Kolejne kościoły oblane farbą
Kolejne kościoły oblane farbą
Kolejnych co najmniej 11 kościołów w Calgary zostało pomazanych pomarańczową lub czerwoną farbą. Media opisują to głównie jako ostre reakcje na informacje o odnalezieniu ponad tysiąca grobów przy byłych przymusowych szkołach dla rdzennej ludności.
Odciski dłoni na drzwiach wejściowych, liczba “215” i inne znaki sugerują, że ten wandalizm jest odpowiedzią na groby odnalezione ostatnio przy byłych szkołach rezydenckich. Pojawiły się napisy typu “Charge the priests” i “Our lives matter.”
Oto lista 11 kościołów w Calgary, pomazanych podczas Canada Day:
• Saint Bonaventure Catholic Church, 1600 Acadia Dr. S.E.
• Saint Elizabeth of Hungary Catholic Church, 819 13th Ave. S.W.
• Saint Mary’s Cathedral, 219 18th Ave. S.W.
• Sacred Heart Church and Columbarium, 1307 14th St. S.W.
• Grace Presbyterian Church, 1009 15th Ave. S.W.
• Saint Luke’s Parish, 1566 Northmount Dr. N.W.
• Holy Trinity Church, 1525 45th St. S.E.
• Saint Anthony’s Catholic Parish, 1403 8th Ave. S.E.
• Saint Joseph Catholic Church, 640 19th Ave. N.W.
• Assumption of the Blessed Virgin Mary Ukrainian Catholic Church, 704 6th St N.E.
Czerwona farba symbolizuje krew, podczas gdy pomarańczowa nawiązuje do opowieści byłej uczennicy szkoły rezydenckiej, Phyllis Webstad, której po przyjeździe do szkoły odebrano pomarańczową koszulkę podarowaną jej przez babcię właśnie na pierwszy dzień w szkole. W pomarańczowe T-shirty ubrani byli uczestnicy wielu marszów solidarnościowych, które podczas Canada Day przeszły przez wiele kanadyjskich miast.
“System przymusowych szkół w Kanadzie jest bardzo ciemną kartą naszej historii, zniszczył życia wielu rodzin rdzennych mieszkańców, społeczności i narodów. Zważywszy na krzywdy, jakie ten rozdział w historii wyrządził rdzennym narodom w naszej społeczności, zrozumiałe jest, że emocje i napięcia są bardzo silne” – napisano w komunikacie miasta Calgary.
Zwrócono przy tym uwagę, że wandalizm “służy tworzeniu dalszych podziałów, strachu i zniszczenia w naszym mieście”. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów obarczających rdzennych mieszkańców odpowiedzialnością za zniszczenia kościołów, choć żadne dochodzenie nie wskazało sprawców.
To nie pierwszy taki wypadek, do podobnych aktów wandalizmu doszło już w Edmonton i Saskatoon. Na drzwiach katedry w Saskatoon czerwoną farbą namalowano “We were children”, odciśnięte zostały dłonie, również czerwoną farbą. Wcześniej na kościele w Mississaudze, w którym proboszcz mówił podczas kazania o “dobrych uczynkach” wobec dzieci, pojawiło się graffiti.
W ciągu jednego tygodnia spłonęło też 6 kościołów, ostatni z nich w środę w Morinville w Albercie, na północ od Edmonton. Podpalono też kościół katolicki w rezerwacie Siksika ale lokalni strażacy zdołali go ugasić we wczesnej fazie. Policja prowadzi dochodzenia.
Premier Alberty Jason Kenney potępił pożar w Morinville i przeznaczył fundusze na ochronę kościołów przed wandalizmem i przemocą. „Ta skala przemocy atakującej wspólnotę wyznaniową jest atakiem na konstytucyjnie chronioną wolność wyznania, jest to atak na kanadyjskie wartości” – powiedział Kenney, nazywając ataki przestępstwem z nienawiści.
Wypowiedź tą skrytykowali wodzowie z Sovereign Nations of Treaty No. 8 w Albercie, którzy powiedzieli, że język premiera tylko promuje nienawiść do rdzennych mieszkańców.
„Kenney musi odwołać swoje oświadczenie i przeprosić za ciągłe krzywdzenie ludności rdzennej” – powiedzieli szefowie we wspólnym oświadczeniu.
Premier Justin Trudeau, powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że “jest to nie do zaakceptowania, jest to niewłaściwe, że widzimy przypadki wandalizmu i podpaleń w całym kraju, w tym – wobec katolickich kościołów”. Dodał, że rozumie gniew odczuwany w wielu społecznościach, ale podpalanie kościołów jest złem.
– Nie mogę przestać myśleć o tym, że palenie kościołów oznacza dla wielu ludzi pozbawienie ich miejsca, w którym mogliby mieć czas na żałobę, rozmyślania i poszukiwanie wsparcia – powiedział premier.
W środę o wynikach badania georadarem, które wskazało na szczątki 182 osób przy byłym budynku szkoły św. Eugeniusza w pobliżu Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej, poinformowała komunikat rdzennych mieszkańców Kootenay. W prowincji Saskatchewan poinformowano o odnalezieniu 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy szkole Marieval. Pod koniec maja w Kolumbii Brytyjskiej poinformowała o znalezieniu masowego grobu ze szczątkami 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School.
Kościół katolicki prowadził na zlecenie rządu Kanady ok. 60% przymusowych szkół, pozostałe 40% było zarządzane przez różne kościoły protestanckie. Szkoły istniały przez ok. 150 lat, uczęszczało do nich łącznie ok. 150 tys. dzieci. Raport Komisji Prawy i Pojednania z 2015 r. określił działalność tych szkół jako “kulturowe ludobójstwo”.
Trudeau, zgodnie z zaleceniami raportu Komisji, zwrócił się do papieża Franciszka o przyjazd do Kanady i przeproszenie rdzennych mieszkańców za rolę Kościoła katolickiego w prowadzeniu przymusowych szkół. Kościoły protestanckie uczyniły to już wcześniej. Delegacja rdzennych społeczności Kanady uda się do Watykanu w grudniu.
Więcej – TUTAJ.