69 milionów Chińczyków chce osiedlić się w Kanadzie
69 milionów Chińczyków chce osiedlić się w Kanadzie

Chinatown w Toronto
Według przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu sondażu 69 milionów dorosłych mieszkańców Chin i Hongkongu chce wyemigrować do Kanady.
– Wielu z nich chce osiedlić się w Richmond – powiedział Ken Tung, były przewodniczący organizacji usług dla imigrantów SUCCESS.
Kanada, a zwłaszcza Richmond w aglomeracji Vancouver, pozostają atrakcyjnym miejscem docelowym dla wielu chińskich imigrantów, ponieważ miasto już ma dużą populację chińskich imigrantów – wyjaśnił Tung.
Ostatnie badanie przeprowadzone przez organizację badawczą non-profit Hamazaki Wong Marketing Group i Vividata, wykazało, że trzy główne powody, dla których Chińczycy chcą osiedlić się w Kanadzie, to opieka zdrowotna, możliwości robienia kariery, dobra edukacja i stabilność polityczna .
– Szanse, że 69 milionów ludzi rzeczywiście przyjedzie do Kanady, są stosunkowo niewielkie, ale liczba ta mówi nam, że Kanada ma bardzo silną pozycję na świecie, zwłaszcza w Chinach i Hongkongu – powiedział Sonny Wong, prezes i dyrektor kreatywny Hamazaki Wong.
Tung nie jest zaskoczony tak dużym zainteresowaniem Kanadą. Wielu młodych mieszkańców Hongkongu, z którymi pracował twierdzi, że Hongkong nie jest tym samym miastem, w którym kiedyś żyli – i które głęboko kochali.
Dla większości z nich zamknięcie prodemokratycznej gazety „Apple Daily” w Hongkongu było ostatnią kroplą.
„Apple Daily” została zamknięta po tym, jak władze wykorzystały prawo bezpieczeństwa narodowego nałożone przez Chiny, aby zamrozić konto bankowe firmy i aresztować redaktora naczelnego i dyrektorów gazety. W zeszłym roku założyciel gazety, Jimmy Lai, został aresztowany i osadzony w więzieniu pod szeregiem zarzutów. Stało się to w ciągu kilku miesięcy od nałożenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
– Ci młodzi ludzie mówią, że mają przyjaciół, którzy poszli na protest pokojowo, ale zostali aresztowani… Wolność prasy upada i to jeszcze nie koniec. Kto jest tutaj, aby chronić ludzi z Hongkongu? Dlaczego nie wyjechać z kraju, jeśli będę miał szansę? – powiedział Tung. Wskazuje, że Richmond może zobaczyć falę imigracji z Hongkongu podobną do tej, która miała miejsce w latach 90. XX wieku.
Nie tylko ludzie wyjeżdżają z Hongkongu. Emigrują też pieniądze. Raport Reutersa mówi, że Hongkong odnotował najwyższy w historii odpływ kapitału do Kanady, którego suma przekracza 40 miliardów dolarów.
– Mam nadzieję, że Kanadyjczycy zrozumieją, dlaczego Chińczycy tu przyjeżdżają. Mieszkańcy Hongkongu są chętni do ciężkiej pracy i są szczęśliwi mogąc przyczynić się do rozwoju kanadyjskiej gospodarki – powiedział Tung, który wyemigrował do Kanady pod koniec lat 80-tych.
– Przyjechałem do Kanady ze skromnym początkiem i ograniczonymi zasobami, ale ten kraj traktuje mnie uczciwie. Teraz moje dzieci i wnuki dobrze się tu rozwijają. Mam nadzieję, że więcej mieszkańców Hongkongu mogłoby tu przyjechać, aby rozpocząć nowe życie – dodał.