Dziewięć wspaniałych – trzecie złoto dla Kanady
Dziewięć wspaniałych – trzecie złoto dla Kanady

Od lewej: Lisa Roman, Kasia Gruchalla-Wesierski, Christine Roper, Andrea Proske, Susanne Grainger, Madison Mailey, Sydney Payne, Avalon Wasteneys i Kristen Kit rywalizują w ósmej rundzie repasaży wioślarskich kobiet podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w środę, 28 lipca.
W piątek, ostatniego dnia wyścigów wioślarskich, kanadyjska reprezentacja kobiecej ósemki ze sternikiem zdobyła na Sea Forest Waterway w Tokio trzeci złoty medal dla Kanady. Na to zwycięstwo kanadyjskie wioślarstwo czekało 29 lat. Poprzedni złoty medal Kanadyjki zdobyły w tej konkurencji podczas igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.
Srebro zdobyła Nowa Zelandia, wyprzedzając reprezentację Chin. Kanada zakończyła z czasem 5:59.13, podczas gdy Nowozelandki i Chinki osiągnęły odpowiednio czasy 6:00.04 i 6:01.21.
Skład zwycięskiego zespołu to: Susanne Grainger, Lisa Roman, Christine Roper, Kristen Kit, Sydney Payne, Madison Mailey, Kasia Gruchalla-Wesierski, Avalon Wasteney i Andrea Proske.
Zwycięstwo nastąpiło dzień po tym, jak kanadyjskie wioślarki Caileigh Filmer i Hillary Janssens zdobyły brąz w konkursie kobiecych par.
– To niesamowite. Pracowałyśmy tak ciężko i ufamy sobie nawzajem. Wiedziałyśmy, że możemy to zrobić, jeśli wszystko postawimy na dzisiaj i tak właśnie zrobiłyśmy – powiedziała Lisa Roman – To niesamowite, to wspaniałe uczucie.
Kanadyjki wyszły na prowadzenie po świetnym starcie, po którym jeszcze przyspieszyły dając przeciwniczkom jasno do zrozumienia, że załoga jest gotowa na złoto.
Kanadyjki znalazły się na prowadzeniu po pierwszych 1000 metrów przed Australią i Nową Zelandią, a ich nieustająca praca napędzała niepowstrzymaną kanadyjską łódź w miarę postępów wyścigu. Rumunki, które były faworytkami do złotego medalu całkowicie wypadły z wyścigu o czołowe pozycje.
Zdeterminowane Kanadyjki narzuciły jeszcze większe tempo, a ich przewaga wciąż rosła po przepłynięciu 1500 metrów.
Nowa Zelandia w tym momencie była na drugim miejscu i próbowała atakować podczas gdy chińska załoga również zaczęła przyspieszać pozornie pojawiając się znikąd. Chinki z sukcesem szturmowały brązową pozycję na ostatnim odcinku dwukilometrowej trasy.
Amerykańska załoga zajęła czwarte miejsce (6:02.78) i po raz pierwszy od 2000 roku nie znalazła się na podium olimpijskim, kończąc swoją dominację w tej konkurencji po trzech kolejnych złotych medalach. Australia zajęła piąte miejsce (6:03,92), a na ostatnim miejscu uplasowała się Rumunia z czasem 6:04.06.
Kanadyjki przystąpiły do wyścigu z niezachwianą pewnością siebie, która była widoczna przez cały czas. Roman powiedziała, że załoga wiedziała, że jest w stanie przejąć kontrolę nad wyścigiem.
– Czułam jakbyśmy wzrastały z każdym wyścigiem i zdecydowałyśmy, że dzisiaj będzie nasz najlepszy dzień – powiedziała Roman – Wiedziałyśmy, że jeśli narzucimy od początku najwyższe tempo to prawdopodobnie zdobędziemy złoty medal. Wszystkie byłyśmy bardzo skoncentrowane na tym wyścigu wiedząc, że prawdopodobnie da nam to, o czym marzyłyśmy.
Susanne Grainger była członkiem ekipy, którą ominęło podium na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Wtedy zajęły piąte miejsce. Jadąc do Tokio czuła różnicę w przygotowaniach do występu. Wiedziała, że są bardzo mocne, że mogą na tej olimpiadzie zabłysnąć.
– Trening był inny. Włożyłyśmy wiele pracy, wierzyłyśmy, że damy radę i wiedziałyśmy, że jako ósemka możemy razem zaufać temu procesowi treningowemu – powiedziała Grainger – Po prostu naprawdę wiedziałyśmy, że forma wszystkich zawodniczek rośnie i po prostu powiedziałyśmy sobie, że możemy to zrobić.
To pierwszy medal dla Kanady w tej konkurencji od czasu zdobycia srebra na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.
W przeszłości jedyne złoto olimpijskie dla Kanady w wioślarskiej ósemce kobiet ze sternikiem przyszło na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.
Do czwartku na Igrzyskach w Tokio Kanada zdobyła 3 złote medale, 3 srebrne i 5 brązowych.