Grozi nam nowa fala zarażeń – ostrzega dr Theresa Tam
Grozi nam nowa fala zarażeń – ostrzega dr Theresa Tam

Premier Justin Trudeau rozmawia z pracownikami służby zdrowia i osobami otrzymującymi szczepionki COVID-19 w klinice w Ottawie.
Naczelny lekarz Kanady, dr Theresa Tam zaprezentowała przewidywania epidemiologów w związku z czwartą falą infekcji COVID-19. Jak duża będzie to fala zależy od ilości zaszczepionych osób.
W kraju obserwuje się wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 i przewiduje się tysiące kolejnych infekcji, jeśli kontakty nie zostaną zatrzymane – wskazuje modelowanie.
Nowy obraz przebiegu pandemii w Kanadzie pokazuje poważne zagrożenie, jakie stanowi wysoce zaraźliwy wariant Delta, a także ryzyko, że nieszczepieni mogą być wepchnięci w czwartą falę choroby.
– Zaktualizowana prognoza pokazuje, jak przebieg epidemii może ewoluować do początku września. Sugeruje to, że jesteśmy na początku czwartej fali napędzanej przez Delta, ale trajektoria będzie zależeć od ciągłego wzrostu zasięgu w pełni zaszczepionych, a także czasu, tempa i zakresu ponownego otwarcia – powiedziała dr Theresa Tam .
Po tygodniach trwałego spadku liczby nowych zarażeń Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego ostrzega, że jeśli wskaźniki kontaktów w całej społeczności wzrosną zbyt szybko wraz z ciągłymi wysiłkami na rzecz ponownego otwarcia, długoterminowa prognoza wskazuje, że Kanada może doświadczyć „silniejszego odrodzenia się” wirusa.
Ostatecznie, biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się Delta, pojemność szpitali może zostać przekroczona tej jesieni lub zimy, jeśli więcej osób nie zostanie zaszczepionych – wynika z modelowania.
Wysoka zaraźliwość wirusa odmiany Delta „podkreśla potrzebę wysokiego zasięgu szczepień i ciągłej ostrożności w miarę łagodzenia ograniczeń” – stwierdzają epidemiolodzy w raporcie.
Celem Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego jest, aby tego lata zaszczepić jak najwięcej kwalifikujących się Kanadyjczyków. W piątek w południe 80,5% kwalifikujących się otrzymało pierwszą dawkę, a 65,8% kwalifikujących się jest teraz w pełni zaszczepionych.
– Jeżeli uda nam się osiągnąć 90 procent zaszczepionych, na pewno wypiję szampana – powiedziała Tam.
Nowe dane przewidują, że w perspektywie krótkoterminowej liczba przypadków zarażenia wirusem będzie nadal rosła, co oznacza, że kraj może zobaczyć od 2700 do 11800 nowych przypadków w ciągu najbliższego tygodnia. W południe w piątek w całym kraju odnotowano 1 429 937 przypadków od początku pandemii, a do 8 sierpnia liczba ta może wzrosnąć od 1.432.555 do 1.441.610.
– Możemy spodziewać się powrotu do szybkiego wzrostu epidemii, zwłaszcza gdy środki spowalniające rozprzestrzenianie się zostaną złagodzone – powiedziała Tam.
Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego twierdzi, że w czerwcu odnotowano pięciokrotny wzrost przypadków Delta, przypominając, że cechują je zwiększone ryzyko hospitalizacji i zmniejszona skuteczność szczepionki przeciwko objawowej infekcji. Co więcej – większość przypadków Delta w Kanadzie dotyczy osób nieszczepionych lub zaszczepionych częściowo.
– Ludzie wydają się być, w niektórych obszarach, zmęczeni i zapominają o nauce, jaka płynie z epidemii – powiedziała dr Lisa Barrett, ekspert ds. chorób zakaźnych i adiunkt na Uniwersytecie Dalhousie w Halifax – W tym momencie wiemy, że będziemy żyć z wirusem… jednak nie mamy wystarczających danych, informacji, szczepień, sposobów leczenia tego wirusa… nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy, aby spodziewać się leczenia tak jak inne wirusy układu oddechowego.
Wskazując, że szczepionki działają, modelowanie nie przewiduje wzrostu wskaźnika nowych zgonów wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków.
Modelowanie pokazuje, że regionalnie wskaźniki hospitalizacji pozostają niskie, przy czym mniej niż jeden procent zgłoszonych przypadków i mniej niż jeden procent hospitalizowanych przypadków występuje u osób, które są w pełni zaszczepione.
Odwrotną stroną tej statystyki jest jednak to, że 89,7% wszystkich przypadków występuje u kwalifikujących się, ale nieszczepionych osób, a 84,9% przypadków hospitalizowanych to osoby nieszczepione. Kolejne 5,3 procent przypadków dotyczy osób, które nie kwalifikują się jeszcze do szczepień, a 4,6 procent infekcji dotyczą osób częściowo zaszczepionych.
Dr Tam powiedziała, że po zarażeniu się COVID-19 umierają głównie ci, którzy są nieszczepieni.
Federalni urzędnicy ds. zdrowia naciskają teraz na wyraźny wzrost wskaźników szczepień w młodszych populacjach, ostrzegając, że jeśli nie wzrosną w nadchodzących miesiącach, Kanada może stanąć w obliczu „poważnego odrodzenia” epidemii tej jesieni lub zimy.
Zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego dr Howard Njoo zaapelował do około 6,3 miliona kwalifikujących się Kanadyjczyków, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni.
– Na co czekacie? – pytał dr Njoo – Wszystko to jest bardzo możliwe do uniknięcia, jeśli ludzie pójdą naprzód i zostaną zaszczepieni, więc zróbmy to. Chodźmy.
Wskaźnik szczepień spada w każdej młodszej grupie demograficznej. We wczesnych stadiach wdrażania szczepienia były często traktowane priorytetowo przez starsze pokolenia przed młodszymi.
Od zeszłego tygodnia odsetek w pełni zaszczepionych w każdej grupie wiekowej przedstawia się następująco:
- 89 procent osób w wieku 70 lat lub starszych;
- 81 proc. osób w wieku 60-69 lat;
- 70 proc. osób w wieku 50-59 lat;
- 63 proc. osób w wieku 40-49 lat;
- 54 procent osób w wieku od 30 do 39 lat;
- 46 procent osób w wieku od 18 do 29 lat; oraz
- 37 procent osób w wieku od 12 do 17 lat.
Dane pokazują również, w jaki sposób każda prowincja gromadzi wskaźniki szczepień, przy czym Nowa Fundlandia i Labrador, Wyspa Księcia Edwarda i Alberta wciąż mają najwięcej osób do zaszczepienia, jeśli chodzi o pełne zaszczepienie kwalifikującej się populacji. Natomiast Jukon i Terytoria Północno-Zachodnie przodują we wskaźnikach w pełni zaszczepionych.