Praca w kanadyjskim Zakopanem
Praca w kanadyjskim Zakopanem

Ośrodek narciarski Big White w pobliżu Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej obawia się, że nie będzie miał wystarczającej liczby pracowników na nadchodzący sezon zimowy.
Jeśli masz czas i chcesz zarobić trochę dolarów, a przy okazji spędzić mile chwile w ośnieżonych Górach Skalistych masz taką okazję. Możesz zatrudnić się w jednym z przedsiębiorstw turystycznych na przykład w Banf lub w Kelownie.
Braki kadrowe są obecnie jednym z największych problemów, z jakimi borykają się ośrodki narciarskie w Kolumbii Brytyjskiej. Zimowe kurorty turystyczne opierają się głównie na zagranicznych sezonowych pracownikach. Ponieważ pandemia nadal stanowi przeszkodę dla wielu próbujących wjechać do Kanady, kurorty starają się znaleźć alternatywne rozwiązania.
W związku z szybkim zbliżaniem się zimy niektóre ośrodki narciarskie w prowincji obawiają się, że w tym sezonie nie będą miały wystarczającej liczby pracowników, aby działać na pełnych obrotach, zwłaszcza że sprzedaż miejsc zaczyna rosnąć.
– To największy problem, z jakim mamy do czynienia – powiedział Michael Ballingall, starszy wiceprezes Big White Ski Resort z siedzibą w Kelownie.
Ośrodek potrzebuje 600 pracowników, aby utrzymać tej zimy normalny ruch turystyczny w górach. Jak dotąd potwierdziło swój przyjazd tylko 230 pracowników.
– Mówię, że potwierdzili, czyli przyjęli pracę u nas. Ale nie wiemy, czy przyjęli pracę gdzie indziej. Dopiero gdy się zgłoszą, to rzeczywiście możemy odetchnąć z ulgą – powiedział Ballingall.
Ballingall powiedział, że Big White zwykle doświadcza w tym czasie napływu wniosków od pracowników sezonowych, ale pandemia okazuje się przeszkodą w sprowadzeniu tych ludzi do Kanady.
Pedro Pablo Iturrieta jest jedną z tych osób. Przed wybuchem pandemii Iturrieta pracował w restauracji w Whistler w Kolumbii Brytyjskiej na wizie pracowniczej na wakacje. Ale kiedy ograniczenia zdrowia publicznego zamknęły jego jedyne źródło dochodu, został zmuszony do powrotu do domu w Chile.
Teraz z ofertą pracy chce wrócić do górskiego kurortu na ten sezon zimowy. Ale nie wie, czy będzie to możliwe, ponieważ nie ma dwóch dawek szczepionki zatwierdzonej przez Kanadę.
– Nie jestem przeciwnikiem szczepionek; w chwili, gdy mogłem się zaszczepić powiedziałem: „Daj mi cokolwiek”- wyjaśnił.
Iturrieta powiedział, że ma jedną dawkę Pfizera i jedną dawkę chińskiej szczepionki Sinovac. Ale ten ostatni nie został zatwierdzony przez Health Canada, więc nie zostałby uznany za w pełni zaszczepionego tutaj, zmuszając go do poddania się kwarantannie po wjeździe do kraju.
– Oprócz dodatkowej ceny kwarantanny, loty z Chile do Vancouver są droższe niż w czasach przed pandemią – powiedział Iturrieta – To trochę frustrujące. Chcę wrócić, ponieważ mam tam swoją pracę, ale jest to dla mnie drogie.
Sun Peaks Resort w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej boryka się z tym samym niedoborem pracowników sezonowych, szczególnie w sektorze hotelarskim, do takich spraw jak sprzątanie oraz usługi gastronomiczne.
– W normalnych czasach branża narciarska w bardzo dużym stopniu polega na międzynarodowym personelu, który wspiera nasz sezonowy charakter naszej działalności – powiedziała Christina Antoniak, dyrektor ds. komunikacji ośrodka.
Ma nadzieję, że zgłosi się więcej międzynarodowych pracowników. Na razie ośrodek musiał wykazać się kreatywnością, apelując do pracowników w Kanadzie, aby pomogli wypełnić lukę przed zimą.
– Nasz ośrodek rozszerzył działania rekrutacyjne w okolicy – powiedziała Antoniak – Odnosimy pewne sukcesy dzięki reklamom w lokalnych mediach i w innych prowincjach.
Ballingall przyznał, że on i inni w branży proszą rząd o „ograniczenie biurokracji” dla wielu potencjalnych pracowników, którzy w niektórych przypadkach czekają tylko na zaakceptowanie ich wniosków wizowych.
A ponieważ kraje takie jak Australia i Nowa Zelandia zaczynają ponownie zezwalać na loty do Kanady, Ballingall ma nadzieję, że więcej pracowników przybędzie i uratują sytuację.
– Jeszcze nie nacisnęliśmy przycisku „panic” – powiedział – Ale praca jest największym problemem na z jakim musimy się uporać.