Zakupy świąteczne jak przed pandemią
Zakupy świąteczne jak przed pandemią
Analitycy rynkowi przewidują że przed Świętami Bożego Narodzenia Kanadyjczycy powinni powrócić do poziomu zakupów sprzed pandemii.
Nowe badanie Retail Council of Canada (RCC) wykazało, że Kanadyjczycy zamierzają wydać znacznie więcej na zakupy świąteczne, odwiedzić więcej sklepów stacjonarnych i uczestniczyć w większej liczbie osobistych uroczystości w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W 2020 roku Kanadyjczycy planowali wydać na Święta przeciętnie 693 dolary; ale w 2021 roku planują wydać o sto dolarów więcej – według ankiety.
Firma twierdzi, że konsumenci jednak często wydają więcej, niż planowali, więc kwota ta może być bliższa 800 CAD.
„Kanadyjczycy są gotowi pozostawić za sobą zakłócenia związane z COVID-19 i nie mogą się doczekać powrotu do sklepów stacjonarnych” – napisała w komunikacie prasowym Diane J. Brisebois, prezes i dyrektor generalny RCC – „Mimo to kupują inaczej niż przed pandemią”.
Wyjaśniła, że połączenie zakupów osobistych i internetowych będzie nadal rosło, a ludzie będą korzystać z odbioru i dostawy z krawężnika przed sklepami.
„Ponadto, po usunięciu niektórych z bardziej restrykcyjnych środków łagodzących COVID, konsumenci będą potrzebować dodatkowych gwarancji, że zachowany zostanie fizyczny dystans i inne środki bezpieczeństwa, aby mogli cieszyć się produktami, promocjami i wyjątkowymi świątecznymi przeżyciami, które będą oferować detaliści” – stwierdziła Brisebois.
W czwartym corocznym badaniu RCC wzięło udział 2500 Kanadyjczyków, którzy odpowiedzieli na 155-stronicowy kwestionariusz przygotowany przez firmę badawczą Leger, w której zapytano ich, jak pandemia wpłynęła na ich kondycję finansową.
Według RCC Kanadyjczycy planowali wydać największą część swojego świątecznego budżetu na odzież. Potem było jedzenie, następnie zabawki i wreszcie sprzęt elektroniczny.
Badanie wykazało również, że prawie dwie trzecie respondentów stwierdziło, że podczas świątecznych zakupów w zeszłym roku borykało się z wyzwaniami związanymi z brakiem zapasów, opóźnieniami w dostawach i długimi terminami dostaw.
To z kolei zmotywowało Kanadyjczyków do robienia zakupów jeszcze wcześniej i bardziej osobiście niż mogliby to robić wcześniej.
RCC spodziewa się, że listopad będzie najbardziej ruchliwym miesiącem zakupowym, a 36 procent konsumentów twierdzi, że właśnie wtedy zaczną realizować swoją listę zakupów.
Ale jest też prawdopodobne, że konsumenci, którzy już borykają się z problemami związanymi z zerwaniem łańcucha dostaw wcześniej udadzą się do sklepów.