Granica z USA może być wkrótce otwarta, ale straż graniczna grozi strajkiem
Granica z USA może być wkrótce otwarta, ale straż graniczna grozi strajkiem
Bardzo możliwe, że wkrótce otwarta dla ruchu turystycznego zostanie granica między Kanadą a USA. Możliwe jest też, że jej przekroczenie będzie kłopotliwe nie z powodu pandemicznych obostrzeń, ale strajku 9000 pracowników Kanadyjskiej Agencji Służby Granicznej. W przyszłym tygodniu ma się odbyć głosowanie członków związku zawodowego w tej sprawie.
Związek zawodowy Public Service Alliance of Canada (PSAC) poinformował w czwartek, że jego 5500 funkcjonariuszy służb granicznych, 2000 pracowników centrali i innych pracowników w placówkach Canada Post oraz na stanowiskach organów ścigania rozpocznie w środę głosowania strajkowe, które będą kontynuowane przez cały miesiąc.
Pracownicy zatrudnieni przez CBSA i Zarząd Skarbu są bez kontraktu od prawie trzech lat i mówią, że rozmowy między stronami zostały zerwane w grudniu.
Związek i pracodawcy nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie lepszych warunków pracy, które – jak twierdzi związek – zrównałyby ich z innymi pracownikami organów ścigania w Kanadzie i zajęłyby się „toksyczną” kulturą pracy.
„Pracownicy CBSA byli na pierwszej linii frontu pandemii od pierwszego dnia, dbając o bezpieczeństwo naszych granic, sprawdzając podróżnych pod kątem COVID-19 i odprawiając kluczowe dostawy szczepionek” – stwierdził w komunikacie prezes PSAC Chris Aylward – Nasi członkowie pracowali w obronie Kanadyjczyków. Teraz nadszedł czas, aby rząd wystąpił w ich obronie.
Biuro prezesa Rady Skarbu poinformowało w e-mailu, że ma „największy szacunek” dla funkcjonariuszy straży granicznej i jest rozczarowane, że związek odrzucił „uczciwą” ofertę, która obejmowała korektę płac.
„Jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie porozumień ze wszystkimi stronami przetargowymi. Nasze oferty są uczciwe wobec pracowników, ale negocjujemy pamiętając o dzisiejszym kontekście gospodarczym i podatkowym oraz rozsądku wobec kanadyjskich podatników” – napisano w oświadczeniu – „Z szacunku dla procesu rokowań zbiorowych nie będziemy komentować dalszych negocjacji”.
Komunikat PSAC o strajku ma miejsce, gdy nowojorski kongresman Brian Higgins powiedział w czwartek, że premier Justin Trudeau i prezydent USA Joe Biden będą omawiać plany ponownego otwarcia granicy kanadyjsko-amerykańskiej na szczycie G7 w tym tygodniu.
Granica jest zamknięta dla nieistotnych podróży od marca 2020 roku, od rozpoczęcia pandemii COVID-19 dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.
Ponieważ od tego czasu znacznie wzrosła liczba zaszczepionych obywateli po obu stronach granicy, to politycy – w tym Higgins – naciskali na ponowne jej otwarcie.
Ostatnia decyzja o zamknięciu granicy obowiązuje do 21 czerwca. Czy zostanie przedłużona – to zależy od decyzji polityków.