Obowiązkowe szczepienia dla służb medycznych pozostają kwestią sporną
Obowiązkowe szczepienia dla służb medycznych pozostają kwestią sporną
Minister Zdrowia Ontario Christine Elliot mówi, że jej rząd otrzymał już wystarczającą ilość informacji od administratorów szpitali i świadczeniodawców opieki zdrowotnej, aby podjąć ostateczną decyzję o tym, czy wprowadzić mandat szczepień dla tego sektora.
Premier Doug Ford skontaktował się 15 października z dziesiątkami interesariuszy, aby uzyskać ich opinię na temat tego pomysłu, jednak prawie dwa tygodnie później nie ma jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie.
Komentarze Christine Elliott podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami pojawiają się, gdy urzędnicy w Kolumbii Brytyjskiej ostrzegają, że niektóre operacje i procedury medyczne mogą być opóźnione lub odwołane ze względu na konieczność wysłania niezaszczepionych pracowników służby zdrowia na bezpłatne urlopy, począwszy od wtorku.
„W Kolumbii Brytyjskiej musieli odwołać niektóre operacje, ponieważ mają 4,000 pracowników, którzy odejdą z pracy, bo odmawiają szczepienia. To bardzo ważna uwaga” – powiedziała Elliott, obiecując rychłe wyjaśnienie tej kwestii.
Ontario wcześniej ogłosiło, że wszyscy pracownicy, studenci i wolontariusze w domach opieki długoterminowej muszą zostać w pełni zaszczepieni do 15 listopada. Jednak jak dotąd odmówił rozszerzenia mandatu szczepień na innych pracowników służby zdrowia, pomimo wezwań wielu ekspertów, w tym Ontario Hospital Association i Ontario Science Advisory Table.
Rozmawiając z dziennikarzami w Queen’s Park w poniedziałek, minister ds. opieki długoterminowej Rod Phillips powiedział, że dane dotyczące epidemii dla domów opieki długoterminowej od dawna „wskazują na ryzyko”, które jest specyficzne dla sektora i wspierają potrzebę wprowadzenia obowiązkowych szczepień.
Phillips powiedział jednak, że sytuacja w Kolumbii Brytyjskiej po części odpowiedziala jest za wahania rządu Forda w sprawie rozszerzenia mandatu szczepień na inne placówki opieki zdrowotnej.
„Chcemy kontynuować zaplanowane operacje. Myślę więc, że właśnie dlatego działamy w bardzo planowy sposób na froncie opieki zdrowotnej” – powiedział Phillips. „W przypadku opieki długoterminowej było bardzo jasne, że jest to konieczne, że musimy chronić najbardziej wrażliwych. Pamiętajcie, szpitale to miejsca, do których może się udać każdy mieszkaniec Ontario. W przypadku opieki długoterminowej mamy do czynienia z wybraną populacją o dużej wrażliwości, z sytuacją której COVID może naprawdę zaszkodzić”.
Szereg innych prowincji wprowadziło już nakazy szczepień dla pracowników służby zdrowia, ale Ford wyraził zaniepokojenie wpływem, jaki taka polityka może mieć na zasoby, szczególnie dla szpitali w bardziej wiejskich społecznościach.
We wtorek Phillips bronił innego podejścia, podkreślając, że nie oczekuje się żadnych „znaczących zakłóceń” w opiece, ponieważ mandaty wejdą w życie dla pracowników opieki długoterminowej jeszcze w tym miesiącu.
Tymczasem w osobnym raporcie dla reporterów lider NDP Andrea Horwath powiedziała, że odmienne podejście do nakazów szczepień „nie ma sensu” i „wykazuje całkowitą niespójność”.
Powiedziała, że nakaz szczepień dla pracowników służby zdrowia jest „właściwą rzeczą do zrobienia”, nawet jeśli istnieją obawy dotyczące wpływu, jaki zwolnienia mogą mieć na zasoby szpitalne.
„To, czego nie chcemy widzieć, to rozprzestrzenianie się COVID-19 w naszych szpitalach, nie chcemy widzieć najbardziej wrażliwych osób, które są w szpitalu z powodu choroby lub operacji -narażonych na COVID-19” – powiedziała. „Chcemy zobaczyć mandat szczepień, który został zalecony przez ekspertów. Ale po raz kolejny Doug Ford nie lubi słuchać tego, co mają do powiedzenia eksperci i dlatego nie mamy jeszcze mandatów na szczepionki w szpitalach”.
Ponad 88 procent kwalifikujących się mieszkańców Ontario otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Około 84,5% kwalifikujących się mieszkańców Ontario jest w pełni zaszczepionych.