Erin O’Tool obiecuje imigrantom
Erin O’Tool obiecuje imigrantom
Pierwsze dwie obietnice partii konserwatywnej przed spodziewanymi wyborami parlamentarnymi zostały złożone przez lidera partii konserwatywnej Erin’a O’Tool’a w czasie konferencji prasowej wyłącznie dla mediów etnicznych która odbyła się w zeszym tygodniu.
Pierwszą obietnicą jest zobowiązanie do szybkiego uznawania wykształcenia, doświadczenia zawodowego i referencji wśród nowoprzybyłych wszelkich profesji (w tym nostryfikacji dyplomów lekarskich i pielęgniarskich), ma to pomóc imigrantom szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. „Dzięki szybkiemu umożliwieniu nowoprzybyłym pracy w zawodzie zyska kanadyjska gospodarka, ale co najważniejsze – sami pracownicy i ich rodziny” – podkreślił O’Toole.
Lider konserwatystów obiecuje uruchomienie specjalnej grupy zadaniowej (Task Force on Credential Recognition) do badania wstępnych kwalifikacji i uznawania referencji oraz do umożliwienia obywatelom innych krajów poznania standardów kanadyjskich poprzez akredytowane instytucje za granicą lub naukę na odległość w instytucjach kanadyjskich. Podkreślił istotę partnerstwa edukacyjnego na szczeblu policealnym oraz współpracy ze stowarzyszeniami i związkami zawodowymi.
Drugą obietnicą złożoną w czasie konferencji jest wzmocnienie zaangażowania Kanady w zakresie praw człowieka na całym świecie.
W tej wizji Kanada ma wkrótce stać się liderem obrony podstawowych praw człowieka, bez względu na to gdzie mieszkają i czym się zajmują. Kanadyjskie globalne przywództwo definiuje ośmiopunktowy program przedstawiony przez O’Tool’a.
1. Radykalna rewizja przepisów dotyczących łańcucha dostaw mająca na celu wyegzekwowanie zobowiązania Kanady do ostatecznego zaprzestania importu towarów wytwarzanych pracą nieetyczną, przymusową i niewolniczą.
2. Stworzenie ustawy rządowej, na mocy której opuszczenie Kanady w celu uczestniczenia lub/i czerpania korzyści finansowych z poważnej przemocy dotyczącej łamania praw człowieka w innym kraju (w tym przymusowe pobieranie organów, handel ludźmi) będzie uznawane za przestępstwo w Kanadzie.
3. Osoby łamiące prawa człowieka nie będą mogły przyjeżdżać do Kanady na wykłady lub koncerty. Zdaniem O’Tool’a obecnie rząd daje takim osobom pozwolenia na przyjazd do Kanady. Konserwatyści chcą ograniczyć zdolności rządu do przyznawania osobom łamiącym prawa człowieka zwolnień z zakazu przyjazdu do Kanady i uczestniczenia w wydarzeniach publicznych.
4. Nałożenie na Ministra Spraw Zagranicznych obowiązku przedłożenia rocznego raportu z pracy rządu na rzecz ochrony oraz promowania praw człowieka i demokracji na świecie.
5. Utworzenie i uzupełnianie publicznej listy „więźniów sumienia” oraz stworzenie mechanizmów umożliwiających Kanadyjczykom składanie petycji i dodawanie kolejnych nazwisk do listy. Publiczna lista więźniów sumienia pozwoli Kanadzie stać się światowym liderem szukania sprawiedliwości w kwestiach łamania praw człowieka.
6. Zmiana Official Development Assistance Accountability Act dla zapobiegania sytuacjom, w których kanadyjska pomoc rozwojowa przyczynia się do przemocy i łamania praw człowieka. Wycofanie Kanady z chińskiego AIIB (Asian Infrastructure Investment Bank) i dopilnowanie by nigdy tam nie wróciła.
7. Aktualizacja i rozszerzenie ustawy Sergei Magnitsky Law, aby umożliwić parlamentarzystom i obywatelom wystawianie bezpośrednich petycji do ministra spraw zagranicznych o umieszczenie na „czarnej liście” urzędników poważnie naruszających prawa człowieka na całym świecie.
8. Utworzenie Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Praw Człowieka z szeroką reprezentacją mniejszości religijnych, etnicznych i kulturowych, który będzie doradzał rządowi w kwestiach związanych z prawami człowieka i przekazywał obserwacje z różnych społeczności na całym świecie.