Insulinowy toonie wchodzi do obiegu
Insulinowy toonie wchodzi do obiegu
Nowa dwudolarowa moneta trafi do kieszeni Kanadyjczyków. Królewska Mennica postanowiła w ten sposób upamiętnić 100. rocznicę odkrycia insuliny, która pomogła w leczeniu cukrzycy – choroby, która niegdyś była śmiertelna.
Pamiątkowa strona dwudolarowej monety została zaprojektowana przez Jesse Korecka, artystę z Kitchener-Waterloo. Przedstawia obraz moździerza i tłuczka, fiolkę i kolbę Erlenmeyera – narzędzia laboratoryjne używane na początku przy pracach nad formułą insuliny – na tle liścia klonu. Po lewej stronie płyną czerwone krwinki, cząsteczki glukozy i insuliny. Wierzchołek monety jest zdominowany przez przypominający wstęgę wir przedstawiający monomer, element budulcowy cząsteczki insuliny. Monomer jest zaznaczony na niebiesko w kolorowej wersji monety, tym samym kolorem, który został użyty do podniesienia świadomości na temat cukrzycy.
Trzy miliony monet o wartości 2 dolarów weszły do obiegu na początku tego tygodnia – dwa miliony w wersji kolorowej i milion w wersji niekolorowej. Mennica sprzedaje również różne zestawy pamiątkowe i kolekcjonerskie, w tym limitowaną edycję monety z czystego złota o wartości 200 dolarów tego samego wzoru, którą można kupić za 3 999,95 dolarów.

Jesse Koreck – autor projektu nowej monety.
Ratujące życie odkrycie autorstwa Fredericka Bantinga, Charlesa Besta, Jamesa Collipa i Johna Macleoda jest uważane za jeden z największych wkładów Kanady w medycynę i zdobyło nagrodę Nobla w tej dziedzinie w 1923 roku. Wcześniej w tym samym roku grupa „sprzedała” patent na University of Toronto za symbolicznego jednego dolara, aby w ten sposób zapewnić, że lek będzie dostępny i przystępny cenowo dla każdego, kto go potrzebuje. Obecnie ponad 400 milionów ludzi na całym świecie żyje z cukrzycą dzięki wynalezionej przez Kanadyjczyków insulinie.
– Ta pamiątkowa moneta obiegowa jest szczerym i trwałym podziękowaniem dla utalentowanych naukowców stojących za przełomem w medycynie w Kanadzie, który uratował miliony istnień ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat i nadal to czyni – powiedziała dyrektor naczelna Mennicy Marie Lemay.