Obietnice premiera Trudeau po spotkaniu G-7
Obietnice premiera Trudeau po spotkaniu G-7
Premier Justin Trudeau na zakończenie szczytu G-7, najbogatszych państw świata zobowiązał się przekazać 13 milionów szczepionek – z nadwyżek, jakie Kanada posiada- do krajów rozwijających się.
Rząd Kanady już wcześniej przyobiecał, że zaoferuje do 100 milionów dawek szczepionek na pomoc biedniejszym krajom w uporaniu się z globalną pandemią, ale jednocześnie był jedynym rządem z krajów G7, który nie powiedział, ile z tych szczepionek będzie rzeczywistymi preparatami szczepionkowymi, a nie pieniędzmi.
Trudeau powiedział w niedzielę, że oprócz 13 milionów zastrzyków, które uznano za nadwyżkę, Kanada zapłaciła za zakup i dystrybucję 87 milionów dawek za pośrednictwem pieniędzy już przesłanych do ACT-Accelerator, globalnego programu mającego zapewnić dostęp do testów, kuracji i szczepionek na COVID-19.
Premier powiedział dziennikarzom podczas zamykającej szczyt konferencji prasowej, że niektóre z obiecanych szczepionek już są w drodze do krajów opóźnionych w ogólnoświatowych działaniach na rzecz szczepień.
– Wiele z tych dawek jest już w drodze, a kolejne pojawią się w nadchodzących miesiącach – powiedział Trudeau – Będziemy mogli dzielić się z całym światem, gdyż widzimy Kanadyjczyków zaszczepionych na coraz wyższym poziomie, a my po prostu nie potrzebujemy tych dawek.
Kancelaria premiera przedstawiła później rozdzielnik pokazujący, że ponad siedem milionów darowanych dawek pochodzi od firmy farmaceutycznej Novavax, której szczepionka pozostaje w badaniach klinicznych i nie została jeszcze zatwierdzona do stosowania w Kanadzie.
W zeszłym miesiącu firma poinformowała, że spodziewa się rozpocząć dostarczanie dawek w trzecim kwartale 2021 roku.
Reszta to dawki Oxford-AstraZeneca i firmy Johnson & Johnson, które Kanada kupiła za pośrednictwem COVAX, międzynarodowej inicjatywy wymiany szczepionek.
Prezydent USA Joe Biden rozpoczął szczyt, ogłaszając zobowiązanie do udostępnienia światu 500 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Podsumowując, przywódcy G7 potwierdzili swój zamiar przekazania w przyszłym roku ponad miliarda dawek krajom o niskich dochodach.
Zobowiązanie to jest dalekie od 11 miliardów dawek, które według Światowej Organizacji Zdrowia są potrzebne, aby zaszczepić co najmniej 70 procent światowej populacji i naprawdę zakończyć pandemię.
Trudeau podkreślił, że darowizna nie wpłynie na wysiłki Kanady w zakresie szczepień, które w ostatnich miesiącach nasiliły się wraz z dostarczeniem zastrzyków od Pfizer-BioNTech i w mniejszym stopniu, Moderny.
Powiedział, że oprócz wysyłania szczepionek Kanada wydała już 2,5 miliarda dolarów na pomoc międzynarodową na walkę z COVID-19.
COVID-19 był nie tylko punktem dyskusji politycznej dla przywódców G7, ale oznaczał także nowy sposób organizacji międzynarodowego spotkania. Uderzenia łokciowe zajęły miejsce tradycyjnych uścisków dłoni. Maski zakładano tylko od czasu do czasu. Trudeau nosił maskę publicznie, obijając się łokciami z innymi przywódcami, ale potem zdejmował ją, gdy siedział lub stał.
Podczas jednego grupowego zdjęcia zrobionego na plaży, Trudeau był jedynym przywódcą, który założył maskę, witając się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i jego żoną, a następnie zdjął ją, gdy opadły im łokcie.
Zdjęcia z przyjęcia z królową i księciem Karolem przedstawiały brodatego Trudeau bez maski w rozmowie z królową.
W komunikacie końcowym wezwano do przeprowadzenia kolejnego dochodzenia Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie pochodzenia COVID-19, wezwano Chiny do poszanowania praw człowieka w Sinciangu i demokracji w Hongkongu oraz wyrażono zaniepokojenie chińską agresją na morzach południowo-wschodniochińskich.
Kanada, Wielka Brytania i Francja w dużej mierze poparły stanowisko administracji Bidena, podczas gdy Niemcy, Włochy i Europejczycy byli niezdecydowani.
Zapytany, czy określiłby Chiny jako przeciwnika, Trudeau podkreślił potrzebę współpracy z tym krajem nad globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne, uznając je jednocześnie za konkurenta w handlu i źródło obaw, jeśli chodzi o prawa człowieka.
Przywódcy najbogatszych krajów świata zgodzili się również zatwierdzić globalny minimalny podatek w wysokości co najmniej 15 procent od międzynarodowych korporacji. Decyzja ta była powszechnie oczekiwana po tym, jak ministrowie finansów na początku tego miesiąca przyjęli plan powstrzymania korporacji przed wykorzystywaniem rajów podatkowych do unikania ich płacenia, a tym samym pozbawienia niektórych krajów tak potrzebnych dochodów.