Kanada przejmie część imigrantów napierających na południową granicę USA
Kanada przejmie część imigrantów napierających na południową granicę USA

Minister ds. imigracji Marco Mendicino
– Kanada jest przygotowana na przyjęcie niektórych migrantów z Ameryki Środkowej, aby pomóc Stanom Zjednoczonym, które zmagają się z napływem migrantów na swojej południowej granicy z Meksykiem – powiedział federalny minister ds. imigracji Marco Mendicino.
Medicino w ubiegłym tygodniu odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim sekretarzem bezpieczeństwa, Alejandro Mayorkasem. Był to ich pierwszy kontakt od czasu zaprzysiężenia nowej administracji prezydenta USA Joe Bidena. Mayorkas i Mendicino omówili interesujące obu panów kwestie, w tym migrację z Ameryki Środkowej – obszar, w którym administracja Bidena ma problemy z ogromną falą imigrantów.
Mendicino powiedział we wtorkowej rozmowie z dziennikarzem agencji prasowej Reuters, że obiecał pomoc swemu amerykańskiemu odpowiednikowi.
– Uważam, że mamy możliwości w ramach naszych obecnych poziomów imigracyjnych, aby pomieścić więcej uchodźców – powiedział.
Kanada zamierza przyjąć 36 tysięcy uchodźców do końca 2021 roku.
Mendicino nie wyklucza w tej liczbie przyjęcia migrantów, którzy przybyli do USA. Nie powiedział jednak jaka będzie ich liczba.

Na południową granicę USA napływa tysiące chętnych osiedlić się w nowym kraju.
Kanadyjska oferta pomocy pojawia się, gdy liczba migrantów zatrzymanych na granicy amerykańsko-meksykańskiej wzrosła w ostatnich miesiącach do najwyższego poziomu od dwóch dekad.
Wiceprezydent Kamala Harris, której zadaniem było rozwiązanie problemu migracji z Ameryki Środkowej, przebywała w tym tygodniu w Meksyku i Gwatemali, aby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.
Mendicino powiedział, że on i Mayorkas omawiali „mapę drogową do odnowienia stosunków Kanada-USA”, zarządzając wspólną granicą i osiągając cele migracyjne.
Pod rządami Justina Trudeau Kanada stylizuje się na lidera w przyjmowaniu uchodźców, nawet jeśli odrzuca osoby ubiegające się o azyl na jej własnej granicy.
– Mając plan tak ambitny, jak my, dotyczący tego, co sygnalizujemy nie tylko Amerykom, ale i światu, Kanada będzie nadal odgrywać wiodącą rolę, jeśli chodzi o przesiedlanie uchodźców – dodał Mendicino.
W swoim budżecie na 2021 r. Kanada przeznaczyła 80,3 miliona dolarów w ciągu dwóch lat na kryzys migracyjny i uchodźczy w Wenezueli.
Kanada chce również rozszerzyć umowę Safe Third Country Agreement (SCTA), zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl próbujące przejść przez granicę są zawracane, tak aby umowa ta obejmowała całą granicę kanadyjsko-amerykańską.
Miałoby to wpływ na osoby, które nielegalnie przekraczają granicę, na przykład na Roxham Road w Quebecu, które to miejsce jest częstym celem osób ubiegających się o azyl chcących ominąć STCA.
– Na pewno istnieje bardzo silne poczucie między naszymi dwoma krajami, że jest to bardzo cenny instrument, bardzo cenna umowa, ponieważ stwarza możliwość dodatkowej współpracy – powiedział Mendicino.