarantanna nie jest wymagana, chyba że wynik testu po przybyciu będzie pozytywny.
Minister zdrowia Patty Hajdu i minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair w czwartek z zadowoleniem przyjęli wyniki raportu i podkreślili, że dane wskazują, iż surowe środki obowiązujące w Kanadzie odnoszą skutek.
„Nastąpiło 96-procentowe zmniejszenie ruchu lotniczego i 90-procentowe zmniejszenie niekomercyjnego ruchu lądowego do Kanady w porównaniu z ruchem przed pandemią. Wskaźniki zgodności przekraczają 99 procent, a średnie wskaźniki pozytywności od rozpoczęcia testów przylotów w lutym 2021 r. dla osób przybywających drogą lądową (0,3 procent) i powietrzem (1,7 procent) pozostają bardzo niskie”- czytamy w komunikacie.
„Rząd Kanady będzie nadal monitorował i przeglądał wszystkie dostępne dane i dowody naukowe, aby opracować przyszłe środki dotyczące przekraczania granic i podróży. Będzie ostrożny w swoim podejściu, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Kanadyjczyków. Rząd Kanady rozważy również zalecenia panelu, aby określić, w jaki sposób powinny ewoluować strategie badań i kwarantanny”.
National Airlines Council of Canada, który reprezentuje największych lotniczych przewoźników kanadyjskich stwierdził, że „zdecydowanie popiera” zalecenia i wezwał rząd do korzystania z raportu jako fundamentu strategii ponownego otwarcia dla podróży i turystyki.