Rozmowy o otwarciu granicy pomiędzy Kanadą a USA
Rozmowy o otwarciu granicy pomiędzy Kanadą a USA

Premier Justin Trudeau opuszcza konferencję prasową, która odbyła się w Brampton w poniedziałek 19 lipca 2021 roku.
Premier Justin Trudeau stwierdził, że to nie od Kanady zależy, jak i kiedy Stany Zjednoczone zdecydują się na ponowne otwarcie granicy dla Kanadyjczyków po tym, jak w poniedziałek ogłoszono, że od 9 sierpnia w pełni zaszczepieni Amerykanie będą mogli wjeżdżać do kraju zależnie od potrzeb i uznania.
Trudeau odpowiadał na pytania, dlaczego poniedziałkowe oświadczenie nie zostało wydane w porozumieniu z administracją amerykańską, aby umożliwić podobne złagodzenie ograniczeń granicznych dla w pełni zaszczepionych Kanadyjczyków.
– Myślę, że każdy kraj powinien i ustala własną politykę graniczną. Współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi, aby wzajemnie na bieżąco się informować, i by w miarę możliwości nasze wybory były zgodne, ale wszyscy zobaczą, że nasze kraje przyjęły inne podejście do problemu od początku pandemii – powiedział we wtorek premier.
Dodał, że od początku pandemii reakcja obu rządów na stosowanie ograniczeń w ruchu granicznym była „asymetryczna”.
– Ponad półtora roku temu nałożyliśmy dwutygodniową obowiązkową kwarantannę dla każdego, kto przybył do Kanady. Wprowadziliśmy obowiązkowe testy. Zapewniliśmy kroki, których Stany Zjednoczone nigdy nie podjęły – powiedział – Kanada nie będzie dyktować, co USA powinny robić w swojej polityce granicznej podobnie jak nie zaakceptowalibyśmy gdyby Stany Zjednoczone dyktowały nam naszą politykę graniczną.
W poniedziałek minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair powiedział, że rozmawiał ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami na temat kroków podejmowanych przez kanadyjski rząd w celu złagodzenia ograniczeń w ruchu granicznym i że jest przekonany, że w najbliższej przyszłości będzie podobne podejście do ruchu na południowej granicy Kanady.
Obecnie podróżujący samolotem do USA muszą złożyć tylko negatywny wynik testu na COVID-19 nie później niż trzy dni przed wylotem lub dowód od dostawcy opieki zdrowotnej, że wyzdrowieli z COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni, ale wjazd drogą lądową ma inne ograniczenia.
Podróżni z USA, którzy planują wjechać do Kanady od 9 sierpnia od godziny 12:01 tego dnia, muszą zostać w pełni zaszczepieni jednym z czterech zatwierdzonych w Kanadzie preparatów – Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca lub Johnson & Johnson co najmniej 14 dni przed przyjazdem. Zostaną zwolnieni z badań i kwarantanny po przybyciu, chyba że zostaną wybrani losowo do kontroli.
Były ambasador USA w Kanadzie Bruce Heyman mówi, że „ma nadzieję”, że Biały Dom wkrótce podąży za tym przykładem, ale decyzje graniczne są tam bez wątpienia bardziej złożone.
– Wkrótce znajdziemy nasze ścieżki do wspólnego otwarcia i mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Ale pamiętaj o czymś, Kanada graniczy z jednym krajem, to jest z USA… ale USA graniczy z Kanadą i Meksykiem i ma bardzo rozległe loty międzynarodowe i myślę, że decyzja dla nas nie dotyczy tylko Kanady, ale tego, jak będziemy się zachowywać obu stronach naszego kraju – powiedział we wtorek.
Minister spraw międzyrządowych Dominic LeBlanc powtórzył wcześniejsze uwagi premiera, że Kanada nie będzie mówić swoim amerykańskim kolegom, jak postępować na granicy.
– Trwają rozmowy i spodziewamy się, że w nadchodzących tygodniach decyzje będą ewoluować w odniesieniu do władz w Europie i potencjalnie w Stanach Zjednoczonych, więc będziemy kontynuować współpracę z nimi w sposób przejrzysty i oparty na współpracy – powiedział.
Prawie 80 procent (kwalifikującej się) populacji kanadyjskiej – lub prawie 70 procent całej populacji – otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Ponad 50 procent populacji otrzymało dwie. Stany Zjednoczone pozostają w tyle, prawie 57 procent otrzymało pierwszą dawkę, a 49 procent drugą.