Pierwsza debata przedwyborcza – po francusku
Pierwsza debata przedwyborcza – po francusku
W czwartek odbyła się pierwsza telewizyjna przedwyborcza debata, w której udział wzięli: lider Konserwatystów Erin O’Toole, szef Liberałow Justin Trudeau, przywódca Nowych Demokratów Jagmeet Singh i lider frankofońskiej partii Bloc Quebecois Yves Francois-Blanchet. Do udziału w debacie nie zostali zaproszeni: Annamie Paul z Partii Zielonych i Maxime Bernier z Partii Ludowej. Debata odbyła się w języku francuskim w studio francuskojęzycznej stacji telewizyjnej TVA.
Debata, podczas której celem uczestniczących w niej było przekonanie francuskojęzycznych wyborców do głosowania na przedstawicieli poszczególnych partii w większości mieszkających w prowincji Quebec rozpoczęła się od kwestii paszportów szczepionkowych i problemów związanych z pandemią COVID-19.
Przywódca Frankofonów Yves Francois-Blanchet naciskał na przywódcę Liberałów Justina Trudeau, by odpowiedział jakie kierowały nim motywy, gdy zdecydował się na rozpisanie przedterminowych wyborów federalnych w czasie rosnącej czwartej fali pandemii.
Trudeau odpowiedział, że teraz właśnie nadszedł czas, aby rząd federalny podjął ważne decyzje, a Kanadyjczycy powinni mieć szansę się zastanowić.
Debata w TVA była pierwszym spotkaniem O’Toole’a na federalnym ringu debat wyborczych i wymagała od niego dużej koncentracji i wysiłku by zdobyć głosy francuskojęzycznych wyborców.
– Myślę, że analitycy polityczni bardzo uważnie obserwowali nie tylko mieszkańców Quebecu czy frankofonów mieszkających poza tą prowincją, ponieważ chcą zobaczyć, jak sobie Erin O’Toole poradził podczas tej pierwszej debaty w języku francuskim. To nie jest jego język ojczysty, więc wszyscy uważnie przyglądali się jego zdolności do odpowiadania na pytania i prowadzenia debaty w tym języku – powiedział w czwartek Daniel Beland, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie McGill.
Debata, która miała miejsce w połowie kampanii, dotyczyła trzech głównych tematów: pandemii, polityki społecznej i „Kanady jutra”.
Tematy opieki długoterminowej i opieki zdrowotnej zostały również poruszone podczas debaty. Singh powtórzył swoją obietnicę zniesienia komercyjnych domów opieki długoterminowej w celu podniesienia jakości opieki nad osobami przebywającymi w tych placówkach.
O’Toole powtórzył swoją obietnicę zwiększenia transferów na ochronę zdrowia do Quebecu z 60 milionami dolarów rocznego finansowania federalnego. Trudeau zarzucił mu, że jego obietnica jest równoznaczna z wspieraniem „dwupoziomowego systemu opieki zdrowotnej”.
Liderzy partii przerywali sobie nawzajem i atakowali programy, przy czym Blanchet odgrywał czasami rolę moderatora, oskarżając pozostałych trzech przywódców o ich zbyt małe zaangażowanie w obronę frankofońskiej kultury i języka w Quebecu.
Blanchet zapytał również swoich przeciwników, czy wszyscy kandydaci na posłów z ich partii są zaszczepieni.
Trudeau odpowiedział, że tylko jeden z jego kandydatów nie jest szczepiony z powodów medycznych, podczas gdy Singh potwierdził, że wszyscy nominowani przez Nowych Demokratów są zaszczepieni – podobnie jak kandydaci z Bloc Quebecois. O’Toole unikał jednoznacznej odpowiedzi powtarzając, że Konserwatyści stosują szybkie testy.
Singh, którego partia w ostatnich wyborach w 2019 roku zdobyła tylko jeden mandat w Quebecu, oskarżył Blancheta o rasizm. Stało się to w czerwcu ubiegłego roku, kiedy Singh został usunięty z Izby Gmin po tym, jak nazwał Blancheta rasistą, gdy poseł Bloc Quebecois Alain Therrien zablokował wniosek NDP o uznanie istnienia systemowego rasizmu w RCMP.
To zdarzenie miało swoje echo podczas czwartkowej debaty. Blanchet naciskał na Singha, by ten przeprosił za swoje słowa wypowiedziane w tamtym czasie, ale ten nie przeprosił próbując wyjaśnić swój komentarz z przeszłości.
Ci dwaj politycy wymienili się opiniami na ten temat podczas debaty. Singh powiedział, że Therrien wykonał lekceważący gest wobec czarnoskórych funkcjonariuszy RCMP, podczas gdy Blanchet stwierdził, że nie zgadza się z oskarżeniem o rasizm, gdy poseł wyraża swoje stanowisko podczas debaty w Parlamencie – miejscu specjalnie stworzonym do dyskusji nad ustawami i wnioskami.
Chociaż Trudeau ma większe doświadczenie w debatowaniu niż O’Toole, sondaże wciąż pokazują, że jego partia przegrywa z Torysami, a poparcie dla jego partii w Quebecu będzie miało zasadniczy wpływ na jego sukces 20 września.
Z ankiety przeprowadzonej po wczorajszej debacie przez agencję Nanos Research dla CTV News i The Globe and Mail wynika, że O’Toole – po raz pierwszy w tej kampanii – liczbowo wyprzedził Trudeau, gdy pytano, kto jest preferowanym kandydatem na stanowisko premiera. O’Toole uzyskał ponad 29% poparcia, a Trudeau 28,5%.
W wywiadzie dla CTV News szef agencji Nik Nanos powiedział, że Liberałowie spotykają się z ostrą krytyką za rozpisanie przedwczesnych wyborów.
– To, co widzieliśmy do tej pory w trakcie tej kampanii, to zadawane przez wyborców, powtarzające się pytania o to, czy kampania jest konieczna. Również głośne protesty osób sprzeciwiających się szczepieniom, z którymi Liberałowie musieli się zmierzyć na trasie swojej kampanii wyborczej zasadniczo zakłóciły zdolność Justina Trudeau i jego partii do przekonywania wyborców do ich programu. Te elementy działają na korzyść Erina O’Toole – powiedział.
Po wyborach w 2019 roku francuskojęzyczna debata w TVA była postrzegana jako kluczowa dla rezultatu tychwyborów.
Powszechnie uważano, że ówczesny przywódca konserwatystów Andrew Scheer w kwestiach aborcji i eutanazji wyhamował wcześniejszy impet Konserwatystów, umożliwiając ostatecznie Liberałom i Trudeau mniejszościowe zwycięstwo w wyborach. Występ Blancheta, nowicjusza w polityce federalnej, został również uznany za tchnięcie nowego życia w Blok Quebecois, co pomogło odebrać Trudeau wiele mandatów poselskich, co spowodowało, że nie był on w stanie stworzyć rządu większościowego.
Oficjalna debata telewizyjna w języku angielskim odbędzie się 9 września od 21:00 do 23:00 EDT, a oficjalna debata w języku francuskim odbędzie się dzień wcześniej, 8 września od 20:00 do 22:00 EDT. W obu udział wezmą wszyscy przywódcy pięciu głównych partii politycznych.